Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Brezová sezóna začína: Alergia, diagnostika a zaujímavosti o breze

Brezová sezóna začína: Alergia, diagnostika a zaujímavosti o breze
29. marca 2023 Dr. Martin Lešťan

Úvod

Práve v týchto dňoch očakávame prvý významnejší  výskyt peľu brezy v našom prostredí, čo pre mnohých znamená začiatok novej sezóny boja s alergiou na brezu. V tomto týždni síce  zažívame  razantné ochladenie, v našom kraji dokonca  aj snežilo, ale po očakávanom oteplení to začne.  Pre našich „brezových“ alergikov nastane skúška – či sa dobre pripravili na túto výzvu. V tomto článku sa ponoríme do sveta alergií na brezu, komponentovej diagnostiky, skrížených potravinových alergií a dostupných liečebných metód, ako aj niektorých zaujímavostí o breze, jej peľoch a pôvode názvu v slovanských jazykoch.

Brezových 6 bodov ( alebo od prejavov k diagnostike, skríženej alergie k liečbe )

 1. Alergia na brezu – začína sezóna: Alergia na brezu sa prejavuje nepríjemnými  príznakmi, akými  sú svrbenie očí, upchatý nos, kýchanie a iné respiračné problémy. Tieto ťažkosti sa začínajú objavovať, keď brezy začnú kvitnúť a uvoľňovať peľ do ovzdušia. Ako sa sezóna peľu rozbieha, alergici musia byť pripravení a vyzbrojení potrebnými liekmi a opatreniami na zvládnutie svojich príznakov.
 2. Diagnostika – presnejšie určenie alergií: Zabezpečiť správnu diagnostiku je kľúčové pre úspešnú liečbu alergie na brezu. Kožné testovanie je stále  zlatým štandardom aj v našom centre, ale vďaka komponentovej diagnostike môžu  naši lekári identifikovať konkrétne alergény – bielkoviny, ktoré spôsobujú príznaky, a tým poskytnúť presnejšie odporúčania pre liečbu, prognózu a reaktivitu pacienta. Táto metóda zisťuje prítomnosť protilátok vo vzorke krvi pacienta a analyzuje ich reakciu na jednotlivé alergény, ako sú PR 10, profilíny a ďalšie.
 3. Skrížené potravinové alergie – zvýšená opatrnosť pri stravovaní: Niektorí alergici na brezu môžu byť citliví aj na určité potraviny, ktoré obsahujú podobné alergény ako peľ brezy. Tieto potraviny môžu zahŕňať ovocie, ako sú jablká, broskyne, čerešne, marhule, ale aj orechy, ako sú mandle a lieskové orechy. Alergici by mali byť ostražití pri konzumácii týchto potravín, aby predišli nepríjemným reakciám, ako je orálny alergický syndróm, ktorý sa prejavuje svrbením, opuchom alebo podráždením úst, jazyka a hrdla.
 1.  Liečba a alergénová imunoterapianádej pre zmiernenie príznakov:  Liečbu nastavuje  Váš alergiológ  – antihistaminiká, kvapky  do očí,  do nosa, preplachy nosa, režimové opatrenia. Jednou zo skvelých  možností liečby alergie na brezu je alergénová imunoterapia, ktorá pomáha imunitnému systému postupne si zvykať na prítomnosť alergénu, čím sa znižuje jeho reakcia. Táto liečba môže byť podávaná vo forme injekcií alebo podjazykových kvapiek či tabliet a je obvykle indikovaná pre pacientov s ťažšími príznakmi, ktorí nezaznamenali zlepšenie pomocou bežných liekov na alergiu.
 2. Zaujímavosti o breze: Breza je nielen krásnou rastlinou, ale aj dôležitým zdrojom alergénov pre mnohých ľudí. Je zaujímavé, že peľ brezy je ľahký a vetrom roznášaný na  oborovské vzdialenosti, čo umožňuje jeho šírenie na veľké vzdialenosti. To zvyšuje riziko vystavenia sa alergénom a zdôrazňuje dôležitosť informovanosti a prevencie pre alergikov.
 3. Pôvod slova „breza“ a jeho názvy v slovanských jazykoch: Slovo „breza“ pochádza zo slovanských koreňov a je používané v niekoľkých slovanských jazykoch s miernymi odlišnosťami. Napríklad v češtine sa nazýva „bříza“, v poľštine „brzoza“, v ruštine „берёза“ (beryóza) a v ukrajinčine „береза“ (bereza). Názov je odvodený z praslovanského slova *běrza, ktoré má korene v indoeurópskom slove *bherHg-, čo znamená „biela, jasná“, čo odráža typickú svetlú farbu kôry brezy.

Záver

Alergia na brezu je významným zdravotným problémom pre mnohých ľudí žijúcich v oblastiach s brezami. Vďaka pokrokom v diagnostike a liečbe, ako je komponentová diagnostika a alergénová imunoterapia, môžu pacienti dosiahnuť zlepšenie kvality života a zníženie príznakov alergie. Zvýšené povedomie o skríženej potravinovej alergii môže tiež pomôcť ľuďom identifikovať potenciálne problémové potraviny a zmierniť riziko nežiaducich reakcií. Okrem toho, breza nielenže predstavuje krásnu a zaujímavú rastlinu z hľadiska svojho pôvodu a názvu v rôznych slovanských jazykoch, ale aj významný alergén, ktorý si vyžaduje pozornosť a riadenie zo strany alergikov a zdravotníckych odborníkov. Pre tých, ktorí trpia alergiou na brezu, je dôležité byť pripravení a informovaní o možných rizikách a dostupných liečebných metódach, aby mohli čo najlepšie zvládnuť túto náročnú sezónu.

Bodka na koniec – klasické režimové opatrenia:

Režimové opatrenia pre alergikov alergických na dreviny môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života. Tu je zoznam opatrení, ktoré by ste mali zvážiť:

 1. Informujte sa o období peľu: Zistite, kedy majú rôzne dreviny vo vašom regióne vrchol sezóny peľu, aby ste vedeli, kedy je riziko alergických reakcií najvyššie.
 2. Limitujte vonkajšiu aktivitu: V období vrcholu peľu obmedzte čas strávený vonku, najmä počas suchých, veterných dní, keď je koncentrácia peľu najvyššia.
 3. Nos slnečné okuliare, masky: Pri vonkajších aktivitách počas obdobia peľu používajte okuliare, masky na tvár s peľovými filtrami, aby ste minimalizovali vystavenie peľu.
 4. Užívajte liečbu podľa pokynov alergiológa, pravidelne si preplachujte nos  slanou vodou pomocou sklenenej banky, naučte sa  dychové cvičenia  na  uvoľnenie dýchacích ciest.
 5. Udržujte okná a dvere zatvorené: V čase peľovej sezóny udržujte zatvorené okná a dvere domov a áut, aby ste obmedzili vniknutie peľu do vnútorných priestorov.
 6. Používajte najmä v spálni čističky vzduchu s  HAPA filtrami  alebo špeciálne klimatizácie. Klimatizácia s filtrom peľu môže pomôcť odfiltrovať peľ z vnútorného vzduchu, čím znižuje vystavenie alergénom.
 7. Pravidelné upratovanie: Udržujte svoj domov čistý a pravidelne vysávajte, aby ste znižovali množstvo peľu a iných alergénov vo vnútornom prostredí.
 8. Odevy a posteľná bielizeň: Po vonkajšej aktivite si preoblečte odevy a pravidelne menie a perie posteľnú bielizeň, aby ste minimalizovali kontakt s peľom.
 9. Sprcha a umývanie vlasov: Po návrate z vonkajších aktivít sa osprchujte a umyte si vlasy, aby ste odstránili peľ z tela a vlasov.
 10. Nepoužívajte sušičky vonku: Sušte prádlo vo vnútri domu alebo používajte sušičky, aby ste zabránili prichyteniu peľu na oblečení a posteľnej bielizni.
 11. Konzultácia s lekárom: Ak sa vaše príznaky zhoršujú alebo vás obmedzujú, konzultujte svoj plán liečby s alergológom alebo odborníkom na alergie.
 12. Sledujte aktivity nášho  Centra  určené pre pacientov. Viete, že organizujeme  kurzy na nácvik dýchania? Že sa  môžete radiť s našimi lekármi?