Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Príbeh č.2. Ako z dievčatka s astmou vyrástla vícemajsterka Európy

Príbeh č.2. Ako z dievčatka s astmou vyrástla vícemajsterka Európy
24. septembra 2017 Dr. Martin Lešťan

Lucka je mladá takmer 18  ročná slečna, ktorá  už  druhým rokom zbiera majstrovské tituly v kickboxe. Prvé  septembrové dni jej priniesli 2. miesto na Majstrovstvách Európy  v tomto bojovom športe. Rozmýšľala na štúdiom práva  v Rakúsku,  ale   toho času sa  skôr prikláňa k svojej láske – športu – a pokukuje po štúdiu na  telovýchovnej katedre  v Prešove. Tento  školský  rok  ju čaká maturita. No ale  ešte predtým, teraz v jeseni 2017  aj  kontrolné vyšetrenie u nás a  preventívna liečba….

Prečo som vybral  jej príbeh?  Ako povzbudenie pre iné deti, ako  príbeh, ktorý dodá  nádej  rodičom.

Ak si pustím stroj času   dozadu do roku 2004 vidím pred sebou  5-6   ročné dievčatko, ktoré  ku mne prišlo s históriou  ekzému, astmy, refluxu. Už v tom čase bola na  inhalačnej liečbe (  sprejoch ), trápili ju kožné problémy. V prípade Lucky  môžeme pekne  odsledovať, ako sa  alergie menia – ako je veľmi dôležité nielen sledovanie v alergiologickej ambulancii, ale aj prehodnocovanie  stavu, alergií , stavu imunity detí. Kým  v predškolskom veku    mala alergiu na roztoče, byliny a  určité potraviny –  neskôr  začali  u nej dominovať alergické  prejavy na byliny s  tým spojené   potravinové skrížené reakcie . A  aby sme  alergický pochod   dokončili, tak prezradím, že v roku 2013 sa už len jemne prejavovali  alergie na určité bylinky. Jednoducho pod liečbou a pri dobrom životnom štýle  alergie   začali   v puberte ustupovať. Rozlúčili sme sa  s tabletkami  na  astmu, so sprejmi. V období puberty sme sa  ale začali spoločne trápiť s prejavmi oslabenej hlavne bunkovej imunity. U Lucky sa tento stav prejavoval  nielen  zhoršením kožných prejavov, ale aj aftami,  nepríjemnými herpesmi.  Pomerne kritickým rokom   bol rok 2014, keď si stav  dokonca vyžiadal  hospitalizáciu a rehydratačnú liečbu. Pod  masívnou imunointervenčnou liečbou sa stav Lucky  zlepšil.  Stále   ale  spoločne musíme hľadať  tú správnu preventívnu liečbu, keďže jej imunita  a z detstva  alergiou  oslabené sliznice potrebujú z času na  čas  povzbudiť, a v prípade  začínajúceho zhoršovania sa   rýchlo zasiahnuť.

Lucka mala  šťastie  na  výborných starostlivých rodičov, ktorí vedia, že  zdravie  je krehká   záležitosť , a treba sa oň starať. Je to na neuverenie, ale  spoločne sme strávili 10 rokov  pri ozdravných pobytoch pri mori. Práve kombinácia prímorských pobytov, športovej aktivity, primeranej alergologicko – imunologickej liečby   bol  v jej prípade   tým uzdravujúcim kokteilom. Usmievam sa nad  spomienkou  na typický obraz   ranného behu dievčat  popri  mori. Najprv beží so svojimi   dlhými   nohami  Lucka, potom dlho nikto a  až tak   skupina  ďalších dievčat.  Výborná plavkyňa, ladné skoky   z móla  do mora, vynikajúca  bežkyňa, jednoducho športovkyňa  telom a  dušou. A tak počas tých 13  rokov a  10  spoločných sezón pri mori sa  z malého dievčatka s astmou stáva  úspešná sebavedomá športovkyňa. Najprv sa   venovala aktívne krasokorčuľovaniu, neskôr  vytrvalostnému  behu a bojovým umeniam.

Spolu s  rodičmi si mohla zvoliť inú cestu, cestu ochranárstva a  oslobodenia od telesnej výchovy. V jej prípade sa  ale správne namixoval  pomer   zodpovedného prístupu k zdraviu (  návštevy lekára, užívanie predpísaných liekov, prímorské pobyty s  lekárom ), športu (  krasokorčuľovanie, bojové umenie,  vytrvalostný beh ) a pozitívneho myslenia.

V našom centre sme na Teba  hrdí  a  držíme Ti palce na   Tvojej ceste životom.

Skúsme sa spoločne pozrieť  na fotky, ktoré nám pripomenú roky  pri mori ale aj  športové  úspechy.


Komentár Lucky:
Keď som bola menšia, lekari mi oznámili, ze kvôli mojej diagnóze nikdy nebudem môcť robiť vrcholový šport. Nechcela som sa vzdať svojho sna-športovať. Po schválení krasokorčuľovania mojim alergológom som posúvala svoje hranice, problémy s astmou sa zlepšovali/ aj keď pri extrémnych výkonoch som stále mala problémy s dýchanim/. Po skončení krasokorčuliarskej kariéry som sa dostala vďaka ockovi ku kickboxu. Tam som po roku trénovania mala vážne problémy s imunitou, keďze som podcenila množstvo záťaže, v kombinácii s nevyváženou stravou- bola som pretrénovaná. Poradil nam môj alergológ,MUDr. Martin Lešťan,  ktorý včas a správne zmenil liečbu a ja som zmenila stravovacie návyky. Vďaka trpezlivosti mojich rodičov, dôvere k alergológovi a nezlomnej viere, že športovať budem sa nepotvrdili teórie lekárov z môjho detstva a ja športujem, vrcholovo. Zbavila som sa astmy, minimalizovala alergie a žijem život podľa svojich predstáv.…

Niekoľko fotiek: