Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Peľové správy

Komentár k peľovej situácii

Október  2018

Máme pred sebou jesenné obdobie plné pestrých farieb, ale súčasne aj čas často sychravého počasia a zvýšeného  výskytu viróz, na ktoré sú alergickí pacienti náchylnejší. Počasie  bude  pravdepodobne premenlivé ( včera, 29.9.  bolo vetristo a  chladno, dnes je   slnečná nedeľa,… ).

V októbri očakávame v ovzduší vysoké koncentrácie spór plesní s dominanciu rodov Cladosporium a Alternaria.  Z ďalších alergénov  pretrvávajú na začiatku mesiaca stredné až vysoké koncentrácie peľu ambrózie, s postupnou tendenciou k poklesu v priebehu mesiaca. Lokálne pretrvávajú ešte nízke koncentrácie peľu paliny a tráv.
Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri slnečnom veternom počasí je možné zintenzívnenie polinotických ťažkostí. Naopak daždivé a teplé počasie bude spôsobovať ešte nárast koncentrácie spór plesní.

Pripomíname našim pacientom, že k minimalizácii alergických prejavov je potrebné dodržiavať režimové opatrenia a pokračovať v užívaní pravidelnej antialergickej liečby odporučenej lekárom. Je potrebné aj naďalej dodržiavať diétu u pacientov s orálnym alergickým syndrómom. V tomto období sa stretávame s reakciami po konzumácii koreňovej zeleniny ( mrkva, zeler,…), korenín (aníz, estragón, fenikel, bazalka, rozmarín, tymián, šalvia, karí, majorán, oregano, mäta, čili, petržlen, rasca, čierne a zelené korenie).  Našim pacientom odporúčame aj prípravu organizmu na jeseň – s cieľom predchádzať vírusovým a bakteriálnym  infekčným ochoreniam dýchacích ciest, ktoré zdravotný stav alergika často komplikujú.  Je možné sa o vhodnej preventívnej liečbe a režimových opatreniach s nami poradiť, aby  ste  jesenné obdobie prežili v  zdraví a pohode .

S úctou,

MUDr. Martin Lešťan
MUDr. Slávka Belvončíková
MUDr. Zuzana Vojtušová

Tím Alergoimunologického Centra v Prešove a v Sabinove

 

 

 

 

Rady našim pacientom s peľovou alergiou

  • sledujte peľový informačný servis a plánujte svoje aktivity (dovolenku,…) podľa predpokladaného výskytu vášho alergénu
  • v peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami, používajte v aute peľové filtre
  • v peľovej sezóne obmedzte pobyt v prírode – hlavne v období suchého a veterného počasia
  • vetrajte krátko – vhodné vetrať krátko po daždi, nespite pri otvorenom okne
  • vhodné sú prímorské pobyty -informujte sa u alergológa * vhodné sú krátke vlasy, zvýšte osobnú hygienu, sprchovanie, umývanie vlasov po návrate z prírody
  • naučte sa preplachovať nos slanou vodou aspoň 1x denne
  • vyhýbajte sa potravinám s obsahom peľových zrniek ( niektoré čaje, med,..)
  • relaxujte , tešte sa zo života, snažte sa o pozitívne myslenie
  • dbajte na vyváženú stravu
  • konzultujte s nami – Vašim alergiológmi – Váš zdravotný stav. Sme Vašimi partnermi na Vašej ceste k dosiahnutiu kvalitného plnohodnotného života bez veľkých obmedzení.

Peľové správy po jednotlivých regiónoch

Aktuálne peľové správy na Slovensku po jednotlivých regiónoch nájdete na jednotlivých odkazoch.

www.alergia.sk

Peľové správy – situácia v Európe

Peľové správy – aktuálna situácia v Českej republike

Všeobecný peľový kalendár

Zaregistrujte sa a zaznamenávajte si Vaše prejavy do peľového denníka

Naše odpovede na Vaše otázky aj o režimových a protipeľových opatreniach nájdete tu