Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Naša pacientka píše príbeh

Naša pacientka píše príbeh
6. marca 2018 Dr. Martin Lešťan

Uplynuli už dva roky, čo sa začal odohrávať môj príbeh. Dovtedy som bola zdravým človekom, ktorého z času na čas postihli bežné choroby. Jedna taká bežná si ma našla aj v tomto období.

Počas chrípkovej sezóny som ochorela a keďže mi dlhhodobejšie neustupovala nezvyčajne vysoká horúčka, lekár mi predpísal antibiotiká. Bol to nový liek, ktorý som doposiaľ nikdy neužívala a na rozdiel od iných druhov som tieto lieky počas celej liečby zvládala veľmi dobre a moja choroba začala rýchlo ustupovať. Situácia sa však začala komplikovať asi 4 dni po dobratí antibiotík, kedy som začala mať rôzne tráviace ťažkosti. Predpokladala som, že na môj chorobou oslabený organizmus zaútočila nejaká črevná viróza, keďže podobné ťažkosti mali viacerí v okolí. No keď sa k tomu pridali problémy so spánkom, bolesti brucha a to všetko pretrvávalo pár týždňov, unavená a vyčerpaná som hľadala pomoc u lekára.  Po sérii vyšetrení v rôznych ambulanciách som dostala ďalšiu kombináciu antibiotík na liečbu infekcie. S nádejou som užívala aj tie, no scenár sa opakoval. Pár dní po dobratí antibiotík boli takmer všetky moje ťažkosti okrem nespavosti späť. Vrátili sa však takým zvláštnym spôsobom. Boli dni, kedy som sa cítila takmer zdravá a zasa dni, keď sa všetky ťažkosti prihnali znenazdajky a znepríjemňovali mi život. Situácia sa menila takmer z minúty na minútu. Aj napriek tomu, že som už spala celé noci, hneď po prebudení som bola unavená a takmer som padala z nôh. Po jedle som často mávala triašku. K tomu sa pridávali stále iné a rozmanitejšie ťažkosti. Z vyčerpania som strácala záujem o moje záľuby. Myslela som si, že je to spôsobené veľkou mierou stresu, preto som sa začala výraznejšie venovať psychohygiene, športu, hoc aj z posledných síl som sa snažila ísť do prírody a spraviť niečo pre seba. Nič nepomáhalo. Obávala som sa toho, že na mňa útočí depresia.

Keďže sa pomaly blížilo leto, veľké nádeje pre mňa predstavovala letná dovolenka. No ani dovolenka, zmena prostredia, bezstarostnosť, mi nepriniesla očakávané získanie síl. Aj napriek výraznému oddychu moje ťažkosti nepominuli. Ku spomínaným problémom sa pridali aj kožné prejavy. Bola som bezradná, myslela som si, že všetky ťažkosti majú psychosomatický pôvod, preto som hľadala som rôzne rady na internete. Po čase som podporená odporúčaním známych začala experimentovať so stravou. Vylúčila som najprv lepok a po krátkom pozorovaní aj mlieko a mliečne výrobky. Práve to mi prinieslo výrazné zlepšenie a ústup  ťažkostí. Nevymizli úplne, stále sa vracali so silnejšími alebo slabšími prejavmi. Ale neboli to už neustále ťažkosti. Odhodlaná vypátrať príčinu problémov som si u svojho lekára vybojovala výmenný lístok na vyšetrenie v imunoalergiologickej ambulancii. Síce som si naň musela trochu počkať, ale stálo to za to. Prvá vec, ktorá ma v ambulancii prekvapila bola, že som sa stretla s milým a ústretovým prístupom. Možno to sami poznáte. V mnohých ambulanciách na Vás pozerajú ako na chodiace problémy a nevnímajú Vás ako človeka. Tu to bolo a je iné. Absolvovala som množstvo testov a vyšetrení a po pomerne krátkej dobe od prvej návštevy bola príčina mojich ťažkostí odhalená. Do ambulancie som prišla s podozrením na jednu diagnózu, no nakoniec to bolo čosi úplne iné. Úprimne povedané, hneď mi odľahlo, pretože konečne som si mohla pospájať súvislosti, logicky si odvodiť príčinu svojich problémov a uistiť sa v tom, že nie je to len hra mojej psychiky. A aj keď som bola na začiatku dlhej cesty, tešila som sa, že viem dôvod a je tu nádej na zlepšenie. A naozaj, nasadením správnej diéty, rôznych vitamínov a liekov na posilnenie imunity sa môj stav výrazne zlepšil, za čo som aj veľmi vďačná.

V súčasnosti síce potrebujem dodržiavať diétu, ale aj vďaka nej môžem viesť normálny život. Netvrdím, že ma žiadna zo spomínaných ťažkostí už netrápi, no ak sa ukážu, tak len občas a podstatne oslabené. Dôležité pre mňa je, že opäť môžem naplno fungovať v práci a nie som chodiace klbko zúfalstva, opäť sa môžem venovať svojím záľubám a mám z nich radosť a znova mám silu tráviť čas s rodinou.

 

LČ  (  plné meno na žiadosť pacientky nezverejňujeme )