Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Pacient s pudlíkom a alergiou na psy – príbeh z ambulancie a iné „psie kusy“

Pacient s pudlíkom a alergiou na psy – príbeh z ambulancie a iné „psie kusy“
29. marca 2023 Dr. Martin Lešťan

Príbeh

Nedávno prišiel do ambulancie chlapček s prejavmi inhalačnej alergie, ktorému sme diagnostikovali prick testami alergiu na psa. Uf, chlapček začal plakať, lebo jeho pudlík je súčasťou jeho života a asi by sa skôr zmieril s celoživotným zákazom sladkostí, ako s faktom, že jeho kamárat musí ísť z domu. Toto pochopia asi len psíčkari. Ale vráťme sa k veci. Svätosvete mi tvrdil, že on má problém len s inými psíkmi, že keď je na návšteve u iných psíčkarov – tam naozaj má alergické prejavy, ale doma so svojim pudlíkom je v pohode. Myslel som si o tom svoje, ale po prick testovaní sme vyšetrili aj z krvi jednotlivé zložky alergénov psov, a na moju veľkú radosť sa chlapčekove slová potvrdili. Našťastie nemal alergiu na sliny, moč či iné alergény psa – len na srsť. No a pudlík je naozaj tou lepšou voľbou pre týchto srsťových alergikov. Ak vás tento úvod zaujal, začítajte sa do podrobností o alergii na psíkov, ale zabrúsime aj prostredníctvom našej kamarátky Maggie k psíčkarskej téme a zameriame sa na pudlíky. Maggie (Magdaléna Kažimírová) poznajú mnohí košičania (vrátane mojich detí) ako výbornú fitness trénerku, ale je to aj zanietená chovateľka a milovníčka psov.

Psí úvod

Pre mnohých z nás sú psy vernými priateľmi, milujúcimi spoločníkmi a „chvostíkmi“ šťastia, ktoré nás vítajú doma po ťažkom dni. Ale pre niektorých alergikov môže byť blízky kontakt s týmito chlpatými spoločníkmi skôr ako otvorenie dverí do kýchania, svrbenia a slzenia. Ako teda zmieriť túžbu mať psa s nepríjemnými príznakmi alergie? Poďme sa pozrieť na alergény, diagnostiku a riešenia pre tých, ktorí milujú psy, ale ich imunitný systém si ich, žiaľ, neželá.

Alergény psa a diagnostika

Alergény psa sa skrývajú nielen v chlpoch, ale aj v slinách, koži a moči našich štvornohých priateľov. Medzi najčastejšie alergény patria lipokalíny, albumín a iné proteínové zložky, ktoré by si asi nikto nevybral ako ingrediencie na tortu, ale sú neoddeliteľnou súčasťou života s psom.

Prick testovanie je štandardom diagnostiky pri podozrení na alergiu, ale k dispozícii máme aj vyšetrenia špecifických IgE z krvi vrátane komponentov. Testuje krv pacienta na prítomnosť špecifických protilátok proti jednotlivým alergénom, aby lekári vedeli presne , ktorý „páchateľ“ spôsobil alergickú reakciu a mohli navrhnúť najlepší plán na jeho potrestanie – teda liečbu.

Ktoré plemeno? alebo Maggie radí

Niektoré plemená psov sú tradične považované za vhodnejšie pre alergikov, pretože produkujú menej alergénov a/alebo majú špeciálny typ srsti, ktorý menej prispieva k alergickým reakciám. Dôvodom je, že tieto plemená produkujú menej proteínov, ako je Can f 1 a Can f 2, ktoré sú zodpovedné za alergické reakcie u citlivých ľudí. Tieto plemená sú často označované ako „hypoalergénne“, ale dôležité je si uvedomiť, že žiadne plemeno nie je úplne bez alergénov.

Psy, ktoré môžu byť vhodné pre alergikov, nemusia byť výlučne príslušníkmi bezsrstých plemien, ako si to mnoho ľudí myslí. Neplznúce alebo minimálne plznúce plemená psov sú tiež často výbornou voľbou, keďže takéto typy srsti zabraňujú šíreniu alergénov do ovzdušia. Týchto plemien je veľa, takže  milovníci psov si môžu vybrať chlpatého miláčika podľa svojich preferencií. Či už chcú malého alebo veľkého psa, na šport, stráženie, výcvik, či maznanie, alebo v neposlednom rade pozerajú aj na jeho vzhľad. Niektoré majú jemnú dlhú hladkú srsť, iné mäkkú kučeravú, ale sú medzi nimi aj psy s hustou a drsnou srsťou. Pri kúpe každého z nich je však dôležité uvedomiť si, že ich neplznutie a hypoalergénnosť je spojená nielen s výhodami, ale aj potrebou zvýšenej starostlivosti. Je to však málinko oproti tomu, koľko radosti a lásky do domu prinesie štvornohý kamarát. Napriek všetkým týmto povzbudzujúcim slovám, stále platí poučka našich alergo – učiteľov, že pred alergénom je potrebné utiecť, takže tieto optimistické slová  neslúžia na podporu zaobstarania si psíka pre alergikov….

Zoznam hypoalergénnych plemien psov:
     BEZSRSTÉ PLEMENÁ:
Mexický naháč, Peruánsky naháč, Činsky chocholatý pes, Americký bezsrstý teriér
     NEPĹZNUCE PLEMENÁ:
Pudel (všetky veľkosti), Bichon, Yorkshirský teriér, Maltézsky psík, Bedlingtonský teriér, Kerrský modrý teriér, White west highland teriér, Jemnosrstý pšenčný teriér, Tibetský teriér, Coton de tulear, Bolonský psík, Írsky vodný španiel, Portugalský vodný pes, Lhasa apso, Havanský psík, Poľský nižinný ovčiak, Puli, Skye teriér, Welsh teriér, Afgánsky chrt, Lagotto romagnolo.
     OSTATNÉ VHODNÉ PLEMENÁ:
Bradáč (všetky veľkosti), Opičí pinč, Borderský teriér, Flámsky buviér, Carin teriér, Čivava (krátkosrstá), Papilón, Samojed, Ši-cu, Španielský vodný pes, Tibetský teriér, Grifón, Taliansky chrtík, Basenji atď.

Hoci tieto plemená môžu byť vhodnejšie pre ľudí s alergiami na psy, dôležité je si uvedomiť, že individuálna tolerancia sa môže líšiť. Najlepším riešením pre konkrétneho človeka je vyšetriť sa u nás, a napokon stráviť čas s rôznymi plemenami u jednotlivých chovateľov a zistiť, ktoré z nich vyvolávajú najmenej alergických reakcií. Alergie na psy sú často spôsobené kombináciou alergénov v srsti, slinách a voľne sa pohybujúcich časticiach kože (takzvaných lupinkách). Preto je dôležité zohľadniť aj to, ako sa dané plemeno správa a ako sa oň staráme.

Liečba a spoločný život so psom

Pre tých, ktorí trpia alergiou na psy, sa odporúča minimalizovať kontakt so zvieratami. Ale ako povedať niečo také svojmu milovanému chlpatému priateľovi, ktorý sa na vás pozerá svojimi  „druckerovskými“  očami?

 Tipy a rady: Tu sú niektoré tipy pre alergikov, ako minimalizovať alergické reakcie na psy:

  1. Pravidelné čistenie a kúpanie psa – To môže pomôcť znižovať množstvo alergénov v srsti a na koži psa.
  2. Časté upratovanie domácnosti – Pravidelné vysávanie a čistenie podláh, kobercov a nábytku pomôže odstraňovať alergény z prostredia.
  3. Použitie vzduchových čistiacich zariadení – Filtračné zariadenia môžu pomôcť znižovať množstvo alergénov vo vzduchu.
  4. Ohraničenie priestoru pre psa – Nenechávajte psa vo svojej spálni alebo na nábytku, aby ste minimalizovali kontakt s alergénmi.
  5. Pravidelné umývanie rúk a oblečenia – Po kontakte s psom si umyte ruky a prípadne vymeňte oblečenie, aby ste zamedzili šíreniu alergénov.
  6. Preplachy nosa sklenenou bankou.
  7. Dodržiavanie pokynov alergiológov vrátane  pravidelnej liečby a individuálneho prístupu
  8. Alergénová imunoterapia môže pomôcť zmierniť alebo eliminovať alergické reakcie na psy u niektorých ľudí – len keby bola na Slovensku dostupnejšia.

Naša kamarátka Maggie, ktorá je nielen fitnes trénerkou, vyštudovanou odborníčkou na psy, ale aj zanietenou milovníčkou a chovateľkou psov, nášmu Centru ponúka svoje rady a vždy nám pomôže pri  špecifických otázkach ohľadom psíkov. Maggie hovorí, že pudel a iné „hypoalergénne psy“ sú možným  riešením pre alergikov. Ak  uvažujete  o kúpe pudla a máte  otázky ohľadom ich povahy, chovu, starostlivosti o srsť a pod., pokojne  sa na  našu odborníčku obráťte, s radosťou poradí. Jej web je:  www.amoretsolvitae.eu

Takže, ak ste alergik a túžite po chlpatom priateľovi, vždy však pamätajte na konzultáciu so svojím alergiológom, aby ste si mohli vychutnať spoločnosť svojho miláčika bez obáv z nepríjemných príznakov alergie. A možno sa aj vy stanete šťastným majiteľom pudlíka, ako naša kamarátka Maggie.

Psia bodka na záver

Alergia na psy môže byť pre alergikov výzvou, ale s trochou šťastia, dobrým alergiológom za chrbtom, správnymi opatreniami môžeme nájsť spôsob, ako žiť s našimi chlpatými priateľmi, a zároveň sa vyhnúť nepríjemným príznakom.

seg_vivi