Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Biologická liečba atopickej dermatitídy ( ekzému ) v našom Centre

Biologická liečba atopickej dermatitídy ( ekzému ) v našom Centre
27. mája 2023 Dr. Martin Lešťan

Koncom mája 2023 sme v našom Centre otvorili novú kapitolu v liečbe atopickej dermatitídy. Náš prvý pacient s výraznými prejavmi tohto ochorenia podstúpil biologickú liečbu. S našimi dlhoročnými skúsenosťami s biologickou liečbou v iných diagnózach (priedušková astma, chronická spontánna urtikária) sme sa tešili na túto príležitosť v rámci atopickej dermatitídy. Chceli by sme sa poďakovať  našej kolegyni MUDr. Vojtušovej, ktorá podstúpila všetky administratívne procedúry pre schválenie tejto finančne náročnej liečby pre nášho pacienta a nachystala zdárny priebeh zahájenia tejto najmodernejšej liečby.  V tomto článku stručne predstavíme biologickú liečbu všeobecne a zameriame sa na účinnosť a výhody preparátu Dupilumab pri liečbe atopickej dermatitídy.

Biologická liečba:

Biologická liečba je inovatívny prístup, ktorý využíva biologické látky, cielene pôsobiace na špecifické molekuly v tele, ktoré sú zapojené do zápalových procesov a imunitnej odpovede. V prípade atopickej dermatitídy sú týmito molekulami interleukíny, špecifické proteíny, ktoré regulujú zápal v koži.

Preparát Dupilumab:

Dupilumab je príkladom biologického lieku, ktorý bol vyvinutý s cieľom zmierniť príznaky atopickej dermatitídy. Je to monoklonálna protilátka, ktorá blokuje účinky interleukínu-4 a interleukínu-13, dôležitých molekúl spojených so zápalom a alergickou reakciou. Klinické štúdie preukázali vysokú účinnosť Dupilumabu pri liečbe atopického ekzému. Pacienti, ktorí podstúpili biologickú liečbu Dupilumabom, zaznamenali výrazné zlepšenie príznakov, vrátane redukcie svrbenia, suchosti kože, začervenania a výsevov. Dupilumab tiež zlepšuje kvalitu života pacientov tým, že znižuje intenzitu príznakov a umožňuje im obnoviť ich sebavedomie a sociálnu interakciu.

Okrem svojej účinnosti má Dupilumab aj ďalšie výhody. Rýchlo začína pôsobiť, takže pacienti môžu skoro po začatí liečby pocítiť zmiernenie príznakov. Dupilumab taktiež znižuje potrebu užívania kortikosteroidov, ktoré sú často súčasťou konvenčnej liečby atopickej dermatitídy a môžu mať nežiaduce účinky pri dlhodobom užívaní.

Záver:

Biologická liečba atopickej dermatitídy predstavuje novú nádej pre pacientov. Preparát Dupilumab je významným krokom v tejto oblasti, ponúkajúcim účinnú a bezpečnú možnosť liečby pre pacientov trpiacich touto závažnou kožnou chorobou. V blízkej budúcnosti očakávame rozšírenie našej liečebnej ponuky o ďalšie biologické lieky (nová biologická liečba pre pacientov s atopickou dermatitídou, astmou, urtikáriou a inými chronickými ochoreniami), čo nám umožní lepšie plniť našu misiu poskytovať najnovšie a najefektívnejšie liečebné možnosti pre našich pacientov.