Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Jeden z divov sveta

Jeden z divov sveta
4. apríla 2017 Lenka Zummerová

Milan Lasica mal televízny program „Mojich 7 divov sveta“. Hostia relácie rozprávali o tom, čo oni považujú na tom našom svete za zázrak. Poučné bolo, že často sa tými zázrakmi stávali bežné javy a okamihy života, ktoré si tí menej všímaví ako niečo tajomne krásne ani neuvedomujú. Jedným z mojich zázrakov je premena ženy na matku.

Po skončení vysokej školy som nastúpil ako sekundárny lekár do Detskej nemocnice v Košiciach. A tu ma ohromil jeden z veľkých divov sveta. Akási metamorfóza, premena dievčaťa – ženy v Matku. Je to ozaj neskutočné. Dievčina ešte včera sa bujaro zabávajúca na diskotéke, mladá kariéristka, elegantná dáma – ktorú by som sa v nóbl podniku asi ani neodvážil osloviť – tu v Detskej nemocnici predo mnou stáli vo vyťahaných teplákoch, s nevyspatými očami, a s obavou sa pýtali na zdravotný stav svojho dieťatka. Dievčatá a ženy sa akýmsi zázrakom zmenili na matky. A hoci možno menej upravené, predsa krásne. Materstvom získali zvláštne čaro, akési magické vyžarovanie. Psychotronici tvrdia, že matka a dieťa do dvoch rokov tvoria akýsi jednotný celok, majú spoločnú energetickú ochranu, akoby sa pôrodom tak celkom tieto dve bytosti neoddelili. Dieťa nutne k správnemu vývoju potrebuje matku, a matka potrebuje dieťa. Aj preto nie som zástancom skorého oddelenia matky od dieťaťa, rôznych kolektívnych stresových záťaží akými sú jasle, či v tom lepšom prípade nahradenie nenahraditeľnej matky inou osobou… ale to je už na samostatnú úvahu. Píšem tu o niečom inom, o mojom dive – o premene na matku. Obdivujem matky a myslím, že mnohí otcovia by úlohu matky nemohli zvládnuť. Byť matkou znamená často obetovať svoje pohodlie, svoje predstavy, svoj čas inej bytosti – svojmu dieťaťu. Ale nie je to bolestivá obeta, je to veľké naplnenie láskou a pokorou.

Aj preto ma stále bolestivo zasiahne, keď vidím ženy, ktoré síce majú deti, ale tá zázračná premena na matku ich akosi obišla. Starostlivosť o dieťa považujú len za akúsi povinnosť, ktorá ich obťažuje.Bohužiaľ vídavam aj takéto prípady. Som smutný, keď takéto ženy zanedbávajú zdravie svojich detí.

Materstvom žena získava akúsi posvätnosť a nedotknuteľnosť. U normálnych ľudí je matka symbolom života a lásky. Často sa spomína obraz väzňov a zločincov, ktorí napriek zlu, ktorým sú nasiaknutí – nedopustia na svoju matku. Ľudia starajúci sa o umierajúcich často hovoria o posledných okamihoch života, keď mnohí začnú vzývať svoju mamu. Ctenie si matky je pevným pilierom morálky, naboženstiev ( cti matku a otca svojho…). Píšem to preto, lebo aj v poslednej dobe som bol svedkom, ako deti ubližujú matke. Predstavte si milujúcu matku, ktorej hádam jediným nedostatkom bolo, že deti zahrnula snáď až prílišnou starostlivosťou, priveľmi ich rozmaznala a nedokázala zabrániť, aby do ich výchovy nevhodne zasahovali psychopatickí ľudia. S hrôzou som sledoval, ako sa najprv tieto deti snažia mamu pripraviť o byt, ako syn dáva na mamu oznámenie za urážku ( vyjadrila sa, že by 19 ročný syn mal zvážiť darovanie krvi, lebo vedie promiskutný spôsob života …), Aký osud čaká takého človeka? Útok na vlastnú matku je útokom na samotnú existenciu človeka. Môže takýto človek prežiť v živote naozajstnú lásku? Môže byť šťastný? Môže byť niekomu vzorom?

A takýchto príkladov deviantov poznám zo svojej praxe viac. Dokonca aj príklady fyzických útokov, hoci tie sa možno lepšie znášajú ako psychické týranie, ktorému sú mnohé matky vystavené. Malí tyrani sú niekedy do týrania vmanipulovaní zlým vzorom ( aj v horeuvedenom prípade mal syn pred sebou vzor psychicky narušeného otca – slabocha, ktorý svoju manželku psychicky týral, on zasa vyrastal v narušenom citovo plochom prostredí …).

Tieto úvahy ma zaviedli už kdesi inde. Mal som písať o dive sveta a skončil som pri zlobe sveta. Alebo možno celkom nie. Predstavte si, že tá týraná matka materstvom získala zvláštny dar. Dar nelogickej a čistej lásky k deťom. Aj napriek všetkému sa modlí za návrat strateného syna, za jeho šťastný vývoj, ktorý si tak nerozumne zahatal. Je pripravená mu odpustiť rovnako ako odpúšťali matky svojim synom odsúdeným na šibenicu. Jednoducho tieto ženy prešli niečím zázračným – zmenili sa na Matky.