Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Rozhovor o liečbe v tehotenstve

Rozhovor o liečbe v tehotenstve
4. mája 2019 Dr. Martin Lešťan

Rozhovor  MUDR. Lešťana  pre  časopis  Zdravie o  liečbe  alergie, astmy  v tehotenstve

 

rozhovor

K najčastejším liekom, ktoré budúce matky užívajú, patria tie na alergiu či astmu. Niektoré ženy sa však obávajú, či neohrozia tehotenstvo alebo bábätko. Komunikujte so svojím alergiológom, upozorňuje Martin Lešťan.

 

Má tehotná alergička či astmatička prestať užívať antihistaminiká?

– Rozhodne nie bez konzultácie s lekárom!  Ak ste alergička či astmatička, dajte sa čo najskôr vyšetriť u svojho alergiológa. Lekár vám predpíše vám lieky, ktoré sú vhodné aj v gravidite. Je veľa kvalitných antihistaminík, ktoré však neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto je kategória gravidných žien vyňatá z ich indikácie. Niektorí odborníci také lieky predpisujú, ale ja osobne som opatrný a najmä v prvom trimestri odporúčam len antihistaminiká prvej generácie. Tie sú na trhu dlho a v minulosti prešli klinickým testovaním v gravidite. Ak už siahne tehotná po voľnepredajnom lieku, mali by si veľmi podrobne prečítať príbalový leták a zamerať sa na používanie v tehotenstve.

 

Ako je to so špecifickou imunoterapiou?

–  Alergénová  vakcinácia je dlhodobá liečba, a nemusí sa prerušiť ani v tehotenstve. V tomto období sa s ňou však zväčša nezačína.  Opäť je dôležitý individuálny pohľad a skúsenosť alergiológa. Niektorí lekári  alergénovú vakcináciu z opatrnosti nepodávajú, ale isté štúdie naznačujú, že by mohla mať benefit nielen pre matku – alergičku, ale aj pre vyvíjajúci sa plod.

 

Čo inhalátory na astmu?

– Priedušková astma musí byť aj v tehotenstve dobre liečená a kontrolovaná, inak môže viesť ku komplikáciám, ktoré môžu postihnúť viac orgánových systémov a potenciálne  ohrozujú matku aj plod. Existujú bezpečné inhalačné lieky vhodné pre tehotné pacientky. Je dôležité zdôrazniť, že astmatičku treba monitorovať počas celého tehotenstva, pred pôrodom prehodnotiť či upraviť liečbu  a inštruovať pôrodníka, aby  pôrod  prebehol bez komplikácií

Môžu byť problémom nosové kvapky na alergiu č kvapky do očí?

– Platí to, čo pri antihistaminikách. Niektoré kvapky neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto výrobcovia v príbalových letákoch uvádzajú, že ich užívanie nie je vtedy dovolené. Preferujeme lokálnu liečbu antihistaminikmi či už do očí alebo do nosa.  Problémom je, že voľne predajné sú aj pomerne silné lokálne kortikoidy, ktoré by si nemali gravídne pacientky svojvoľne nasadzovať. Najlepšie je poradiť sa s alergiológom. A ak už siahnete po kvapkách bez predpisu, prečítajte si leták a riaďte sa odporúčaniami výrobcu.

 

Môže tehotná žena, u ktorej sa predpokladá možnosť prudkej alergickej reakcie, či dokonca anafylaktického šoku, užiť lieky zo záchranného balíčka?

– Jednoznačne áno. Taká pacientka musí neustále mať pri sebe záchranný balíček, ktorý obsahuje adrenalínové pero, kortikoid a antihistaminikum, či inhalátor  a v prípade potreby tieto lieky užiť. Môže ísť o záchranu života, v tomto prípade  dvoch životov

 

Celý rozhovor   si môžete  pozrieť  v tomto článku, kde sa  aj iní odborníci vyjadrujú o očkovaní v gravidite a  liečbe  tehotných :

Tehotné bez chemie