Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Peľové správy

Marec 2024

 


Po zimnom období prichádzame s našimi pravidelnými peľovými správami 🌸📊. Tento rok začala peľová sezóna jarných stromov vzhľadom na počasie už veľmi skoro – v ovzduší sú dominantné alergény jelše, liesky a postupne stúpa koncentrácia peľu rodu tisovitých/cyprusovitých 🌲. Peľ ostatných druhov drevín zatiaľ nedosahuje alergologicky významné koncentrácie, ale postupne pribudne peľ brestu, topoľov a vŕby. Vzhľadom na charakter počasia v týchto dňoch sú v ovzduší aj vysoké koncentrácie spór plesní – hlavne rodu Cladosporium a Alternaria 🍂.

Chceli by sme tiež upozorniť na pollen-food syndrome, známy aj ako Oral Allergy Syndrome (OAS), ktorý môže spôsobiť, že niektoré ovocie a zelenina spôsobujú alergické reakcie u ľudí alergických na peľ. Tieto reakcie môžu zahŕňať svrbenie alebo pálenie v ústach a sú zvyčajne spôsobené krížovou reaktivitou medzi peľom a potravinami. Napríklad, ak ste alergickí na peľ briez, môžete mať reakciu na konzumáciu jabĺk alebo mrkvy 🍏🥕.

Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri vlhkom a daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne, a budú ďalej stúpať koncentrácie spór plesní, naopak pri slnečnom a veternom počasí je predpokladané zintenzívnenie polinotických ťažkostí 🌦️☀️.

Pripomíname vám dôležitosť dodržiavania režimových opatrení a užívania pravidelnej antialergickej liečby – pozostávajúcej z antihistaminík a lokálnej antialergickej liečby 🚑💊. Udržiavanie čistoty v interiéri, používanie vzduchových filtrov a pravidelná zmena oblečenia po príchode z vonku môže tiež pomôcť znížiť expozíciu peľom.

Prajeme vám krásny marec a menej alergických ťažkostí! 🌷🌼 Nezabudnite sledovať naše aktualizácie pre ďalšie informácie a tipy na zmiernenie vašich alergických reakcií.

 

S úctou,

MUDr. Martin Lešťan
MUDr. Slávka Belvončíková
MUDr. Zuzana Vojtušová, MBA

MUDr. Soňa Onderišinová

MUDr. Zdislava Blašková

Tím Alergoimunologického Centra v Prešove a v Sabinove

 

Rady našim pacientom s peľovou alergiou

  • sledujte peľový informačný servis a plánujte svoje aktivity (dovolenku,…) podľa predpokladaného výskytu vášho alergénu
  • v peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami, používajte v aute peľové filtre
  • v peľovej sezóne obmedzte pobyt v prírode – hlavne v období suchého a veterného počasia
  • vetrajte krátko – vhodné vetrať krátko po daždi, nespite pri otvorenom okne
  • vhodné sú prímorské pobyty -informujte sa u alergológa * vhodné sú krátke vlasy, zvýšte osobnú hygienu, sprchovanie, umývanie vlasov po návrate z prírody
  • naučte sa preplachovať nos slanou vodou aspoň 1x denne
  • vyhýbajte sa potravinám s obsahom peľových zrniek ( niektoré čaje, med,..)
  • relaxujte , tešte sa zo života, snažte sa o pozitívne myslenie
  • dbajte na vyváženú stravu
  • konzultujte s nami – Vašim alergiológmi – Váš zdravotný stav. Sme Vašimi partnermi na Vašej ceste k dosiahnutiu kvalitného plnohodnotného života bez veľkých obmedzení.

Peľové správy po jednotlivých regiónoch

Aktuálne peľové správy na Slovensku po jednotlivých regiónoch nájdete na jednotlivých odkazoch.

www.alergia.sk

Peľové správy – situácia v Európe

Peľové správy – aktuálna situácia v Českej republike

Všeobecný peľový kalendár

Zaregistrujte sa a zaznamenávajte si Vaše prejavy do peľového denníka

Naše odpovede na Vaše otázky aj o režimových a protipeľových opatreniach nájdete tu

--
[/spb_text_block]