Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Corona vírus: pohľad imunológa – dôverujme svojej imunite ale buďme zodpovední

Corona vírus: pohľad imunológa – dôverujme svojej imunite ale buďme zodpovední
9. marca 2020 Dr. Martin Lešťan

Panika nám škodí  viac ako vírus ( článok z 9.3.2020 )

Dôvodom na  môj príspevok je panika, ktorá začína vládnuť medzi pacientami. Počas ostatných dní som dostal veľa vystrašených otázok pacientov ohľadom COVID -19,  pacienti sa pýtajú či nemajú  rušiť  termíny vyšetrení, či majú nosiť rúšky,či môžu cestovať,  ako je to s našim klimatickým pobytom v Chorvátsku, či majú  vycestovať  tam  či onam. V  prvom  rade musím poznamenať , že nie  som  epidemiológ a  určite  sú povolanejšie osoby  na  problematiku tohto   ochorenia. Na strane druhej sa táto problematika  týka  aj nášho odboru, keďže práve naša obranyschopnosť má boj s vírusom  pod palcom. Ak budete trpezliví a dočítate tento príspevok  do konca  – dočkáte sa aj mojich rád a odpovedí na časté otázky posledných   dní.

 

Báť sa  Corony,alebo ju brať na ľahkú váhu?

Bojíme sa vecí a  javov, ktorým nerozumieme, ktoré  sú neznáme. Strach je prirodzená emócia, ktorá na  strane jednej nás núti  byť opatrnejšími, na  strane druhej nám dlhodobý strach znižuje našu imunitu a zapríčiňuje neprimerané správanie. Skôr ako strach je teraz  dôležitá disciplína a ohľaduplnosť. Poďme sa  teda na tento  vírus pozrieť.  Corona vírus 2019 je RNA  vírus, ktorý u  citlivých jedincov môže  spôsobovať  ochorenie SARS (ťažký akútny  respiračný syndróm), zápaly  dýchacích ciest vrátane pľúc. Jedným dychom treba povedať, že u mnohých  pacientov  prebehne  ako veľmi ľahká  infekcia dýchacích ciest a   u  časti  z nás  nemusí spôsobovať žiadne klinické prejavy. Oficiálne  info pre pacientov: https://www.standardnepostupy.sk/covid-19-coronavirus/. 

Kto je v ohrození života?

Priznám sa, že  som najprv nerozumel tej veľkej panike okolo vírusu.  Správy  z  prvých ohnísk  v Číne  hovorili   o úmrtnosti   okolo 3 %  a  o  ohrození imunokompromitovaných pacientov (starý vek, pridružené  chronické ochorenia, poruchy imunity ). Naštastie to teda  nie je žiaden hromadný zabijak. Vie  ale ochromiť  práceneschopnosťou veľa ľudí,  študentov vie na  čas   odrezať od  škôl, vie ochromiť  hospodárstvo. Je preto k nemu dobre zaujať triezvy postoj. Nezľahčujem žiadne úmrtie – každá strata  života je tragédiou,   nepodceňovať  riziko šírenia  vírusu,  dodržiavať opatrenia  ministerstva zdravotníctva, VÚC a iných autorít  –  ale  ani zbytočne nestresovať.  Sledovať  situáciu sa  oplatí, lebo denne sa môžu  naše vedomosti meniť a meniť sa bude aj epidemiologická situácia.

Trochu  nudy, alebo moja milovaná  imunológia (tento odsek môžete kľudne preskočiť)

Náš  imunitný systém je našou ochranou. Pred vonkajším nepriateľom (baktérie, vírusy, toxíny), ale aj vnútorným ( naše poškodené bunky,…). Dôležitou vlastnosťou našej obranyschopnosti je pamäť. Ak sa náš imunitný systém  stretol v minulosti napríklad  s  vírusom hepatitídy A (nákaza, očkovanie),  tak  pri ďalšom stretnutí sa  –  dochádza  k  rýchlej a účinnej  obrane a  eliminácii vírusu. S  COVID -19  sme  sa ale nestretli, chýba  nám voči nemu imunologická pamäť. A tak je  aj naša  imunitná odpoveď voči nemu   pomalšia. Predstavte  si, že na  Vás niekto  vykašle  vírus. Aká bude jeho cesta vo Vašom organizme po jeho vdýchnutí nosom?  Vírus  nevie  žiť  mimo  bunky veľmi dlho a  už vôbec sa mimo  bunky nedokáže množiť.  Jeho úlohou je teda   vojsť  do Vašej bunky. Vo Vašej bunke  sa jeho RNA  (genetická informácia) uvolní do prostredia  a začne sa tam  množiť využívajúc  súčiastky Vašej bunky ( endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát),  namnožený sa  uvolní z bunky  aby napadol ďalšie bunky a  proces  sa opakoval. Prečo to naša imunita dovolí, prečo nezasiahne?  Mám pre Vás  dobrú správu, Vaša imunita  Vás miluje a  robí  čo je  v jej silách. Ok – chýbajú  pamäťové protilátky, rovnako  chýbajú na začiatku aj   vírusovo  špecifické  Tc  lymfocyty – takže   je to trocha  ťažkopádne s tou našou obrannou.  Kto nás bráni na začiatku ? Naše  sliznice, vrodené mechanizmy obrany,  tzv.  profesionálne  antigén prezentujúce  bunky, prirodzení zabíjači NK, slizničné IgA a mohol by  som pokračovať. Zoberme  si napríklad  takú  antigén prezentujúci bunku – zhltne vírus a vystaví  jeho  čiastočky na  svojom povrchu spolu s tzv. HLA antigénom 1 triedy. Tento komplex (HLA 1  spolu s  antigénom  vírusu) pritiahne cytotoxický T lymfocyt (bielu krvinku), ktorá je  účinným bojovníkom  po jej aktivácii. Iný  komplex  na povrchu antigén prezentujúcej  bunky  (HLA2 triedy  s  antigénom vírusu) pritiahne  pomocný T  lymfocyt (Th), ktorý sa  aktivizuje.  Sme na  dobrej ceste – máme  aktivizované Tc a Th lymfocyty, ktoré  rozpútajú  boj.  Začnú spolupracovať s rôznymi typmi  imunitného systému. Vytvoria sa  klony – celé rodiny  na  tento konkrétny vírus  vyškolených  špecifických  lymfocytov (T,B) začnú  sa tvoriť  špecifické protilátky. To sa využíva  aj pri diagnostike, ak zachytíme  u pacienta   prítomnosť IgM protilátok – vieme , že  infekcia je v trvaní   do  asi 12  týždňov, ak sa tvoria IgG   protilátky vieme, že  sme už ďalšej  fáze. Tento proces je  ale komplexnejší  – máme tu   aj NK bunky (prirodzených zabíjačov), komplement a iné mechanizmy boja.  Rozpísal  som sa preto, aby  ste  si dôverovali – hoci  sme sa  COVID 19  doteraz nestretli, brániť sa  vieme.

Všetci reagujeme  rovnako ? Či  sú niektorí z nás  viac  chránení ?

Rovnosť neexistuje, každý sme iný.  Sú výskumy, ktoré ukazujú, že je geneticky dané –  či napríklad môžeme  dostať tuberkulózu , či nemôžeme. Či  môžeme mať   komplikáciu po  očkovaní napríklad po čiernom kašli, či nie.  Možno bude hudba  budúcnosti, že po narodení sa  urobí genetické testovanie, a len vybraní jedinci budú očkovaní na  určité ochorenia…  Rovnako je to  aj pri COVID -19.   S veľkou pravdepodobnosťou  existujú jedinci, ktorí majú také polymorfizmy v  oblasti  hlavného  histokompaktibilného génu, v géne pre  lektínovú cestu aktivácie komplementu, v NK  receptoroch  – ktoré   ich voči   COVID  19 prirodzene  chránia.    To je  genetika  –  s tým veľa nenarobíme  (zatiaľ,  hoci táto oblasť  poznania ma fascinuje ),  čo ale vieme ovplyvniť je  náš postoj  k podpore  imunity.   Ohrození  sú najmä  starší  pacienti s viacerými  dlhodobými ochoreniami (rakovina,  cukrovka ), pacienti po zdĺhavých infekciách , s  poruchami  imunity.  Dobrá  správa  je, že ak sme fit – tak máme vysokú šancu hraničiacu s istotou, že jednoducho virózu prekonáme.

Vírus nás  nechce  zabiť, nato sa má príliš  rád (ale nie je to ľudomil, vie sa pretvarovať)

Vírus  nás potrebuje, bez nás  by neprežil. Tým, že  nevie dlho vydržať  bez živej bunky, že naše bunky potrebuje na  svoje množenie  – nie je v jeho úmysle  nás  usmrtiť. Ak umierame, tak umierame  na  nadmernú  reaktivitu nášho imunitného systému, prípadne na   zlyhania oslabených orgánov.  Imunitné bunky to   akoby u niekoho  prepískli – vytvoria   veľké množstvá  cytokínov  a  rôznych látok, ktoré  spôsobia systémovú celkovú zápalovú reakciu, ktoré vedie k zlyhaniu orgánov. Iným mechanizmom je  vplyvom  zápalu  pľúc  neschopnosť organizmu   kyslíkom zásobovať    životne  dôležité orgány. Preto  sú ohrození  hlavne  starší  pacienti, pacienti s poruchami imunity , či už predtým  oslabenými  orgánmi.   Vírus   chce   prežiť a vie oklamať  svojho  súpera  – našu imunitu . Vedci  prišli nato, že  vírus vie  unikať  pred  určitými mechanizmami obrany  (tým získava čas).  Popísané  sú   mechanizmy, keď   maskuje  svoju RNA pred našim imunitným systémom ( pre  zvedavcov  napríklad  PAMP – PRR mechanizmy ),  znižuje tvorbu   interferónov, tým   oslabuje  aktiváciu   antigén prezentujúcich buniek  a   mení   časom svoju  štruktúru. Je to proste   bacil  potmehúd, ktorý sa  snaží   kľučkovať  pred našimi  bojovníkmi.

Využime slabiny  vírusu vo svoj   prospech

Milý COVID 19 , nie  si pre nás  celkom neznámy. Poznáme  Tvoje  slabiny. Po prvé si obalený v tukovom obale. Obalené  vírusy   sú vo všeobecnosti  dosť  citlivé  na vonkajšie prostredie a sú menej odolné. Vieme  Ťa  teda   zničiť  bežným mydlom a vodou. Dobrá správa  – umývanie  rúk je   efektívne. Rovnako   ho zabíja  aj dezinfekcia.  Nevieš sa množiť mimo  buniek  –   na množenie   potrebuješ   byť v  cudzej bunke. Nebojme sa teda  tovaru  z Číny – majme   skôr  rešpekt pred kontaktom  s  chorým.   Nemáš  rád teplo, údajne   hynieš  pri 25   stupňov Celzia, logicky –   teplé dni   Ti veľmi nebudú priať k množeniu, čo je dobá správa pred  blížiacou sa jarou a letom. Hoci v ostatných dňoch sa ozvali hlasy, že sa očakáva šírenie  aj  v lete….( dúfajme, že sa  aspoň šírenie  výrazne spomalí….). Novšou informáciou je aj správa o šírení vírusu špinavými  rukami ( prenos –  stolica -ústa). Hygiena naša a našich detí je teraz namieste.

Aké opatrenia   sú odporúčané?

  • umývať  si  ruky  aspoň 20  sekúnd mydlom a naučiť  to aj naše ratolesti
  • nedotýkať  sa  slizníc
  • vyhýbať sa masám  ľudí ( športové a kultúrne  podujatia, preplnené MHD)
  • od chorých osôb sa   snažte  udržiavať odstup  cca 2 metre
  • pri kýchaní  a kašli si zakrývať  ústa jednorázovou vreckovkou   alebo lakťovou jamkou  (nekýchajte a nekašlite do dlane )
  • noste so sebou  malú dezinfekciou a  snažte sa udržiavať ruky  v čistote (optimálnejšie  je  ale  umývať si ruky  mydlom a teplou vodou
  • ak  máte  nádchu , či ste  chorí  – noste  rúšku
  • ak  ste  si nie istí svojim zdravotným stavom – buďte   ohľaduplní  k rizikovým pacientom ( starí  chorí pacienti , tehotné ženy) – obmedzte   kontakt s nimi
  • udržiavajte  sa  v optimálnej kondícii a  majte  zdravú životosprávu
  • snažiť sa podporovať  svoju  imunitu, hlavne  tú bunkovú  (po porade s lekárom )
  • dodržiavať lekárom stanovenú liečbu  (najmä ak ste  chronickí pacienti  – napríklad   astmatici )
  • ak ste  naši pacienti využívajte aj preplach nosa   teplou slanou vodou (naši  peľoví alergici to  dobre poznajú). Nie je dokázané, že to  ochráni pred   vírusom, ale   minimálne  to  zlepší u alergikov ich symptómy  alergie a   zlepší to celkovú obranyschopnosť nosa.
  • dodržiavať pokyny  autorít  (Mesto, Úrad   verejného zdravotníctva, Ministerstvo   zdravotníctva) . Ja osobne verím našim epidemiológom, infektológom  – sú to múdri kolegovia
  • sledovať stránku  ministerstva zdravotníctva
  • s otázkami sa obracať na infolinku +421800221234, alebo na  svojich lekárov ( sme tu pre Vás )
  • sledujte náš  Facebook ( aktuálne informácie o  našom Centre )

 

Praktické otázky a odpovede  v súvislosti s COVID -19 a našim zdravotníckym zariadením

  • Buďme  disciplinovaní a zabráňme panike

  • Panika  je horšia  ako vírus.  Naši epidemiológovia a autority- majú vypracovaný plán a vedia, kedy  dať  do karantény  školy, ústav , zdravotnícke zariadenie. Cieľom  týchto opatrení   je znížiť   šírenie vírusu. Neznamená to, že ste ohrození  na  živote – cieľ je   znížiť   výskyt  ochorenia. Všetky tieto opatrenia majú  vyššiu silu ako naše  odporúčania a treba  sa  im podriadiť (disciplína   je teraz namieste )
  • Sledujte  náš  facebook , keďže  situácia sa môže meniť a    na FB budeme  rýchlo reagovať na  aktuálny stav
  • Ak mám  príznaky  ochorenia, či podozrenie, že   event môžem byť nakazený
    •  nenavštívim  ani naše zariadenie, ani svojho  praktického lekára  ale volám +421800221234  (môžem nakaziť iných a  sám môžem  v zdrav. zariadení získať iné  infekčné ochorenie , ktoré  stav   môže skomplikovať ), poprípade  volám  obvodného lekára, ktorý  má informácie ako sa  má postupovať.
  • Ak   som bez príznakov, ale   bol som v ohnisku nákazy, alebo som bol v kontakte s  chorým s  COVID -19
    • radšej 14  dní po návrate z ohniska  nenavštívim   lekára, ani nechodím  medzi ľudí  (je to z ohľaduplnosti, aby  som nešíril  infekciu ako prípadný  asymptomatický nosič) . Ak mám  termín u nás – využijem možnosť telefonickej konzultácie,  kľudne s  nami komunikujte  cez portal.alergoimun.sk
  • Nebol  som v rizikovej oblasti, ani som   nebol s  chorým v kontakte
    • Ak ste  zdravý  ( bez teploty,  bez   prejavov  chrípkovitého ochorenia ), a nie je vyhlásené v danom zariadení , v lokalite  karanténne opatrenie  –   môžete riadne prísť na kontrolu,a lebo si ju zmeňte za telefonickú  V našich   ambulanciách  sme prijali  vnútorné opatrenia na zabránenie  šírenia   nákazy

Naše opatrenia

  • Systém objednávania  –  kontroly, prvé vyšetrenia – zabezpečujú vyšetrenie  na určitý  čas  a   bránia    zahusťovaniu pacientov v čakárňach ( snažte sa nechodiť   na termíny neobjednaní ). Príďte do čakárne  (  len  ak  ozaj musíte ) 5 minút pred objednaným časom (nemusíte   chodiť veľmi skoro, znížite tým čas strávený v  čakárni). Ak ste  boli v zahraničí a  máte príznaky, či ak ste boli v kontakte s vírusom, či dokonca máte podozrenie na  ochorenie COVID -19 mesmiete   chodiť   do ambulancie  ( ohrozíte nás a  pacientov   – volajte  o info svojo  obv. lekára či sa o postupe informujte na +421800221234  ).
  • Vzhľadom na situáciu s CORONA vírusom  všetky rezervované termíny meníme na   telefonické konzultácie.  Zavoláme Vám vo Vašom rezervovanom termíne (  nemusíte robiť žiadnu akciu ),  Ak potrebujete  osobný kontakt s lekárom -napíšte nám cez portal.alergoimun.sk  –  dohodneme podrobnosti vyšetrenia. Rušíme aj odkladné  a preventívne odbery. Akútne odbery  budeme riešiť individuálne. Stále sme tu  pre Vás  a Vaše zdravie, ale buďme zodpovední a  v tejto dobe   obmedzme  pobyty v čakárňach, transport k lekárom na minimum.  Ak ste v karanténe, či máte podozrenie na kontakt s COVID-19, alebo ste  boli v zahraničí   počas uplynulých 14 dní  –  máte zákaz navštíviť naše  Centrum osobne – kontaktujte nás  cez portal.alergoimun.sk, alebo telefonicky.
  • Pacienti  sú upozorňovaní hromadným mailom, aby nenavštívili naše  zariadenie  ak majú  prejavy  možného infekčného ochorenia ( teplota, kašeľ, sťažené  dýchanie, bolesti svalstva ,..) , ak boli   do 14  dní v  rizikovej  oblasti,   ak boli v kontakte s vírusom
  • Nahradzame bežné vyšetrenia telefonickou  konzultáciou pre všetkých pacientov.
  • Recepty  si  žiadajte  prostredníctvom portal.alergoimun.sk  – (erecept)
  • V čakárni   sme  umiestnili  dezinfekčné roztoky  (bezdotykové)
  • Na recepcii robíme  skríning  možného ochorenia   či kontaktu   (otázky na  epidemiologickú situáciu  a   meranie teploty )
  • Denne žiarime a   dezinfikujeme   ambulancie
  • Lekári a sestry nosia rúšky, aby  vás  chránili a   dodržiavajú všetky  odporúčané hygienické opatrenia
  • Tieto opatrenie budú  účinné ak budete  ohľaduplní  k iným (snažte sa   nevystaviť riziku   ohrozených pacientov s poruchami imunity,  tehotné ženy , starších pacientov).

 

Vaše  otázky ( budeme   priebežne  dopĺňať ):

  • Je plánovaný pobyt na prelome  júna  a júla v Chorvátsku    bezpečný?
    • Podľa  môjho názoru   áno. Ideme na  ostrov, ktorý nie je preplnený dovolenkármi. Navyše   máme len pre našu skupinu    rezervovaný celý hotel  ( nebudú tam iní hostia  ), ideme tam vlastnou dopravou.  Bude  tam   teplo ( vírus  údajne  hynie  pri teplote nad 25 stC…)  Očakávam naopak priaznivý   vplyv na imunitu  a  naše  zdravie .  Zdravie   mojich pacientov je pre mňa prioritou, preto   monitorujem sitáciu a  keby sa niečo menilo  –    tak   zmeníme  stanovisko.
  • Je  účinné nosiť masku –  rúšku ?Ak ste  nachladení, či   kýchate, soplíte   – je to vhodné. robíte okolie pokojnejšími.  Ak ste zdravý a  chcete sa  chrániť  –  osobne  si myslím,  že  škodiť to nemôže –   hoci   oficiálne odporúčania to  neprikazujú . Ak ste v kontakte so staršími chorými ľuďmi , s tehotnými ženami, s pacientami, ktorí  majú poruchu imunity  – je    to ohľaduplné  ( hoci ste zdraví  – môžete  – hoc  len  s malou   pravdepodobnosťou   byť asymptomatickí  šíritelia   vírusu)
  • Poskytujete   masku   pacientom?
    • Do 6.3. sme poskytovali rúšky   bezplatne.  Bohužiaľ sa  nám míňajú zásoby a nové  sa teraz nedali objednať – takže  si  rúšky musíte zabezpečiť sami . Ak sa  situácia  v zásobovaní zmení,  budeme Vás informovať výveskami v čakárni
  • Aké opatrenie dodržiavate  konkrétne vy, pán doktor?
    • Túto otázku dostávam  často. dodržiavam   rady  epidemiológov. ) Čo sa týka doplnkov: najprv  by  som rád  poznamenal, že  liečba a  užívanie  prípadných doplnkov   by malo byť   prísne individuálne a  šité  na mieru. Inak sa  správame k pacientom s  poruchami imunity , inak   pri autoimunite, pri  chronickom ochorení,  inak v tehotenstve.  Nemám  rad  skratky a paušalizácie .  Ale   poďme  ku mne. Nezávisle od   situácie ohľadom Corona vírusu v tomto období    dodržiavam   tieto opatrenia:
      • celkovo tieto týždne  mám striedmu stravu   ( sestričky poznajú moje   jarné odľahčovacie  dni , kde sa snažím  trochu myslieť na  oddych pre pankreas a cely tráviaci trakt )
      • užívam   vyššie  dávky vitamínu C ,  stravu s  dostatkom zdravých tukov, dostatku bielkovín , ale aj zeleniny a určitého  ovocia
      •  z doplnkov užívam  pravidelne  D3 s  K 2 vitamínom,  ubiquinol,  preparát   z mycélia húb,  občas  omega 3 NMK,  občas preparát  so Zinkom
      • raz v tyždni  si  dám s manželkou  saunu a  vírivku  a pozrieme si  kvalitný  film pri dobrom  vínku
      • snažím sa primerane športovať  a udržiavať sa v kondícii, ak sa  dá   nájdem si  čas  na prírodu  (v tomto mám  rezervu)
      •   hoci to je niekedy ťažké –   vytváram si pocit pohody – snažím sa tešiť z drobností a snažím sa  ignorovať zlých ľudí a  zlých politikov ( odporúčam )
      •  usilujem sa o  harmóniu   v manželstve, v rodine, na pracovisku (niekedy  sa  mi darí viac  inokedy menej)

Veľa zdravia, pohody a optimizmu , ale hlavne  ohľaduplnosti  k tým  zraniteľnejším. Buďme  teraz viac ľudskí a disciplinovaní