Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Peľové správy

Komentár k peľovej situácii 2019

AUGUST 2019

Komentár napísaný 25.7.2019

Koniec júla sa vyznačuje na ambulanciách relatívnym kľudom, alergény peľu tráv už stratili na svojej dominancii – hoci ešte stále boli prítomné v ovzduší. Nemálou mierou k tomu prispelo aj prechodné ochladenie. Daždivé počasie spôsobovalo ťažkosti našim ” hubovým a plesňovým alergikom”. Ak teda môžeme predbežne sumarizovať doterajšiu peľovú sezónu, tak konštatujeme májové relatívne dobré obdobie vzhľadom na chlad a veľa zrážok, ktoré sa ale vystriedalo pomerne ťažkou trávovou sezónou. Takže ako to bude v auguste 2019 ? Stále sa budeme stretávať s alergénmi tráv (najmä z čeľade lipnicovitých a pŕhľavovitých) a spór vonkajších plesní (najmä rodu Cladosporium a Alternaria ), s očakávaným ďalším vzostupom v najbližších dňoch. Augustové dni ale otvoria dvere agresívnym alergénom paliny a ambrózie, počas tohto mesiaca budú v ovzduší aj vysoké koncentrácie peľov bylín z čeľade mrĺíkovitých a pŕhľavovitých, skorocelu a štiavu, taktiež veľmi vysoké koncentrácie spór vonkajších plesní. Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia, pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne, ale pri slnečnom, horúcom a veternom počasí je možné zintenzívnenie polinotických ťažkostí. Naopak daždivé počasie bude spôsobovať nárast koncentrácie spór plesní.

 

Pripomíname našim pacientom, že k minimalizácii alergických prejavov je potrebné intenzívne dodržiavať režimové opatrenia a pokračovať v užívaní pravidelnej antialergickej liečby. Je dôležité aj naďalej dodržiavať diétu u pacientov s orálnym alergickým syndrómom. Vzhľadom k obdobiu cestovania, odporúčame našim pacientom sledovanie peľového spravodajstva aj v jednotlivých destináciách a zabezpečenie dostatočnej antialergickej liečby na celú dovolenku.

Prajeme krásny prázdninový august.

S úctou
MUDr. Martin Lešťan
MUDr. Slávka Belvončíková
MUDr. Zuzana Vojtušová
MUDr. Soňa Očipová

Váš tím Alergoimunologického Centra v Prešove a v Sabinove

 

Rady našim pacientom s peľovou alergiou

  • sledujte peľový informačný servis a plánujte svoje aktivity (dovolenku,…) podľa predpokladaného výskytu vášho alergénu
  • v peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami, používajte v aute peľové filtre
  • v peľovej sezóne obmedzte pobyt v prírode – hlavne v období suchého a veterného počasia
  • vetrajte krátko – vhodné vetrať krátko po daždi, nespite pri otvorenom okne
  • vhodné sú prímorské pobyty -informujte sa u alergológa * vhodné sú krátke vlasy, zvýšte osobnú hygienu, sprchovanie, umývanie vlasov po návrate z prírody
  • naučte sa preplachovať nos slanou vodou aspoň 1x denne
  • vyhýbajte sa potravinám s obsahom peľových zrniek ( niektoré čaje, med,..)
  • relaxujte , tešte sa zo života, snažte sa o pozitívne myslenie
  • dbajte na vyváženú stravu
  • konzultujte s nami – Vašim alergiológmi – Váš zdravotný stav. Sme Vašimi partnermi na Vašej ceste k dosiahnutiu kvalitného plnohodnotného života bez veľkých obmedzení.

 

Peľové správy po jednotlivých regiónoch

Aktuálne peľové správy na Slovensku po jednotlivých regiónoch nájdete na jednotlivých odkazoch.

www.alergia.sk

Peľové správy – situácia v Európe

Peľové správy – aktuálna situácia v Českej republike

Všeobecný peľový kalendár

Zaregistrujte sa a zaznamenávajte si Vaše prejavy do peľového denníka

Naše odpovede na Vaše otázky aj o režimových a protipeľových opatreniach nájdete tu