Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Moje piliere  prevencie proti Covid 19 počas jesene 2021, alebo plním sľub (  popri sobotňajšom pečení mäsa)

Moje piliere  prevencie proti Covid 19 počas jesene 2021, alebo plním sľub (  popri sobotňajšom pečení mäsa)
26. septembra 2021 Dr. Martin Lešťan

Myslel som, že už  článok pre svojich pacientov o Covide 19 nenapíšem. Všetci sme unavení z tejto témy. To, že sa vyrojili samozvaní odborníci na Covid, na očkovanie, na imunológiu  mi  nevadí – veď je to aktuálna téma, ale že sa do spoločnosti vnieslo napätie, nervozita a nevraživosť   to mi   už teda  vadí veľmi.  Toxicky pôsobí hlavne rozoštvávanie politikmi, ktorí si na tejto  téme  naháňajú politické body. Ďalší  diskutujúci, bohužiaľ vrátane niektorých kolegov  tam  vidia  šancu  priživiť si na téme a buď si načuchrať  ego, alebo mať iné postranné ciele.  Tak hádam už jeden  z posledných mojich príspevkov na túto tému.  (Mäsko v kamado grile  naložené,   tak medzi  jeho  sprejovaním a kontrolovaním  sa púšťam  do týchto riadkov.)

Viacerí známi a priatelia ma v posledných dňoch žiadali o radu ohľadom preventívnych opatrení  v jeseni proti Covidu 19.   Tí čo ma poznajú vedia, že nemám rád plošné rady a riešenia, keďže každý sme trocha z „iného cesta“ a preferujem individuálny prístup. Niektorí z nás potrebujú  oslabenú imunitu podporiť, iný nadmernú reaktivitu napríklad so sklonom k autoimunite    pritlmiť. Niekto potrebuje   doplniť  vitamíny či  minerály, mnohí z nás upraviť nevhodnú stravu, či zlepšiť psychiku a podobne. Je preto dobré  spoznať svoj zdravotný stav a cielene  individualizovane si nastaviť prevenciu  v spolupráci s Vašim lekárom.

Dosť bolo  úvodných slov, plním  svoj dlh voči  pacientom  a ponúknem svoj  pohľad   na možnú prevenciu týchto dní. Nenárokujem si   dokonalosť  ani  univerzálnu platnosť, skôr prepokladám, že ako budú poznatky vedy  napredovať a budú pribúdať  nové poznatky, tak budem   dynamicky upravovať  a prehodnocovať aj moje  pohľady na prevenciu.

Vakcinácia nie je 100%  zárukou ochrany proti infekcii a prenášačstvu  vírusu, navyše  mutácie  vírusu a selekčný tlak  budú  prinášať nové varianty COVIDU 19.  Preto okrem vakcinačného programu, ktorého som   zástancom, musí logicky existovať aj liečebný a preventívny prístup.  S nádejou sledujem   vývoj najmä biologickej liečby. Výhodou pre lekára je, že akonáhle bude farmaceutický priemysel  mať účinný schválený liek  či postup – rýchlo sa   informácia dostane medzi nás lekárov. Trochu pracnejšie je potrebné hľadať  postupy na poli prírodnej medicíny, fytofarmák. Tam tá propagácia  bude stále pokrivkávať, keďže z predaja prírodných  často  stáročia overených látok nie je  až taký  biznis.   Naštastie aj na tomto poli    existuje výskum,   ako príklad  uvediem jarnú epidémiu v Ázii, kde  sa uskutočnil pomerne  rozsiahly výskum prírodných látok, ktoré sa ukázali ako účinné  pri prevencii ale aj liečbe  infekcie. V súčasnosti existuje  veľa  štúdií s fytofarmakami a prírodnými látkami, ktoré majú povzbudzujúce  výsledky.

Začnime  ale Vašimi  častými otázkami týchto dni

  • Vyžadujete pri návšteve lekára   Ag  test na Covid ?

Zatiaľ nie. Poprosíme  ale o férovosť , ak   ste  boli v kontakte  s Covidom 19  – tak   preferujte  telefonickú konzultáciu , rsp . sa testujte vo Vašom záujme.  Na  ambulancii pred   rizikovými aktivitami – pri podozrení na možnú  infekciu –    robíme zdarma Ag testy. Ale  spoliehame na vzájomnú dôveru. My sa  snažíme  nenakaziť Vás, poprosíme teda  voči  korektnosti  voči nám a iným pacientom.  Sme  v plnej   zbroji   Vám k dispozícii, všetci sme optimisticky naladení a tešíme sa na vás   – len nás  nenakazte…

  • Čítali sme o preplachoch nosa a kloktaní.  Je to efektívne?

Určite   to nie je žiadny  zázrak, ktorý ľudstvo  zbaví    Covidu 19, ale opäť  tí  čo ma poznajú vedia, že som  najmä u alergikov prívrženec preplachov nosa. Prečo  v tom nepokračovať aj v tomto období ?   Rovnako   v čase   nachladení môže byť   celkom zaujímavé   aj kloktanie   úst slanou vodou, ak si tam pridáte   ústnu vodu s   s chlórhexidínom , či pár kvapiek   čajovníkového oleja   neurobíte  chybu .  Nemám veľké skúsenosti s kvapkami a sprejom do úst s výťažkom z morskej červenej riasy – ale  teoreticky by to malo tiež fungovať.  Boli  práce, ktoré popisovali  vyviazanie  – akúsi  pascu pre vírus s látkou karagenan, a ten je práve  obsiahnutý v týchto sprejoch.

  • Ako doplnky výživy, fytofarmaká odporúčate?

Otázka  zrelá na napísanie knihy.  Znova opakujem,   lieky   vrátane   fytofarmák či  iných   doplnkov výživy  by  mali byť ušité na mieru.  Každý  sme iný. Každý  máme  iný biologický vek,   iný stav orgánov a jednotné návody  môžu   teoreticky aj  niekomu ublížiť.  Takže veľmi zjednodušene a schématicky načrtnem možný  benefit  doplnkov  proti covidu, ktoré mám   aj  ja  v svojej  terajšej  lekárničke. Nepôjdem  do podrobností, do mechanizmov účinku. Pre hĺbavejších odporúčam dať si  danú látku do googlu spolu so spojením Covid 19 a začítať sa do mechanizmov  pôsobenia. Niektoré z nich  pôsobia  pri  zabraňovaní  väzby  vírusu na naše bunky, iné   ovplyvňujú replikáciu  – množenie vírusu, iné pôsobia na mechanizmy apoptózy, či potláčajú   nadmerný  zápal, mnohé majú účinky komplexné.

  • Kvercetín

Je to polyfenol získavaný z rastlinných   zdrojov.   Je  už  mnoho štúdii popisujúcich komplexný efekt pri infekcii  Covid  19. V našich podmienkach ho nachádzame   napríklad v cibuli. Nájdite  si preparát kde je  tejto látky  aspoň 250  mg.

  • Kurkuma

Opäť  zaujímavý polyfenol. Existujú  výborné lipozomálne preparáty, ktoré zabepečia   dobrú  vstrebateľnosť  tejto látky.  Krásne  povzbudivé  štúdie,   účinok komplexný. Na našom pracovisku máme s touto látkou  dlhoročné dobré skúsenosti.

  • Katechíny

Ostávame pri polyfenoloch , ktoré získavame napríklad zo zeleného  čaju.   Pite   cez deň zelený čaj, alebo   siahnite po preparáte s obsahom   EGCG  ( epigallokatechin ).

  • Resveratrol

O červenom víne sa  hovorí  ako  o mlieku starcov.  Okrem  kvalitného full body  červeného vínka   siaham v tejto dobe   aj po preparáte  s resveratrolom.  Proti Covidu 19  bojuje na rôznych úrovniach.

  • Astaxantín

Povzbudivé  výsledky  štúdií  s týmto    pigmentom.  Ja  osobne    tento preparát  používam v prípravku, kde je zároveň aj  veľké množstvo  omega 3  nenasýtených mastných kyselín.  Okrem   Covidu  19  má  aj mnohé  iné benefity  ( napríklad   chráni náš  zrak ).

  • Melatonín

Večer pred  spaním v dávke okolo 5 mg   má blahodárny  efekt  opäť na rôznych úrovniach. Našiel svoje miesto   aj v liečbe komplikovaných stavov  v nemocniciach .

  • Chlorela a spirulina

Sladkovodné  riasy, ktoré majú podobné vlastnosti ako karagenan, o ktorom som sa zmienil  v preplachoch nosa  a kloktaní.   Sú  pascami na  naväzovanie vírusu a preto najmä v preventíve  majú  svoj  význam.

  • Piperín, čierne korenie

Dopĺňa  spektrum  doplnkov, ktoré bodujú v štúdiách o prevencii aj voči Covidu 19

  • Mnoho iných

Perpektívnych  doplnkov  proti Covidu 19 je oveľa viac.  Príroda  stále  ponúka priehršť  riešení na rôzne  ťažkosti.   Ja napríklad   mám v obľube   olej   z  egyptskej čiernej rasce ( nigella sativa ) ktorá  obsahuje    účinnú látku   thymoquinon.  Ale  vymenujem  na tomto mieste aj   glycyrrhizin –   terpén zo  sladkého dievka,   fytoestrogény, baikalín, naringenín, extrakty z granátového jablka, hesperidín, luteolín, extrakty z horčicových semienok, pycnogenol, žen šen,   enzymoterapiu  a mnoho iných látok.

  • Aké vitamíny a minerály   odporúčate  suplementovať a  v akej forme?

Vlani som na tému vitamínov pre rôzne   časopisy   napísal   viacero článkov,  takže teraz len heslovite, keďže sa to článkami o vitamínoch v  tejto dobe všade len tak hemží.

  • D vitamín

Jeho efekt  je  nesporný.   U väčšiny pacientov preferujem   aktívny D3 vitamín v kombinácii s K2  vitamínom.   Pri  autoimunitách  sa  prikláňam  k vitamínu D z lanolínových  zdrojov.   Minulý rok  som mal ale  aj viacero prípadov   predávkovania vitamínom D . Pozor teda  aj na  jeho nadmerný príjem, najmä   ak užívate rôzne  multivitamínové a multi doplnkové preparáty. Vitamíny  rozpustné v tukoch môžu mať  aj svoje úskalia.

  • Vitamín C

Uprednostňujem lipozomálne formy toho vitamínu. Som aj  zástancom   pri určitých stavoch aj   venóznej  formy  vitamínu C.   Pri   vnútrožilovom  podávaní   v zdravotníckom zariadení    často  do infúzie s  efektom pridávame   aj   vitamíny skupiny B.

  • B 12

Starší  ľudia a vegáni  mnohokrát trpia   nedostatkom tohto vitamínu, ktorého význam pri zvládaní Covidu  je veľlký.   Ja  osobne  si ho občas  pridám  do  infúzie k vitamínu C.  Mnoho   tabletových  foriem napriek deklarovaniu jeho obsahu nezabezpečujú bohužiaľ jeho optimálne  vstrebávanie.   U rizikových skupín je  občas vhodné si  jeho hladinu  vyšetriť .

  • Iné vitamíny  skupiny  B

Optimálna  strava by mala zabezpečiť ich dostatok aj   bez  doplnkov. Ja napríklad  pred  tabletkami kyseliny listovej  uprednostňujem   konzumáciu zeleniny.     Mnoho  našich pacientov  trpí   nedostatočnou funkciou   enzýmu, ktorý metyluje      chemickú kyselinu listovú  na aktívnu látku,  nemetylovaná   kyselina listová môže mať   nepriaznivý vplyv na naše zdravie. Tento nežiadúci efekt  ale nenastáva  pri prírodných folátoch, ktoré nám ponúka príroda v dostatočnej miere.    Pri rozbehnutej infekcii  sú ale vhodné   doplňania    vitamínov skupiny  B   vrátane   B3 –   nikotinamidu,  či metylovanej formy kyseliny listovej

Minerály

Opäť by  som  vyzdvihol nutnosť  šitia   liečby a odporúčaní na mieru.    V čase  viróz,  nachladnutí je   vhodné siahnuť po preparáte  so zinkom. Štúdie ukázali na jeho   pôsobenie pri množení  vírusu.

  • Ste   za multipreparáty  alebo samostatné   preparáty ?

Ja osobne  som   za  individuálny  prístup  a striedanie   či  kombináciu   samostatných prípravkov.  Tak ako si  radšej   vychutnám samostatne  predjedlo, polievku, hlavné jedlo a zákusok než  ich pomixovanie  do kompaktnej hmoty  (  pamätáte na Amarouny zo seriálu Návštevníci ? ), tak    som trochu opatrný pri   multipreparátoch. Mnohokrát  sa tam stretnú látky vyžadujúce iný typ vstrebávania (  v tukoch, vo vode), inokedy sa   tam môže nachádzať látka, ktorá v nadbytku môže  škodiť  ( najmä ak  ju užívate aj   v inom produkte  ), inokedy sa  účinná látka ani nedostane  do krvného obehu.  Ale  v čase  núdze  je  dobrý  aj Amaroun…

Psychika, radosť  zo  života

Nie je to fráza. Psychika  veľmi ovplyvňuje našu imunitu  a boj s infekciami. Téma  samostatný príspevok. Nájdite  si   svoj recept na  vašu    dobrú náladu.   Ja sa snažím  aspoň  5x  do týždňa si zacvičiť,   nájsť si  čas na saunu , masáž, otužovanie, ale  aj na meditáciu.   Radou nielen týchto dní   je snaha  vyhýbať sa toxickým ľuďom, pracovať  na dobrej atmosfére v rodine a na pracovisku. Investujte svoj čas do Vašich blízkych, Vašich rodičov, starých rodičov, detí.  Táto investícia má vysokú návratnosť. (  mám veľkú radosť, keď vidím moju sestru   ako  88 ročnej mame  dennodenne masíruje  nohy a popritom sa  s ňou rozpráva  – je to pre  zdravie mamy a psychiku cennejšie  ako  ládovanie sa   drahými vitamínmi ).   Menej času trávte  sledovaním politikov, buďte kratšie na sociálnych sieťach a menej sa zaoberajte  smutnými  myšlienkami.

Sme tu pre Vás

Klasické či telefonické kontroly, možnosť konzultácii  otázok cez  portal.alergoimun.sk  so sestrou  či s lekárom.  Pre našich pacientov sa  snažíme   byť  dostupní. Sme síce limitovaní  našimi kapacitami, našim  časom  –  ale   v čase  núdze  sme  tu pre Vás. Ak dostanete Covid 19 a potrebujete sa poradiť – napíšte otázku na sestru, zabezpečíme Vám bezplatné  poradenstvo  s lekárom.

Veľa zdravia, lásky a pohody.