Komponentová diagnostika alergií v našom Centre !
Ako jedno z prvých pracovísk na Slovensku sme začali s vyšetrovaním tzv. komponentovej ( molekulárnej ) diagnostickej metódy alergií. Sme veľmi radi, že táto moderná metóda je dostupná už aj alergikom na Slovensku. O tejto novej vyšetrovacej metóde informaval aj časopis ZDRAVIE.
Pokúsim sa v nasledujúcich riadkoch stručne vysvetliť prevratnosť diagnostiky alergií touto metódou, ako aj napísať pár slov o výhodách tejto novinky a o vhodnosti tejto metódy pre určitý okruh pacientov.
Alergológovia mali doteraz k diagnostike IgE mediovanej alergii k dispozícii vyšetrovanie IgE protilátok buď prick testami ( kožné testy ), alebo vyšetrenie špecifického IgE z krvi. Toto testovanie ale nebolo vždy najlepším indikátorom klinickej reaktivity pacienta. Mnohé diagnostické alergény ( najmä potravinové ) neboli štandardizované a častokrát sme pri pozitivite kožných testov, či pozitivite špec. IgE z krvi nevedeli odlíšiť – či sa jedná o primárnu senzibilizáciu ( alergiu ), alebo len o skríženú reaktivitu , či dokonca falošnú pozitivitu ….. Navyše klasické metódy nevedia predpovedať prognózu alergických reakcií, či vhodnosť eliminačno – záťažovaných potravinových testov…..
Komponentová diagnostika kvantifikuje igE protilátky na jednotlivé alerg. komponenty ( zložky ). Pacient po diagnostike získa jedinečný komponentový IgE profil. Uvediem príklad – doteraz sme napríklad vedeli u pacienta stanoviť alergiu na vaječný bielok a žĺtok. Komponetová diagnostika u pacienta zistí, na akú zložku bielka má pacient alergiu. Aký to má pre pacienta konkrétny význam? Nuž ak je alergický na zložku Gal d 1- tak vieme, že riziko dlhodobého pretrvávania alergie je vysoké, navyše pacient bude zle reagovať aj na tepelne upravené vajíčko. Ak ale je alergický na Gal d 2 zložku bielka – jeho prognóza je dobrá a má veľkú šancu , že z alergie r “ vyrastie „- navyše je pravdepodobnosť dobre tolerovať tepelne upravené vajíčko. U pacienta alergického na Gal d 5 je riziko reakcie na kuracie mäso……
Alebo si na ilustráciu vysvetlime komponentovú diagnostiku na arašidoch. Každý rok vo svete zomierajú na anafylaxiu po burských orieškoch pacienti. Doteraz sme pacientovi mohli povedať, že má alergiu na arašidy. Ale nevedeli sme ho zatriediť, či je u neho riziko veľké, či mu môžu škodiť tepelne upravené orechy, akú inú skríženú potravinovú alergiu môže očakávať. K dnešnému dňu sa identifikovalo až 13 komponentov v arašidoch.Z nich je klinicky relevantných cca 5. A tak vieme pacientovi alergickému na zložku Ara h 2 povedať, že je vo veľkom riziku možnej ťažkej alergickej reakcie. Pacientovi s Ara h 1 či 3 zasa, že môže očakávať skríženú reaktivitu na sóju, hrášok či šošovicu. Pacienta s Ara h 8 alergiou ukľudniť, že má táto alergia patrí medzi tie mernejšie a pacienti pri nej často tolerujú tepelne upravené potraviny…. A takto by sme mohli pokračovať.
Ako jedno z prvých pracovísk, ktoré začalo využívať túto metódu sme diagnostikovali veľa komplikovaných pacientov. Jednalo sa hlavne o pacientov s potravinovými alergiami, stavmi po anafylaktických reakciách po potravinách , či diagnosticky ťažko riešiteľných pacientov.
Aké sú teda výhody komponentovej diagnostiky?
- kvantifikácia IgE protilátok na jednotlivé alerg. komponenty
- lepšia charakteristika pacientovej alergie
- odhad rizika možných reakcií
- skrížená reaktivita medzi alergénmi
- zlepšenie menežovania potravinových eliminačno – záťažových testov
- zostavenie jedálnička pacientovi
- výber vhodných pacientov na špecifickú imunoterapiu
- vcielenejšia liečba
Pre akých pacientov je táto metóda určená?
- komplikovaní polysenzibilizovaní pacienti
- ťažkí potravinoví alergici
- pacienti zle reagujúci na liečbu
- pacienti po idiopatickej anafylaxii
Táto diagnostika je od januára 2013 prístupná aj pacientom – alergikom, ktorí si ako samoplátcovia chcú vypracovať svoj komponentový profil.
Komponentová diagnostika alergií už nie je len hudbou budúcnosti – je to realita dnešných dní….
Článok o komponentovej diagnostike alergií, o príbehu nášho pacienta si môžete prečítať TU