Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Blog a média

Mám silnú alergiu na prach, peľ, roztoče a zvieracie chlpy. Ako sa mám chrániť keď budem kojiť? S manželom sa chystáme na chatu k starým rodičom, kde sa alergénom nevyhnem. Môžem v období dojčenia brať lieky proti alergii? Ak nie, ako zmiernim príznaky? Trápi ma kýchanie, opuch a slzenie očí. Najhoršie však je sťažené dýchanie. Mávam pocit ako pri astmatickom zachvate, opuchnú mi priedušky a neviem dýchať. Katarína H.

  • MUDr. Martin Lešťan: Dodržiavajte protiroztočové a protipeľové opatrenia a vyhýbajte sa kontaktu s prostredím, kde sú zvieratá. Na chate budete vystavení zvýšenému náporu roztočových alergénov, preto pošlite manžela dopredu, aby pripravil prostredie. Treba poriadne povysávať, odstrániť zo spálne kvety a z domu doniesť antialergické vankúše a prikrývky. Ak nemáte špeciálny povlak na matrac, dočasne ho zabaľte do igelitu a až naň dajte plachtu. Pred peľom sa chráňte najmä pri suchom a veternom počasí. Vetrajte len krátko, najmä po daždi, a nespite pri otvorenom okne. Častejšie sa sprchujte, po návrate z prírody si umyte aj vlasy a naučte sa preplachovať nos slanou vodou. V závislosti od vašich alergénov si dajte pozor aj na potraviny. Alergiológ vám poradí antihistaminikum pre obdobie dojčenia. Určite mu povedzete o problémoch s dýchaním. Po fyzikálnom vyšetrení a vyšetrení pľúcnych funkcií zváži liečbu.

Trápi ma celoročná nádcha, ktorá sa spúšťa najmä pri prechode zo zimy do tepla a opačne. Často sa mi stáva, že keď v noci spím a nie som dokonale prikrytý, už okolo tretej hodiny nadránom mám upchatý nos a nemôžem dobre dýchať. Ako sa to dá liečiť? Štefan Č.

  • MUDr. Martin Lešťan: Podľa vášho opisu s veľkou pravdepodobnosťou trpíte na nealergickú nádchu, ktorá môže byť infekčná alebo neinfekčná. Príčin jej vzniku je mnoho. Môže byť takzvaná postinfekčná, aspirínová, ale neraz je podmienená hormonálne aj emocionálne. Častým provokatérom problémov býva aj nadmerné užívanie voľnopredajných nosových kvapiek. Pomerne komplikovaná diagnóza chronickej nádchy sa musí opierať o podrobnú anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a celé spektrum testov. Pri diagnostike je dôležitá spolupráca alergiológa s ušno-nosno-krčným lekárom. Práve on pátra po prípadných anatomických anomáliách, akou je vybočená prepážka, tiež po tumoroch, cudzom telese, infekcii či polypoch. Pacienta môže odoslať na röntgen prínosových dutín, CT alebo endoskopické vyšetrenie. Alergiológ zasa pátra po alergickom pôvode ťažkostí.Čo sa týka liečby, zápalovú reakciu v nose účinne potláčajú lokálne kortikosteroidy. Sú bezpečné i pri dlhodobom používaní. Priamo do nosa môžeme podávať aj antihistaminiká či lieky, ktoré majú napomôcť odpuchnutiu sliznice.

Mám osemnásť rokov a neustále studené ruky, dokonca mi opuchajú prsty v oblasti kĺbov, čo bolí. Pomocou krvných testov mi vylúčili dnu, reumu a boreliózu, no diagnostikovali mi alergiu na chlad. Zrejme je to pravda, lebo keď je teplo, problémy nemám. Čo môžem urobiť preto, aby som sa cítila lepšie? Iveta Z.

  • MUDr. Martin Lešťan : Chladová alergia nepatrí medzi typické alergie, radíme ju skôr k takzvaným pseudoalergiám. Chlad sa postará o uvoľnenie výlučkov z buniek, ktoré zapríčinia sčervenanie kože, pocity pálenia, výsev vyrážok, kýchanie a niekedy až astmatický záchvat. Veľmi citlivo naňho reagujú najmä drobné cievky na rukách, preto príznaky ako zblednutie, bolestivosť či strata citu v prstoch, sú dosť časté. Vo vašom prípade je ale nutné myslieť aj na Raynaudov fenomén, syndróm studených rúk na základe ich zlého prekrvenia. Toto ochorenie sa nezriedka spája s chronickou infekciou v organizme, s autoimunitným alebo endokrinologickým ochorením. Ale veľakrát príčina ostáva neznáma. Odporúčam vylúčiť akýkoľvek zápal, urobiť autoimunitný skríning, vyšetriť cievy a hladiny hormónov. Aby ste minimalizovali vaše ťažkosti, nevystavujte sa nízkym teplotám a snažte sa vyhýbať stresu. Prínosom je aj primerané otužovanie, najmä sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou. Pri citlivých pacientoch sme však pri odporúčaní otužovania mnohokrát opatrní. Niektorým pomôžu prírodné doplnky, užívanie ginka, vitamíny, minerály, rehabilitačné cvičenia či akupunktúra. Časť pacientov výborne reaguje na takzvanú autohemoterapiu, čiže podávanie vlastnej krvi. Zvykneme predpisovať aj lieky zo skupiny anihistaminík alebo tie, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi. Zatiaľ však nie je k dispozícii úplne účinný liek a efekt liečby je u jednotlivých pacientov rozdielny. Niekedy je za neúspechom liečby skrýva neodhalenie pravej príčiny ochorenia.

Dobrý deň, dcéra bola na alergologických testoch a vyšla jej pozitívna reakcia na psa. My však doma psa máme a ona nemá žiadne príznaky alergie. Ako je to možné? Znamená to, že aj tak musíme dať psa preč z našej domácnosti? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková: Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ak sa u dcérky objektivizovala ( vyšla ) alergia na psa, bolo by vhodné, aby opustil Vašu domácnosť. Vysvetlím prečo. Nie je vhodné, ak v domácnosti alergika všeobecne žije domáce zviera, ktoré je s ním v bezprostrednom kontakte. To, že sa alergia navonok neprejavuje, neznamená, že sa to nemôže zmeniť. Napr. po infekcii, či po inom väčšom fyzickom, či psychickom vypätí. Alebo v súvislosti s hormonálnymi zmenami počas puberty. Viem si však predstaviť, že takéto rozhodnutie nie je ľahké. Možno by som na prechodné obdobie mohla odporučiť obmedzovanie alergénov psa. Tie pochádzajú zo slín, šupiniek kože a zvyškov moča. Preto navrhujem pravidelnú starostlivú hygienu psíka, nepúšťať ho do detskej izby, často navlhko utierať podlahu a nábytok, často mu čistiť miesto, kde spí. Vhodná je práčka vzduchu s HEPA filtrom, rovnako ako používanie kvalitného vysávača s HEPA filtrom. Sú dostupné aj prípravky na neutralizáciu zvieracích alergénov, ktoré ich obalia a dajú sa následne odstrániť. Ešte raz chcem zdôrazniť – najlepším riešením je odstránenie domáceho miláčika.

Dobrý deň. Lekár mi kedysi dávno povedal, že som alergická na oriešky. Z tohto dôvodu som ich celkom prestala jesť. Nedávno som však omylom nejaké zjedla a nemala som žiadne zdravotné ťažkosti. Mohol sa lekár pomýliť? Alebo to znamená, že mi alergia jednoducho prešla? Za odpoveď vopred ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková:Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Alergia nemôže jednoducho prejsť- je celoživotná. Je otázkou, či v minulosti išlo o pravú alergickú reakciu. Nežiadúcu, netoxickú reakciu na potravinu môže spôsobiť imunitný alebo neimunitný mechanizmus – v tom prípade ide o tzv. pseudoalergiu. Príznaky sú pritom podobné. Bolo by vhodné, aby ste absolvovali alergologické vyšetrenie za účelom opätovného prešetrenia vašich ťažkostí.

Dobrý deň, synovi zistili alergiu na jablká. Znamená to, že nemôže ani piť jablkový džús, prípadne jesť jablkové koláče? Prosím, poraďte mi. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková:Dobrý deň, ďakujeme za otázku Alergiu na jablko spôsobujú najmä bielkoviny ( látky ), ktoré sú termolabilné – teda účinkom tepla ich účinnosť klesá. Preto niektorí alergici tolerujú potraviny z jabĺk, ktoré prešli tepelným spracovaním. Obsah hlavného alergénu kolíše v závislosti aj od iných podmienok – napr. stúpa skladovaním v chladnom prostredí, preto niektorí citliví jedinci stolerujú aj konzumáciu čerstvo odtrhnutého plodu. Keďže sa nedá určiť presná molekula na ktorú je váš syn citlivý, je namieste, aby sa vyhýbal konzumovaniu nielen jablk, ale aj výrobkom z nich.

Mám 32 rokov, od malička mám na atopický ekzém, dva roky užívam antikoncepciu (Regulon) a na dlaniach obidvoch rúk sa mi objavujú najprv vodnaté pľuzgieriky, ktoré popraskajú a koža je veľmi suchá odlupuje sa, čo je veľmi nepríjemné. Opakované testy mi robili v roku 2004, kde sa zistilo že alergiu nemám. Chcela by som vedieť, či má nejakú súvislosť užívanie hormonálnej antikoncepcie a atopického ekzému. Ďakujem za skorú odpoveď

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Píšete, že sa opakovane nepodarilo zistiť alergiu. Takzvaný kauzálny alergén (teda príčinná látka) je v mnohých prípadoch atopického ekzému, žiaľ neznáma. Preto sa mnohokrát stretáme s tým, že kožnými testami sa ho nedarí vyšetriť a škála laboratórnych možností je takisto obmedzená. Príznaky, ktoré opisujete – suchá olupujúca sa koža – sú typické pre atopický ekzém. Vo svete sú realizované štúdie – sledovania pacientov , ktoré skúmali vzťah medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a zhoršením kožného nálezu. Jedna z nich dokázala, že došlo k vývoju pozitivity špecifických IgE (krvných známok alergie) a spusteniu alergického pochodu, alebo aj k zhoršeniu prejavov ekzému. Iné práce zasa dokázali, že užívanie HAK môže oslabiť imunitný systém a stáť v pozadí objavenia sa takzvaných systémových ochorení, napr. lupus erytematodes. Podľa môjho názoru by bolo vhodné, aby Ste na istý čas – napr pol roka si vysadili antikoncepciu. Vaše telo, koža Vám dá odpoveď, či dôjde k zlepšeniu ekzému, alebo nie. Takisto by som Vám odporúčala poradiť sa so svojim dermatológom a alergológom a pokúsiť sa opakovať nielen kožné, ale aj krvné testy.

Dobry vecer, chem Vas poprosim o zhodnotenie vysledkov anti milk >viac ako 100 U/ml, gluiadin negat anti negat, CRP negat, RF negat, Aslo negat, >IgG 11 IgA 2,24 IgM 3,39 IgE v norme Z tychto vysledkov mi bolo povedane, ze >mam iba alergiu na mlieko ostatne vysledky su zevraj v norme. Su v norme aj >vysledky tych IgG,IgA a IgM? Dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Každé laboratórium používa pri vyšetrovaní vzorky krvi svoju metodiku so svojimi referenčnými hodnotami, preto neviem celkom objektívne odpovedať. Navrhujem, aby Ste sa obrátili pri najbližšej kontrole na Vášho imunoalergológa, aby Ste mu položili túto otázku. Ak totiž interpretoval výsledky vyšetrení, že sú v norme, asi by bolo vhodné mu veriť. V opačnom prípade je potrebné zamyslieť sa nad mierou dôvery k Vášmu lekárovi.

Som dlhoročný alergik, vek 40 rokov, bez kašľa a zadýchavania sa, nedávno zistená obštrukcia ľahkého stupňa – krivka prietok objem pod normál, následný BD test s výsledkom okolo 6,6. RTG – zvýraznená priedušková kresba. Nasadený Ecobec, bez efektu, teraz Foster- po mesiaci bez efektu, s cieľom vylúčenia astmy, resp. so zámerom zlepšiť parametre. Foster mi p. doktorka ešte o mesiac predĺžila. V dávnejšej minulosti provokačný test na histamín – bez pozitívnej reakcie. Dá sa povedať, čo mi je a čo sa od toho dá očakávať? Som nefajčiar a nikdy som ním nebol. Stretávate sa s takýmito prípadmi často? Ďakujem za odpoveď. Karol

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Mali Ste nasadený inhalačný liek za účelom zlepšenia ventilačných parametrov pľúc. Najprv sólo protizápalový preparát, potom aj s uvoľňujúcou zložkou. Myslím, že podľa vývoja stavu budete ďalej vyšetrovaný. Na dodiferencovanie diagnózy je možné Vás odoslať na pľúcne vyšetrenie – tam sa dá zrealizovať bronchoskopické vyšetrenie priedušiek. Ide o endoskopické vizualizačné vyšetrenie, počas ktorého vyšetrujúci jednak posudzuje makroskopicky sliznice dýchacích ciest, jednak je možné odobrať vzorku sliznice, vzorku z bronchoalveolárnej laváže za účelom mikroskopického vyšetrenia v laboratóriu. Okrem toho prichádza do úvahy vyšetrenie obsahu dusíka vo vydychovanom vzduchu. Bolo by vhodné opäť zopakovať bronchoprovokačný test- ten Ste mali robený v minulosti. A takisto aj bronchodilatačný test po preliečení inhalačnými liekmi. Keďže Ste dlhoročný alergik, je pravdepodobné, že Vaše aktuálne ťažkosti sú známkami nastupujúcej astmy. Vaša pani doktorka je veľmi obozretná a myslí na ňu, o čom svedčí, že aj napriek tomu, že nemáte sťažené dýchanie či kašeľ, preverila Vám prieduškové funkcie. S prípadmi ako Ste Vy sa stretávame často, perspektíva vývoja ochorenia je individuálna. Ale myslím, že nemáte sa čoho obávať, vidno, že Ste v dobrých rukách

Dostala som alergickú reakciu 1. krát po kontakte s čerstvou odrezanou čečinou z jedle. Neskôr po čistení petržlenu v záhrade, po zbere byliniek. Mám červené opuchy tváre, krku aj rúk. Trvajú asi 1 týždeň. Nikde som sa však o týchto alergénoch nedočítala. Je to vôbec alergia?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Vami opísané červené opuchy tváre, krku a rúk by skutočne mohli svedčiť pre alergickú reakciu. Tu by som mohla napísať, že je potrebné dať sa vyšetriť na alergológii a skončiť. No nedá mi, aby som neuviedla pár botanických poznámok. Petržlen patrí do čeľade ( skupiny ) mrkvovitých rastlín spolu s mrkvou, paštrnákom , zelerom. Má podobné sekvencie aminokyselín ( látky ) ako koreniny – fenykel a kôpor. A rovnako je významná aj skrížená alergenicita – schopnosť vyvolať alergickú reakciu s peľom bylín astrovitých – kam patria palina a ambrózia ako najvýznamnejší zástupcovia. Preto je potrebné uvažovať o súvislosti reakcie na zdanlivo nesúvisiace rastliny. Čo sa týka čerstvo odrezanej čečiny z jedle, tu by bolo namieste rozlíšiť – išlo o iritujúcu, či skôr alergickú reakciu ? Na to by dalo odpoveď fyzikálne vyšetrenie v čase kožných prejavov skúseným dermatológom, či alergológom. Ako sami vidíte, špecialista musí byť zorientovaný napríklad aj v botanike, aby vedel správne interpretovať výsledok vyšetrenia. Preto je ars medicinae ( umenie liečiť ) tak zaujímavé a zároveň ťažké …

Akonáhle mám zápal horných alebo dolných dýchacích ciest a po vybratí antibiotík hneď musím navštíviť gynekológa lebo mám výtoky a po kultivačnom vyšetrení mi vždy zisti streptokoka. Mala by som navštíviť alergológa?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Užívanie antibiotík je v opodstatnených prípadoch jednou z metód na zvládnutie infekcie, no na druhej strane v neodôvodnených prípadoch pre imunitný systém doslova pohromou. Imunitný stav sliznice pošvy je spoluvytváraný aj mikroorganizmami, ktoré tu žijú. K porušeniu ich rovnováhy môže dôjsť po užití antibiotík. Premnožia sa mikroorganizmy ( baktérie ), ktoré sú v normálnom stave držané pod kontrolou. K tomuto môže prispieť zaiste aj porucha imunity. Bolo by teda vhodné, aby Ste navštívili imunológa, ktorý Vás vyšetrí, zdiagnostikuje prípadný imunodeficit, event odporúča ďalšie vyšetrenia a postupy, aby Vám pomohol. Vy dovtedy môžete skúsiť užívať napr. probiotiká – voľne dostupné preparáty na úpravu mikroflóry.

Dobrý deň, mám problém. Už asi rok (t.j. každé ročné obdobie) mi stále RÁNO keď idem do práce, slzia oči a dosť posmrkávam. Predtým sa mi to vôbec nestávalo. Keď prídem do miestnosti, automaticky mi to prestane. Všimla som si, že mi nerobí dobre ranný ostrý vzduch (a to aj v lete), studenší vietor a keď je príliš slnečno(a to aj cez deň). Pár krát v roku sa mi stane že mi aj na niekoľko dní celodenne mierne slzí jedno oko, prípadne jedno viac, druhé menej a vtedy pociťujem pálenie a rezanie. Nie je to vôbec príjemné, keď prídem do práce doslova uplakaná a rozmazaná od líčenia. Bola som u oftamológa, a oči mám v poriadku. Taktiež po krčnej stránke. V rodine alergie nemáme. Zaujímavé je to, že sú dni, keď mi nič nie je. Zvyčajne vtedy, keď je vonku daždivo, pod mrakom, alebo vlhko. Alebo keď už je v podvečer, večer. Doma jem cesnak, a všetko jedlo čo posilňuje imunitu. Užívam aj Cetirizin. A nič. Prosím o odbornú radu. Určite to je alergia, ale na čo? Ako dlho sa lieči? Rada by som sa toho zbavila čo najskôr. Mám 21 rokov, je to veľmi nepríjemné, keď sa nemôžete kvôli tomu pozerať ani na ľudí. Mohla som si to privodiť líčením a oslabiť tak oči (nakoľko sa líčim už od puberty)? Ako si môžem pomôcť okrem návštevy alergológie? Akými konkrétnymi liekmi, aj protiinfekčnými, alebo kvapkami voľno-predajnými v lekárni? Som už zúfalá. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Vaše príznaky by mohli byť prejavom alergického zápalu, ktorý sa prejavuje pod vplyvom pridružených okolností rôzne. Zhoršovanie môže byť výsledkom napríklad fyzikálneho dráždenia chladom. Takisto používaná kozmetika v danej oblasti patrí medzi mechanicko-chemické dráždidlá. Navyše aj samotná alergická reakcia môže byť podľa imunitného mechanizmu, ktorý v nej hrá hlavnú úlohu rôzna. Ale okrem alergie (či už ide o inhalačnú, kontaktnú) nesmieme zabúdať na infekciu, ktorá môže byť zapríčinená baktériou, vírusom alebo aj plesňou. Je celá škála chorôb s postihnutím štruktúr oka, ktoré by sa mohli prejavovať podobne. Návšteve oftalmológa a imunoalergológa sa nevyhnete, pretože iba v medziodborovej súčinnosti sa dá zistiť pravá príčina Vašich ťažkostí a navrhnúť adekvátna liečba. Oko je veľmi vzácny orgán tela a premeškanie včasného odhalenia príčiny ťažkostí nemusí, ale môže viesť k ďalším komplikáciám.

Dobrý deň, vyše mesiaca mám problémy s očami, pálenie, rezanie, pocit cudzieho telieska v oku. Bola som u očnej lekárky, tá mi povedala že tieto príznaky mám z každodennej práci s počítačom. Oči mi neslzia, práve naopak mám pocit že ich mám suché, tak mi predpísala umelé slzy a očný gél. Potom som bola na týždeň na dovolenke a príznaky vôbec neustúpili, naopak, zhoršili sa. Momentálne požívam Sensilux, aj umelé slzy, ale príznaky pálenia stále pretrvávajú, oči mam mierne sčervenané, viečka viac, sem tam aj opuchnú. Objednala som sa teda k alergologičke, ale termín mám najskôr v polovici augusta. Môžete mi prosím poradiť, čo by bolo vhodné si dávať do tej doby na oči? A či je to vôbec alergia? Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Keďže Vám očné kvapky nepomáhajú, skúste si kúpiť voľnopredajné malé balenie antihistaminika – lieku na alergiu. Ak by Vaše ťažkosti súviseli s alergiou, tento liek by mohol zlepšiť Váš stav. Je veľmi dobré, že už Ste objednaní na alergologické vyšetrenie. Je dôležité myslieť aj na infekčný pôvod príznakov, preto by bolo fajn dať si urobiť výtery zo spojovkového vaku – ale to sa dá aj u praktického lekára. Ak by sa zachytila baktéria, preliečenie je antibiotikovými očnými kvapkami. Do úvahy prichádzajú aj iné infekcie, či ochorenia oka – to by odhalilo opakované očné vyšetrenie

Príjemný letný deň prajem, zaujímalo by ma jedná vec. Som alergička s prieduškovou astmou. Mohlo by v budúcnosti nejako skomplikovať tehotenstvo môj zdravotný stav, a hlavne bábätko, ak som stále na liekoch a inhalátore. Jedno dieťa už mám, ale počas tehotenstva som nemala tak, ťažkú astmu. Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Pekný letný deň aj Vám. Je celý rad liekov, ktoré sa dajú užívať v období tehotenstva. Je potrebné, aby alergia a priedušková astma boli pod kontrolou. Naopak, nie adekvátne liečenie astmy zvyšuje riziko, že sa plod nevyvíja dobre. Bolo by vhodné, aby Ste podľa možnosti naplánovali graviditu tak, aby prvá tretina – 1. trimester prebiehal mimo Vašej peľovej sezóny – kedy je predpoklad, že bude potrebné užívanie viacerých liekov. Podľa našich skúseností niektorým pacientkám sa v tehotenstve astma veľmi zlepší, niektorým zhorší a niektorým nemení. Držím palce, aby Ste patrili do prvej skupiny.

Dobry den, uz dlhsi cas ma trapilo opuchanie sliznice nosa, slzenie a svrbenie oci. Nedavno som bola na alergologii na vysetreni, testy ukazali malu reakciu na srsť morčata, histamín. Povodne som predpokladala alergiu na prach a roztoce, pretoze vnútri sa alergicke prejavy zhorsili…Lieky od obvodnej doktorky Loranol, Zodac, Erolin – nezabrali…ani Xyzal…Na alergologii mi bolo povedane ze mam alergiu na zmenu mikroklímy – teplo/chlad….nikdy som o takej alergii nepocula, preto by som sa Vás chcela spytat o co vlastne ide, dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň aj Vám. Zmena teploty mikroklímy je fyzikálny podnet, ktorý môže pôsobiť ako spúšťač alergickej reakcie. Podobne ako je napríklad roztoč, peľ… Dôjde k vyplaveniu látok, ktoré vyvolávajú zvýšenú reaktivitu – citlivosť slizníc dýchacích ciest – v nose, nosohltane, prieduškách , očných spojoviek. Mohli by Ste vyskúšať napr. otužovanie a možno lieky z inej skupiny antihistaminík – liekov na alergiu. Okrem cetirizínu, loratadínu a levocetirizínu, ktoré Ste doteraz užívali, existujú aj iné. ( napr zo skupiny rupatadin, desloratadine… ) . Do úvahy prichádza aj zopakovanie kožných a krvných testov s odstupom času.

Dobrý deň chcela by som sa vás spýtať kúpili sme yorkshíra a bola som 3 krat za mesiac chorá. Vyšlo mi že mám nanho alergiu, teda na všetky psy. Dali sme ho preč. Po 2 až 3 mesiacoch sme znova vyskúšali kúpiť ďalšieho yorkshíra. Mám ho už mesiac a ani raz som neochorela. Mám síce malú nádchu ale tá mi neprekáža. Neviem ako je to možné chcem sa spýtať na vysvetlenie. Mám 12 rokov. A horšie je že aj nábeh na astmu. Ďakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Ahoj, viem si predstaviť smútok 12 ročnej slečny, ktorej oznámia, že má alergiu na obľúbeného psíka. Ako sama píšeš- bola si pred diagnostikovaním alergie na psa často chorá. Aj teraz spomínaš, že máš „malú nádchu“. Predpokladám, že ako alergička užívaš aj preventívne lieky, ktoré možné prejavy alergie potláčajú – aj to je možný dôvod, prečo máš svoje ochorenie ako tak pod kontrolou. Pravda je ale taká, že kontakt s alergénmi pochádzajúcimi z Tvojho psíka Ti môžu ochorenie do budúcnosti skomplikovať. Pri dokázanej alergii na psa je pre alergika nevhodný kontakt nielen so psom, ale mal by sa vyhýbať aj prostrediu, kde sa tento pes zdržiava. Rozhodnutie dať preč zvieracieho miláčika nie je ľahké, skús poprosiť rodičov, aby si tento problém vydiskutovali s Tvojim alergiológom, ktorý rodičom a Tebe rád vysvetlí súvis Tvojej alergie s Tvojou častou chorobnosťou a ako spomínaš aj s „nábehom na astmu“. Spoločne dáte hlavy dokopy a skĺbite Tvoju lásku k zvieratám s hlavným cieľom Tvojich rodičov – a tým je určite Tvoje pevné zdravie a dobrý vývoj. Veľa šťastia.

Dobry den, ako je prosim Vas mozne, ze moja dcera mala pozitivnu alergiu na macku ked jej robili testy na kozu, ale z krvi uz alergiu nezistili. A Ked robili testy na kozi nic ine nezistili ale z krvi este zistili inhalacnu alergiu na spory alternarie. Dakujem. Da sa teda doverovat testom? Ktore su teda pravdivejsie, testy na ruku, alebo z krvi?

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, alergénové testy sú doménou alergiológie a v rukách odborníka sú nenahraditeľnou diagnostickou metódou. Asi píšete o kožných – tzv. prick testoch, ktoré boli pozitívne na mačací epitelový alergén. Pri správnom testovaní kvalitným alergénom a využití dvoch kontrol (negatívnej a pozitívnej) sú výsledky veľmi spoľahlivé. Tieto sa ale stále musia konfrontovať s klinickým stavom – vo Vašej otázke mi chýba údaj o zdravotných ťažkostiach dcérky. V medicíne je diagnóza postavená nielen na laboratórnych vyšetreniach ale aj na anamnéze, klinickom vyšetrení. Hoci sú kožné testy veľmi presným vyšetrením, majú aj svoje obmedzenia. Kožná reaktívnosť je u jednotlivých ľudí rôzna, stretávame sa s falošne pozitívnymi aj negatívnymi výsledkami. Mnohé lieky, ale aj chorobné stavy môžu ovplyvňovať výsledok testovania, veľa záleží aj od stavu kože (napr. prítomnosť ekzému). Podobne by som mohol písať aj o vyšetreniach z krvi. V rukách odborníka sú tieto metódy veľmi cenné, ale ako mnohé iné metodiky sú aj tieto zaťažené určitou mierou chybovosti (falošná pozitivita a negativita).Pýtate sa, či sa dá dôverovať testom a ktoré sú pravdivejšie? Ak by sa diagnózy stanovovali len na základe testovania – asi by sme nepotrebovali lekárov špecialistov. Nahradil by ich veľký automat, ktorý by po niekoľkých sekundách rozanalyzoval zdravotný stav a určil by liečbu. Alergiológiu a medicínu ja osobne vnímam z veľkej časti aj ako umenie. Umenie – kde na základe vyšetrení, rozhovoru, rôznych diagnostických metód lekár určí tú správnu príčinu ťažkostí človeka a tieto potom lieči. Takže skôr ako dôverovať testom by som Vám radil dôverovať Vášmu lekárovi, ktorý sa s Vašou pomocou ako aj s pomocou rôznych diagnostických metód bude snažiť Vám pomôcť.

Chcela by som sa opytat ci suvisi s krvou staloral 300,pretoze mam zvysene triglyceridy 4,11 a cholesterol 5,6 no aj kyselinu mocovu 419 a som citala ze staloral obsahuje sol a cukor.Glukozu v krvi mam 6,00.Dakujem.Staloral beriem od februara.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Staloral je preparát, ktorý obsahuje Váš alergén, natrium chloridum (iný názov aj fyziologický roztok), glycerol a aqua purificata. Skúsim rozptýliť Vaše obavy z užívania vakcíny. Roztok soli – NaCl-natrium chloridum je obsiahnutý skoro v každom liečive, ktoré je v tekutej forme, zabezpečuje rozpustenie hlavnej látky a jej prestup do bunky, kde má pôsobiť. V jednej 10 ml fľaštičke vakcíny je 590 miligramov NaCl a to je obsah 100 dávok. Toto množstvo by som považovala za zanedbateľne zaťažujúce organizmus, ak berieme do úvahy, že NaCl prijímame dennodenne v bežnej strave, vode v omnoho vyšších množstvách. (Denný príjem je približne 5-14 gramov NaCl.) Pri slabej funkcii obličiek alebo pri významnom poškodení srdca síce môže byť problémom, ale vtedy je celkovo vakcína kontraindikovaná, takže predpokladám, že to nie je Váš prípad. Vakcína neobsahuje cukor, asi Ste mali na mysli glycerol – takže Vaše obavy v tomto smere sú neopodstatnené. Váš praktický lekár alebo internista Vás zaiste poučí o diéte a iných opatreniach, ktoré by viedli k zníženiu hodnoty triglyceridov, cholesterolu a kys. močovej v krvi. Tieto parametre s užívaním Staloralu nesúvisia.

Dobrý deň, prosím Vás čo si myslíte o prírodných produktoch značky Starlife. Sú bezpečné. Môžu pomôcť aj pri alergiách a ekzéme? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. S produktami značky Starlife nemám osobné skúsenosti, neviem ani o žiadnom z našich pacientov, žeby ich užíval. Bolo by vhodné pozrieť si zloženie toho, čo chcete užívať, pretože ak Ste alergická na konkrétnu bylinu a produkt by obsahoval Váš alergén, nie je pre Vás vhodný. V každom prípade odporúčam urobiť si malý prieskum u ľudí, ktorí majú s ním skúsenosť, nielen u firmy, ktorá ho propaguje. Veľa šťastia!

Pani doktorka,ďakujem Vám za odpoveď na moju otázku. Predpokladáte, že u mňa ide o nastupujúcu astmu. Prečo potom kortikosteroidová i kombinovaná inhalačná liečba parameter FEV1 neovplyvnila? Pri astme zvyknú tieto lieky zaberať, nie? Môže ísť o dôsledok staršieho zápalu, ktorý už stihol na prieduškách vytvoriť štrukturálne zmeny? Je niečo také možné, aj keď si to pacient nevšimne? Zaujíma ma čiste váš osobný názor, s liečbou a postupom svojej p. doktorky som spokojný.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň. Áno, štrukturálne zmeny sa mohli vytvoriť, pod vplyvom zápalu z rôznych faktorov. Napr. v akom pracovnom a životnom prostredí sa pohybujete, bývate… Koľko infekčných zápalov dýchacích ciest Ste prekonali, ako dôsledne boli preliečené… Stav sa môže vyvíjať plíživo, bez povšimnutia – najmä ak nie Ste často konfrontovaný s veľkou fyzickou námahou, kedy by sa znížená dychová výkonnosť mohla prejaviť. Ale ako som Vám písala minule, bolo by fajn, keby Ste boli dovyšetrovaní, aby sa diagnóza stanovila podľa možnosti čo najexaktnejšie, pretože je možné, že ide o kombináciu ešte s iným ochorením. Nie vždy hneď prvý nasadený liek zaberie ideálne – preto je na výber taká široká škála inhalačných preparátov v rôznych inhalačných systémoch, aby liečba bola ušitá takpovediac na mieru. Čaro nás ľudí je v tom, že sme jedineční.

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o odbornú radu. Mám alergiu na buriny, pele, niektoré druhy ovocia, zeleniny a pod. Na tvári v oblasti okolo nosa a brady sa mi už viac ako 4 roky robia vyrážky, viečka očí mávam opuchnuté, červené a svrbia ma. Užívala som tabl. Cezera 1xdenne,Advantanom som si natierala vyrážky pod nosom a očné viečka v nutných prípadoch Ultracortenolom. Ale žiadne zmeny k pozitívnemu. Preto som sa rozhodla liečiť rôznymi bylinnými kvapkami, ale vyrážky na tvári sa mi zhoršili – rozšírili, javí sa to už ako ekzém. Neviem sa toho už dlhé roky zbaviť. Ale ani neviem, či vyrážky a opuchnuté viečka súvisia s alergiou. Prosím poraďte mi. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň aj Vám. Veľmi dobre Vás chápem. Máte chronický problém a konvenčná liečba u Vás neviedla k zlepšeniu prejavov. Skúsili Ste bylinné kvapky. Ale ako Vám aj Vaša vlastná skúsenosť ukázala – užívanie bylinného preparátu u alergika na buriny, pele je krajne nevhodné. Vaše ťažkosti by si podľa môjho názoru vyžadovali opäť komplexné prešetrenie a prehodnotenie liečby. Môže ísť totiž nielen o alergiu, ale aj prejavy tzv. fokálnej bakteriálnej infekcie tonzíl (mandlí), zubné ložiská, infekcie v pošve, v žalúdku, alebo plesne v črevách… Toto by vylúčilo vyšetrenie na ORL, stomatológii, gynekológii, gastroenterológii. Skúste užívať probiotiká, dodržujte prísnu diétu bez alergizujúcich potravín, najmä farbív, konzervantov, prijímajte viac vlákniny. A obrňte sa trpezlivosťou na zabsolvovanie všetkých vyšetrení. Pevne verím, že odmenou Vám bude zlepšenie stavu.

Dobry den, liecim sa na alergiu asi vsetkeho- od pelov, cez potraviny, roztoce, prach, chlpy a moja lekarka mi predpisala Telfast 120 a kvapky do nosa. Tabletky mi ucinkovali celkom dobre, ale v poslednej dobe sa to zacalo velmi zhorsovat- nemozem poriadne dychat cez nos pretoze mam taku opuchnutu sliznicu, aj hrdlo ma boli a mam ho spuchnute. Kazdu noc za budim na astmaticke zachvaty a svrbi ma vsetko- oci, nos a hlavne usi. Uz ma to vazne vycerpava… chcem pocut nezavisly nazor, ci si myslite ze Telfast, kvapky do nosa (ktore mi aj tak nepomahaju) a Ventolin su dostatocna liecba? (moja lekarka vie o vsetkych tu uvedenych symptomoch) Dakujem pekne za odpoved. Adrienne

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Milá Adrienne. Od pacientov viem, ako veľmi sa znižuje kvalita života, ak človeka kvária takéto problémy. Myslím, že by bolo namieste skúsiť sa poradiť s pani doktorkou o ďalších možnostiach liečby, keď je evidentné, že v tomto období nestačí. Skúsiť zvýšiť dávku, alebo vymeniť antihistaminikum, no ale podstatné je, aby sa do liečby pridal inhalačný protizápalový liek na priedušky, ak trpíte astmatickými záchvatmi ako píšete. Je nevyhnutnosťou kvalitná vyťažená lokálna liečba, teda preparáty do nosa, očí. Nápomocným môže byť aj pravidelné praktizovanie preplachov nosa, dodržiavanie diéty, s dôrazom na skrížené peľovo-potravinové reakcie.

som v 9t tehotenstva a mam problem s kychanim smrkam mozem >užívat lieky ako zodak alebo niečo podobné? dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Ako som písala v odpovedi vyššie, lieky z etických dôvodov nie sú testované na tehotných ženách, preto alibisticky sa neodporúčajú užívať v gravidite. Skúste radšej Dithiaden – prvogeneračný liek na alergiu, desaťročiami preverený u tehotných žien. Po nástupe druhej tretiny – trimestra , môžete aj Zodac – je to liek zo skupiny B – je pomerne bezpečný. Aplikujte si preplachy nosa, ak viete konkrétne na čo Ste alergická, skúste dodržiavať prísnejšie režimové opatrenia.

Dobrý deň, prosím vás o radu, sme už zúfalí zo susedových včiel, ktoré nás štípu. Už sme sa opätovne sťažovali na OU, pretože sused ma 20 a viac úľov blízko záhrady a dvora mojich rodičov. Máme potvrdenú alergiu na včelí jed a tak jeden vnuk nosí so sebou tabletky v prípade uštipnutia. Stalo sa to včera keď ho uštipla, tabletku užil a dnes mu tvár opuchla takmer nevidel na oko, boli s ním na pohotovosti kde mu pichli 2 injekcie. Chcem sa opýtať či časté užívanie liekov po poštípaní neškodí? Prečo tabletka nebola účinná? Je časté uštipnutie včelou u alergika nebezpečne pre zdravie? Ďakujem. Daniela

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň pani Daniela, ak máte potvrdenú alergiu na včelí jed – tak je potrebné, aby ste znížili riziko opätovného bodnutia včelou na čo najnižšiu možnú mieru. Ľahko sa to píše, ale ťažšie realizuje, keďže bývate v blízkosti úľov. Minimalizovať možnosť bodnutia môžeme aj nepoužívaním parfémov, pestrého oblečenia, nekonzumovaním potraviny vonku, nechodením bosí, nedráždením včiel. V každom prípade musíme mať pri sebe aj balíček prvej pomoci, ktorý obsahuje adrenalínový autoinjektor, antihistaminikum a kortikosteroid. Píšete, že vnuk nosí so sebou tabletky, určite si okrem nich žiadajte aj adrenalín, ktorý je liekom voľby u pacientov po prekonaní alergickej (najmä celkovej) reakcie po bodnutí blanokrídlym hmyzom. Pýtate sa na škodlivosť častého užívania liekov po bodnutiach. Ak si uvedomíme, že každoročne evidujeme úmrtia po bodnutí včelou, a že nevieme odhadnúť stupeň reakcie popri opätovnom bodnutí – tak užitie záchranných liekov je nevyhnutné. Ďalšou Vašou otázkou neúčinnosť tabletky u vnuka. Neviem, či máte na mysli antihistaminikum, alebo kortikoidnú tabletku. O dávkovaní týchto liekov a podaní adrenalínu sa poraďte s vnukovým alergiológom. Veľmi účinnou liečbou je podávanie alergénovej imunoterapie, ktorá najmä ak je vysoké riziko budnutia včelami – je perspekívne najlepším riešením. Lekár Vám povie presný postup užívania pohotovostného balíka, poinformuje Vás o alergénovej imunoterapii – ale asi Vám neporadí – ako zlepšiť medziľudské vzťahy so susedom.

Dobrý deň. Môj malý syn má atopický ekzém od 3 mesiacov. Teraz má 19 mesiacov. Používame Lipobase, Oilatum a Dermatop na ekzém, ale ten Dermatop používame už 2 mesiace prerušovane a ekzém sa mu stále obnovuje ( týždeň mastíme a o 2 dni je tu znova). Premasťujem ho každý deň, obmedzujeme potraviny, ktoré by mohli spôsobovať alergiu. Volala som svojej kožnej doktorke na ambulanciu, no sestrička má len odbila, že ho mám len poriadne premasťovať. Prosím Vás poraďte mi ako ďalej pokračovať. Dermatop už nechcem používať, dočítala som sa, že to škodí. Je potrebné ísť aj k alergológovi na krvné testy? Čo viete o produktoch firmy Starlife? Stretli ste sa s tým? Využívajú prístroj elktroakupunktúrny (EAV prístroj). Dá sa tomu veriť. Počula som, že ich výrobky už pomohli niektorým ľuďom. Ďakujem. Zuzana.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň pani Zuzana, o atopickom ekzéme sme v tejto poradni už opakovane písali. Jednoznačne všetky deti s atopickým ekzémom by mali byť vyšetrené u alergiológa. Som rád, že v našom regióne sa neodborné fámy, že vyšetrenie u alergiológa má byť až od dvoch či dokonca troch rokov veku dieťaťa, už vytratili. V našom centre liečime už niekoľkotýždňové deti s týmto ochorením. Správna diagnostika, skoré vylúčenie kauzálneho alergénu zo stravy vie dramaticky zlepšiť klinický stav detí. Preto je skoré vyšetrenie týchto detí alergiológom nutné. Nie všetky deti s ekzémom majú alergický pôvod ochorenia, ale bez vyšetrenia to nevieme potvrdiť. O produktoch firmy Starlife nemám informácie, moja rada je dať sa vyšetriť alergiológom, ktorý spolu s kožným lekárom a Vašou rodičovskou starostlivosťou budú nápomocní pri liečbe Vášho synčeka.

Môj syn – 11 ročný, má skríženú peľovo-potravinovú elrgiu. V septembri máme prísť na pretestovanie a nasadenie liečby. Ale posledné 2 týždne po celé dni mu tečú hlieny z nosa, hoci nie je chorý. Predpokladám, že je to prejav nejakej alergie. Momentálne užíva 1 tbl Zodacu vždy večer. Mám mu zmeniť dávkovanie Zodacu? Dávať ešte 1 tbl aj ráno? Prosím Vás o radu, ak je to možné. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Ďakujem za otázku. Keďže Váš syn má peľovú alergiu a práve posledné týždne sa mu zhoršili prejavy nádchy – Váš predpoklad o alergickom pôvode jeho ťažkostí je veľmi pravdepodobný. Hoci máte termín kontroly u Vášho alergiológa stanovený na september, je vhodné ho navštíviť skôr. Po vyšetrení Vášho syna lekár upraví liečbu. Do úvahy prichádza zvýšenie dávok synom užívaného antihistaminika (napríklad z 1 tbl. 1x denne na 2×1 tbl.), poprípade jeho zmena na iné antihistaminikum. Lekár Vám predpíše aj vhodnú lokálnu liečbu do nosa. V tomto období je nutné zintenzívniť režimové protipeľové opatrenia (zamedzenie kontaktu s peľom), nezabúdať na diétne obmedzenia (skrížená peľovo – potravinová alergia), ako aj na pravidelné preplachy nosa. V kompetencii Vášho lekára je aj vylúčiť prípadný infekčný pôvod nádchy. Kým sa dostanete k lekárovi – zvýšte dávkovanie Zodacu na 2×1, používajte antialergické kvapky do nosa a dodržiavajte režimové opatrenia.

Po nanesení maskary mi opuchnú horné viečka, po odpuchnutí je koža veľmi suchá a svrbí. Aká látka v maskare túto reakciu spôsobuje a akú maskaru (akej značky) môžem používať? Mám alergiu na nikel, kovové predmety (okrem zlata a striebra) mi vyvolajú na koži pluzgieriky, ktoré svrbia. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Máte dokázanú alergiu na nikel. Táto alergia môže mať skríženú alergenicitu – teda ide veľmi často ruka v ruke s kontaktnou alergiou na chróm. Chróm je jedným z najfrekventnejších kontaktných alergénov. Zlúčeniny chrómu sú súčasťou mnohých druhov farieb – napr. na sklo, náterových farieb na drevo, topánky. Pridávajú sa do farieb na textil – ako impregnačné činidlá látok, najmä khaki zelená, čierna farba. Čo nás ale asi najviac zaujíma, že je významnou prímesou atramentovej čiernej farby a môže sa vyskytovať aj v maskare. Či súvisia Vaše ťažkosti s chrómom, sa nedá presne určiť. V každom prípade je jasné, že máte precitlivenosť na kov a to je predispozícia, že môžete reagovať na rôzne iné chemické substancie. Navrhovala by som sledovať, či sa v kozmetike nevyskytuje chróm, nikel, kobalt ani v stopovom množstve, vyhýbať sa potravinám s obsahom niklu – to sú napr. vnútornosti, sója, špenát, cesnak, kel, figy, čokoláda, oriešky, prášok na pečenie, strukoviny. Skúste užívať probiotiká a antihistaminiká – lieky na alergiu. Viečka si premasťujte stredne mastným krémom, aby sa Vám netvorili ragády – prasklinky kože a nedošlo k následnej infekcii. Držte sa.

Chcela by som sa opytat-mam taky problem moja dcera ktora ma dva a pol roka ma alergiu na slnko.ked vyjdeme von do 10 min.mame na nohach v oblasti lytok cervene flaky v urovni koze.ked s nou pridem do tiena do 15min.nema na nohach nic.chodime na alergiu k lekarke uz od 3 mesiacov berieme xyzal 2krat denne 2,5ml.do nosa flixonaze lebo mame dost casto velke sople.testovana nieje lebo lekarka povedala ze je este na to mala.az ked bude mat okolo 5 rokov urobi jej testy.najviac ma trapi ta alergia na slko davam jej daylong 30.ale zatial mi nepomohlo nic iba s nou nechodit von.najzaumavejsie je ze inde sa to neprejavuje.ved vystavene slnku ma aj ruky a ona to ma iba na lytkach.chcela by som poprosit o radu ci sa s tym nieco neda viac urobit a ci sa jej to nebude zhorsovat.nasa doktorka povedala ze sa s tym nic neda viac robit dakujem za radu. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň, u ľudí s kožnými reakciami na slnečné žiarenie je bežné, že reakcie sú najmä na miestach, ktoré sú v zime menej vystavené slnku – takže výsev na lýtkach u Vašej dcérky nie je vôbec výnimočný. Koža na tvári, či rukách zvyčajne reaguje menej, keďže je slniečku vystavená celoročne. Máte pravdu, že u ľudí s precitlivenosťou na slnečné žiarenie nie sú ochranné prostriedky – hoc aj s vysokou ÚV ochranou – spásonosným riešením, rovnako ako tradované recepty s užívaním betakaroténu a pod. Naopak niekedy citlivá koža môže nevhodne zareagovať na určité zložky týchto ochranných krémov… Postihnutým skutočne najviac pomáha vyhnúť sa pobytu na slnku. Koža dva a polročného dieťaťa je veľmi jemný dynamický orgán s mnohými imunitnými bunkami. Najmä koža alergických detí, či detí s genetickou predispozíciou a nepriaznivým fototypom kože býva veľmi vnímavá na najrozličnejšie podnety (infekcia, alergia, nadmerné slnečné žiarenie…) a reaguje na záťaž vo forme ekzému, vyrážok, žihľavky. Čo teda odporúčať dcérke: vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu najmä v čase od 10 – 15. 00 hodiny, chrániť citlivé plochy na koži vhodným oblečením (je známe, že ani ľahký odev nebráni agresívnemu žiareniu v jeho pôsobení), používať ochranné prostriedky z lekárne určené pre citlivú detskú pokožku. Povzbudivé je, že u mnohých detí sa časom tieto reakcie zmiernia, rovnako je známe, že časť detí reaguje len na jarné slniečko a v priebehu sezóny sú reakcie menej prudké. Toto ale nebýva pravidlom a v ambulanciách máme aj pacientov s celoročnými reakciami na slnečné lúče. Farmakologická liečba zahŕňa užívanie antihistaminík vo zvýšenom dávkovaní, či dokonca užívanie kortikodov. Ľudia s nadmernými reakciami majú byť v dispenzári odborníka, niekedy práve takéto reakcie nás privedú k diagnóze síce zriedkavých ale o to závažnejších systémových ochorení (napr. systémový lupus, …). Pri riešení týchto ťažkostí spolupracujeme s kožnými lekármi. Niektoré pracoviská sa snažia u starších pacientov využívať v liečbe solárnych urtík aj liečbu svetlom, v rukách špecialistu môže byť takáto liečba prínosom, hoci doterajšie výsledky nie sú úplne uspokojivé. Keďže Vaša dcérka užíva lokálny kortikoid do nosa, predpokladám, že má ťažkosti s chronickou nádchou. Jej zdravotný stav vyžaduje diagnostiku (kožné testy, vyšetrenie krvi, vylúčenie zápalových procesov,…) a určite vek 2,5 roka nie je prekážkou na podrobnú diagnostiku. Veľa šťastia.

Prajem dobry den, uz vyse 2 mesiacov mam neprestavujuci kasel, a som hrozne zahieney mam zahliene priedusky a furt si potrebujem tie hlieny odkaslat. Zacalo to ale suchym kaslam a preslo to do tohoto stadia. Nefajcim. Mam 27 rokov. Moja obvodna lekarka ma poslala na alergologiu, tam mi predpisali zodac lieky, ale vobec ziadne zlepsie. Na plucnom som bol, lekarka spravila spirometriu. Zhodnotila ze je to to OK. Len som dost prekvapeny, ze mi neurobili ani RTG pluc nic. Kasla som zacal zo dna na den. Je to take pokasliavanie, s tvorbou hlienu. Dost sa mi stava, ze po jedle som neskutocne zahlieney a tych hlienov musim ozaj vela odkasliavat a je jedno ci je to chlieb, alebo zelenina. Alergiu mam len na plesne zistene aspon tak mi bolo povedane. Robili mi ci nemam alergiu aj na lepok a mlieko nezistili nic. Dost ma to obmedzuje aj v sporte, ja som uz zufaly.Prosim pomozte a poradte na koho a kde sa mam obratit? Alebo ake vysetrenia?

  • Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Aj Vám prajem dobrý deň. V prvom rade prijmite moje ospravedlnenie, že odpovedám s časovým odstupom, ale rovnako ako asi väčšina ľudí aj ja som dovolenkovala. Teraz k Vašej otázke. Pokašliavanie a zahlienenie v súvislosti s akoukoľvek potravinou u mňa jednoznačne evokuje podozrenie na gastroezofageálny reflux (GER). Principiálne ide o to, že počas jedla a po ňom sa tvoria žalúdočné kyseliny. Tie oslabeným mechanizmom zadržania v žalúdku vystupujú cez pažerák až do hrtana a následne zatekajú do dýchacích ciest . To môže spôsobiť dráždenie ich výstelky so žliazkami a produkciu hlienov aj v takomto veľkom množstve ako popisujete . Vzhľadom na opakované poškodzovanie epitelu dýchacích ciest aj kašeľ. Takže čo by som Vám navrhovala ? Kvalitné gastroenterologické vyšetrenie na vylúčenie GER. Pôjde o endoskopickú vizualizáciu výstelky pažeráka a určenie zápalu (ezofagitídy). Ak by bolo toto vyšetrenie negatívne, bolo by vhodné uvažovať o tzv. zmiešanom type GER – kedy sa na chorobe podieľa kyslá ale aj zásaditá zložka (neutralizačné šťavy pri trávení). Vtedy by ezofagitída nemusela byť zreteľná. V diagnostike by som odporúčala pokračovať ďalej realizáciou pHmetrie. Určite si dať vyšetriť chloridy v pote, pátrať po poruche pankreasu, či sa nemôže jednať o počiatočnú fázu cystickej fibrózy, ktorá môže byť novodiagnostikovaná nielen v detskom veku. Určite treba opäť kultivačne preveriť prípadné osídlenie dýchacích ciest baktériami. Zrealizovať RTG (pľúcna ambulancia) na vylúčenie zápalu, ktorý môže byť infekčného pôvodu, alebo aj pátrať po ložisku , či nedošlo pred začiatkom ťažkostí k vdýchnutiu cudzieho telesa, ktoré Ste nemuseli ani zaregistrovať (reagujem na Váš údaj náhleho objavenia ťažkostí). Napadajú ma ešte ezymatické poruchy, ale to by som videla ako jednu z posledných možností v diferenciálnej diagnostike – dajú sa realizovať na špecializovaných gastroenterologických pracoviskách . Zopakovať rozbory krvi, spirometrické vyšetrenie, vylúčiť chronickú infekciu v prínosových dutinách cestou ORL vyšetrenia… Toto sú možnosti diagnostiky. Ale kým toto všetko zabsolvujete je fér, aby som Vám navrhla istú možnosť liečby. Navrhujem dať si predpísať liek (dá sa aj u praktického lekára) na znižovanie vylučovania kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku (omeprazol alebo pantoprazol) v dávke 2x 20 mg aspoň na 3 týždne. Užívať antihistaminikum (vzhľadom na atopický terén – alergia na plesne), skúsiť užívanie inhalačných liekov (od alergológa) – anticholinergikum v sólo terapii, event v kombinácii s protizápalovým preparátom. Na podporu trávenia skúste aj probiotiká s prebiotickou zložkou. Ak by išlo o latentnú cystickú fibrózu – význam by mohlo mať užívanie tráviacich enzýmov (pancreatinum). Za pokus by možno stálo kúpiť si lieky na riedenie hlenov – mukolytiká a skúsiť aplikovať si inhalácie s Vincentkou. Neviem, či som Vám aspoň trocha pomohla a navigovala Vás v ďalšom postupe. Priznám sa, že v kútiku duše tajne dúfam, že v čase čakania na odpoveď Vaše ťažkosti odozneli tak náhle ako sa objavili. Zostávam s prianím všetkého dobrého, najmä zdravia.

Dobrý deň. Beriem Staloral 300 a už prišiel ten prekliaty čas, to svrbenie, výtok z nosa, kýchanie. Chcem sa opýtať, či mám pri týchto príznakoch brať tú udržiavaciu dávku v menšom množstve kvapiek napr. 3 kvapky trikrát do týždňa? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý  deň. V období Vašich sezónnych ťažkostí je vhodné, aby Ste  si  znížili  množstvo užívaného  Staloralu.  Dávkovanie  v tomto  záťažovom období je síce individuálne, ale v praxi sa  všeobecne  snažíme počas  sezóny udržať 3x v týždni 4  vstreky za obvyklých  podmienok – ráno  nalačno s minimálne 2  minútovým podržaním lieku pod  jazykom.  Pri vyťaženej sprievodnej  liečbe ( – antihistaminikum, lokálna  liečba kvalitnými prípravkami do nosa, očí) a podporných opatreniach (napr. preplachy nosa soľnými roztokmi…)  Ak by prejavy alergie boli priveľmi obťažujúce, je možné znížiť  si  dávku na 3, minimálne však 2 dávky 3 x v týždni. Držím palce, aby  v budúcej  sezóne Ste mali minimálne alergické ťažkosti a mohli užívať Staloral v plnej  dávke.

Môžu lieky ktoré užívam proti alergii ovplyvniť menštruáciu? Lieky Fixit užívam od jari do jesene a už minulého roku som mala nepravidelnú menštruáciu, tohto roku sa to opakuje zas.Vyšetrenie u gynekologa bolo v poriadku vrátane hormonálneho profilu a citologie.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, doteraz som sa v praxi nestretla s takýmto vplyvom na menštruáciu. Pokiaľ sa nepravidelnosť jednoznačne viaže na dobu užívania Fixitu, navrhujem vymeniť antihistaminikum za liek z inej skupiny a pozorovať, či dôjde k zmene mensesu. Pokiaľ nie, pátrať ďalej po gynekologickej stránke. Dalo by sa tiež uvažovať, či nejde o rozkolísanie cyklu pod vplyvom alergie.

Dobry den! Chcela by som sa spytat,asi tak rok uzivam rupafin a teraz sa citim niekedy taka unavena,ci to moze byt z toho lieku. Lebo na zaciatku uzivania som sa citila v pohode. A este by ma zaujimalo,ci sa pribera z rupafinu. Je dovod prestat uzivat tento liek? Ak ano je nejaky z ktoreho sa nepribera? Vopred dakujem. Erika

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, pani Erika. S únavou počas užívania Rupafinu som sa stretla, ale bolo to poväčšine po začatí liečby. Veľká skupina pacientov sa na užívanie antihistaminika adaptovala a tento nežiadúci účinok sa postupne eliminoval. U niektorých bolo nutné vymeniť preparát, ale opäť musím zdôrazniť, že hlavne na začiatku medikácie. Po ročnom užívaní je síce možné, že došlo ku zníženiu tolerancie, no skôr by som uvažovala o inom dôvode. V pozadí ťažkostí by mohla byť prekonávaná infekcia, nástup iného systémového ochorenia. Prejav poruchy imunity… Navrhovala by som komplexné imunologické a aspoň interné vyšetrenie, ktoré podľa nálezu môže navigovať ďalej na napr. endokrinologické vyšetrenie. Váhový prírastok by teoreticky mohol (ale nemusel) súvisieť s Rupafinom, po niektorých antihistaminikách je taká skúsenosť. Skúste si rozanalyzovať, či nedošlo v poslednom čase aj k zmene Vášho životného štýlu – viac prijatých kalórií, menej pohybu…

Dobrý večer, som po operácii hlasiviek /Reinkeho edém/ , ktorú som absolvovala vo februári 2009.Od toho času mám problémy so zvierajúcim hrdlom, zachrípnutie, stekajúce hlieny. Na ORL si so mnou už nevedia rady tak ma poslali na logopédiu.Môj stav sa stále zhoršuje, myslím si , že ide o alergiu. Nerobili mi žiadne vyšetrenie či už kultivačné alebo vyšetrenie krvi. Ďakujem za odpoveď

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, je namieste, aby Ste sa objednali na imunoalergologické vyšetrenie čo najskôr. Zatekanie hlienov, zachrípnutie môže byť prejavom alergie. A tá sa mohla spustiť, prejaviť pod vplyvom záťaže – operačného výkonu. Určite je vhodné aj vylúčenie iných príčin Vašich ťažkostí – infekcia, gastroezofageálny reflux (GER) – vyšetruje sa na gastroenterológii.

Prosím o radu, lebo som už zúfalá. Dlhodobo cca 10 rokov sa mi cca 5 krát do roka vytvoria na lícach a pod bradou na krku červené fľaky-prvý deň, druhý deň vstanem s opuchnutými očami a na fľakoch sa objavia vodnaté pľuzgieriky – tretí deň začnú príznaky ustupovať. Doteraz som nezistila, na čo mám túto reakciu. Kožná lekárka povedala, že je to na krém alebo porucha metabolizmu, ale nie som si istá. Predpísala mi Helacit a Entizol, dva krémy a vodičky. Lieky mi nevadia, ale tie krémy a vodičky môj stav zhoršili. Z trojdňovej záležitosti sa stala týždňová. Dnes som krémy a vody vylúčila a prešla som na svoj systém-kozmetická vazelína, studené obklady. Potrebujem vedieť, čo to je a ako sa tomu vyhnúť. Príznaky prídu z ničoho-nič. Robila som si aj záznamy čo som ten deň jedla, ale súvislosť som nenašla-vždy to bolo niečo iné. Poraďte mi prosím, lebo intervaly mezi jednotlivými výskytmi sa začali skracovať. Aké vyšetrenia by som mala podstúpiť? Ďakujem za pomoc. Anna

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, takto na diaľku je veľmi ťažké odpovedať na otázku, čo Vám je . Môžem iba navrhnúť istý postup. Navrhovala by som Vám zopakovať dermatologické vyšetrenie v čase výsevu pľuzgierikov s event. odobratím vzorky kože na exaktnú histologickú analýzu. Zrealizovať náplasťové testy na vylúčenie kontaktnej alergie. Pátrať po vnútornom ložisku infekcie – eventuálne preliečiť takzvané fokálne infekcie – napomôže ORL, stomatologické, gynekologické vyšetrenie. Vylúčiť infekciu baktériou, ktorá sa volá Helicobacter pylori. A samozrejme objednať sa na imunoalergologické vyšetrenie na vylúčenie alergickej príčiny. V spolupráci jednotlivých odborníkov verím, že sa podarí objasniť pôvod ťažkostí a hlavne správne Vás liečiť.

Dobry den chcem sa spytat kupily sme si psika a mojmu synovy sa vyhodila na tvari vyrazka ale taka obycajna ktoraho ani nesvrby ale aj tak sa bojim ci to nieje alergia na psika, dakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň,
  • rozptýliť Váš strach môže praktický lekár Vášho syna, ktorý na základe vyšetrenia zváži liečbu kožného problému. Nemusí sa jednať o alergiu na psa, podstata ťažkostí môže byť infekčná a pod. Detský lekár následne rozhodne o vhodnosti kožného alebo alergiologického vyšetrenia.

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som na kožnom vyšetrení, nakoľko som mala rozsiahlu alergickú reakciu na chrbte a ramenách, červené až fialové veľké fľaky a tiež dlhodobé tráviace ťažkosti. Na zákalde testov mi lekárka zistila alergiu na papriku, pšenicu, kravské mlieko a kuracie a hovädzie mäso. Viete mi poradiť čo mám vlastne jesť a či sa dá nájsť niekde zoznam potravín, ktoré neobsahujú tieto látky. Ďakujem Miriam

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, Miriam. Mať diagnostikovanú alergiu na niekoľko v základných potravín znamená veľmi výrazný zásah do jedálnička pacienta. Žiaľ potravinová alergia patrí medzi najťažšie diferenciálnodiagnostické problémy. Preto si myslím, že by bolo namieste, aby tak závažná skutočnosť, akou je polyvalentná potravinová alergia bola vyšetrená aj u imunoalergológa a gastroenterológa. Nemožno totiž vylúčiť, že ide o prejav netolerancie istých potravín v teréne ochorenia tráviaceho systému, prechodnej poruchy imunity alebo prejav fokálnej infekcie… Ale Vy Ste sa pýtali, čo by Ste mohli jesť. Nepoteším Vás, hlavná ťarcha sledovania obsahu potravín zostáva na Vás. Zloženie jedného druhu potraviny od rôznych výrobcov sa totiž môže výrazne líšiť. Univerzálny zoznam dobre znášaných potravín neexistuje. V literatúre sa uvádza, že medzi menej alergizujúce patrí jahňacie mäso, králičie mäso, kvalitný olivový olej,biela ryža. Z pečiva je prípustný ražný chlieb. Málokedy ešte vyvolávajú alergiu potraviny ako pohánka, brokolica . Asi Vám bolo odporúčané eliminovať inkriminované potraviny. Keďže sa jedná o bežné druhy jedálnička, je vhodné, aby Ste prijímali dostatok bielkovín, minerálov a vitamínov z iných zdrojov, aby Vaša strava bola vyvážená . Okrem diéty by Ste mali mať k dispozícii antihistaminikum – liek proti alergii, event. liek, ktorý sa užíva pred každým jedlom, na zabránenie uvoľnenia pôsobkov z buniek sliznice čreva, a tým znižuje vstrebávanie alergénov. Mnohokrát pacient ani nemusí vedieť, že prijíma záťažovú potravinu, ktorá sa vyskytuje ako nepoznaná prímes. V každom prípade by Ste mali byť s odstupom času opätovne vyšetrená kontrolnými testami.

Dobrý deň, môj 12 ročný syn asi pred rokom začal v noci zle spať, po čase som zistila,že sa mu upcháva nos. ORL lekár vyskúšal rôzne masti a kvapky,nepomohlo nič. Na testy na alergiu sme objednaní až 2.12.09, pritom testy na potraviny sa nepotvrdili,ktoré absolvoval na jar. Myslela som,že je alergický na perie, keď má z neho vankúš, ale cez prázdniny spal u babky v staršej vlhkej chalupe, kde má z peria aj paplóny a tam sa mu spalo výborne. Nerozumiem tomu, môže mu vadiť v byte suchý vzduch? Cez deň nesmrká vôbec, začne len v noci,ked si ľahne, a to nevysmrká nič, lebo má upchatý nos. Môže to byť alergia? Som z toho nešťastná, lebo cez noc sa nevyspí, a to ráno vstáva do školy,kde sa musí sústrediť. Prosím o radu. Ďakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Sťažené dýchanie nosom vie veľmi negatívne ovlyvniť kvalitu života. Všetci tí, ktorí majú pocit, že majú nos akoby zovretý štipcom by s týmto tvrdením určite súhlasili. Predpokladám, že vyšetrenia u ORL lekára nepotvrdili žiadne anatomické odchýlky, že sa nezistil ani žiadny chronický zápal. Potešiteľné je, že Váš syn nemá tieto ťažkosti permanentne a v každom prostredí. Fakt, že u babky sa mu spí výborne, a že na strane druhej sú jeho nočné problémy viazané na určité prostredie (jeho detskú izbu) by mohli naozaj svedčiť o alergickej pričine, poprípade o reakcii sliznice nosa na faktory prostredia (suchý vzduch, vône, chemikálie…). Nemôžeme vylúčiť ani sezónny vplyv alergénov, keďže počas prázdnin u babky mohli mať „ jeho alergény“ tiež dovolenku… Čo teda robiť do doby, kým sa nezistí príčinná súvislosť upchatia nosa? Vhodné je upraviť spálňu syna – najmä jeho posteľ (aplikovať mnohokrát dopodrobna popísané protiroztočové opatrenia), odstrániť z izby kvety a rastlinky, upraviť kvalitu vzduchu použitím vhodnej čističky vzduchu, sledovať peľový servis a hľadať súvislosti medzi ťažkosťami a výskytom alergénov. Popri tejto úprave prostredia je žiadúce poradiť sa s lekárom ohľadom liečby. Antihistaminiká (tabletky) v kombinácii s lokálnou liečbou nos. kvapkami sú u mnohých ľudí veľmi účinné. Rýchly efekt dosiahnete aj u kombinovaných tabletiek antihistaminika s pseudoefedrínom, ktorý pomerne rýchlo spriechodní nos. Pozor táto účinná záchranná liečba je na lekársky predpis, a môže sa užívať len pár dní. Krátkodobú úľavu prinesú aj voľne predajné kvapky do nosa, ktoré sú určené len na párdňové použitie. V rukách špecialistu je aj predpis zlatého štandardu liečby opuchnutej sliznice nosa kortikoidnými kvapkami. Našich pacientov učíme aj techniky preplachu nosa, ktoré sú veľmi účinné a zároveň nezaťažujú organizmus nadbytočnou chemickou liečbou, prospešné sú aj inhalácie soľných roztokov. Najlepšou radou je ísť na kontrolné vyšetrenie za Vašim alergiológom a rýchle riešenie ťažkostí Vášho syna. V našom centre, tak ako aj v iných ambulanciách, máme vypracovanú stratégiu zvládania týchto stavov, ktorá po dôkladnom vyšetrení a vylúčení iných príčin – zahŕňa kombináciu medikamentóznej (tabletky, kvapky) a podpornej liečby: preplachy nosa, kúry inhalácií zameraných na horné cesty dýchacie, poprípade liečby svetlom. Na základe doterajšej praxe musím povedať, že tieto postupy sú u väčšiny pacientov veľmi účinné. Po zvládnutí akútneho stavu u Vášho syna – a spriechodnení horných dýchacích ciest je potrebné dotiahnuť v spolupráci s ORL lekárom diagnostiku chronickej nádchy, ktorá je v niektorých prípadoch dosť komplikovaná. Držím palce a verím, že Váš syn bude vstávať do školy riadne odpočinutý a sústredený. Terajšie možnosti liečby mu to dozaista umožnia.

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 38 rokov a problém s opakovanými zápalmi hrdla a upchatým nosom. V r. 2005 mi na alergologickej ambulancii diagnostikovali: RHINITIS chron. vasomotorica so stredne závažnou bakteriálnou alergiou. Doktorka mi nasadila liečbu ZODAC 1 tbl. a IRS 19 sprej do nosa. Tabletky užívam odvtedy pravidelne, ale môj stav sa nezlepšil. Najhoršie problémy mám ráno: upchatý nos, kýchanie, priesvitný výtok z nosa. Trvá to asi hodinu, cez deň je to už vcelku dobré. V auguste 2008 som bola vyšetrená na ORL ambulancii, pretože asi 3 mesiace som rozprávala „na nos“ (ako keby som mala silnú nádchu). Doktorka odporučila telerinoepifaryngoskopiu – záver: bez hypertrofických zmien na sliznici nosa a nosohltana, nosová priehradka bez deformity. Naordinovala mi Avamys sprej. Trošku sa to upravilo, ale stále som rozprávala „na nos“. V júli 2009 mi doktorka na ORL zmenila tabletky ZODAC a naordinovala mi AERIUS. Moje problémy s rozprávaním „na nos“ sú stále väčšie. Reč je huhňavá, ako keby som mala silnú nádchu. Ráno mám pravidelne upchatý nos, kýcham a z nosa vyteká číry výtok. Poraďte mi, prosím, ako sa mám zbaviť tej „huhňavej reči“, aké tabletky, sprej, prípadne aké vyšetrenie ešte absolvovať. Ďakujem.

  • Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň. Myslím, že by bolo vhodné zopakovať opäť testy na určenie alergie. Vaše ranné ťažkosti s kýchaním, upchatým nosom a výtokom u mňa totiž evokujú podozrenie na inhalačnú alergiu na roztoče. Tak ako sme na tomto fóre už spomínali, jedná sa o významnú zložku prachu. Práve v lôžkovinách – posteľné prádlo majú ideálne podmienky pre svoj život. Teplo, optimálnu vlhkosť, zdroj potravy – živia sa odlúpenými bunkami našej kože. Opakované zápaly hrdla a huhňavý hlas by takisto mohli byť znakom alergického pochodu vo Vašom organizme. Huhňavosť – zmena Vášho prirodzeného zafarbenia hlasu je zaiste pre Vás veľmi obťažujúca. Je to porucha zvuku reči pri patologicky zmenenej rezonancii zvukov prechádzajúcich cez nosohltan a nos. Je niekoľko druhov huhňavosti. ORL vyšetrenie by malo najprv trochu špecifikovať o aký typ huhňavosti ide. Či je zmenený zvuk len niektorých alebo všetkých hlások. Následne posúdiť, či ide o problém vyplývajúci z dlhotrvajúcej nádchy, zmenených pomerov na slizniciach nielen v nosovej dutine ale najmä v prínosových dutinách. Možno ide o tzv. návykovú huhňavosť, kedy sa nesprávny vzor reči zafixoval z obdobia výraznejších ťažkostí s nádchou – ako pozostatok napr. prekonanej infekcie. Napr. aj neurotické ladenie osobnosti môže napomôcť tejto fixácii hlások. V rámci diferenciálnej diagnostiky by malo byť vykonané aj neurologické vyšetrenie za účelom vylúčenia poruchy inervácie svalstva mäkkého podnebia – čo môže byť takisto najčastejšie výsledkom zápalu v danej oblasti. Keďže Ste mali vykonanú telerinoepifaryngoskopiu – do úvahy asi neprichádzajú príčiny ako sú napr. cysty, polypy, nádory, zväčšené krčné mandle, deformity. Zhrniem to. Potrebné opakované alergologické, ORL vyšetrenie s rinomanometriou, dôkladným vyšetrením prínosových dutín, event. neurologické, logopedické vyš. Ako opatrenia – kvalitné antihistaminikum, lokálna liečba protizápalovým preparátom, preplachy nosa so soľnými roztokmi, psychohygiena. Po určení alergénu – eliminácia, eventuálna vakcinácia, imunomodulácia napr bakteriálnymi lyzátmi, realizácia výterov – pri kultivačnom náleze patogénu v horných dýchacích cestách – dôsledné preliečenie. Držím palce, aby Ste na základe spolupráce Vašich rajónnych špecialistov boli opäť v pohode.

Dobry den. Prave dnes som bola prvykrat yvsetrena na alergologii, mam 25r. Zistila mi lekarka alergiu:povedala na pupavu a palinu (neviem, zaraduje sa to ako alergia na pel?) a taktiez na roztoce. Zarazilo ma ze nesmiem bylinkove caje a med. Kde by som si mohla preciat co vsetko smiem a co nie?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Pri diagnostikovanej alergii na roztoče je nutné dodržiavať tieto pravidlá: zaobstarať si lôžkoviny – paplóny, vankúše vhodné pre alergikov, ráno ich dobre vyvetrať, cca 1x za 3 mesiace vyprať paplón aj vankúš, nechávať ich v zime vymrznúť, v lete prehriať pod vplyvom vysokých teplôt počas pekných slnečných dní. Meniť posteľnú bielizeň raz za dva týždne, mať upravené domáce prostredie s čo najmenším obsahom prachu – teda eliminovať zachytávače – kožušiny dekoratívne, huňaté prikrývky, koberce, nepoužívať vlnené bytové doplnky, postupne vymeniť čalúnený nábytok za vhodnejší (koža,..), často vysávať kvalitnými vysávačmi, najlepšie s obsahom HEPA filtrov, nemať v spálni kvetiny, teplotu a vlhkosť udržiavať skôr na nižších hodnotách. Teraz k Vašej otázke o paline a púpave. Ide o byliny z jednej botanickej skupiny, a tak vídame často ich skríženú reaktivitu. Ak Ste na nich alergická, znamená to, že Ste alergická na ich peľ prioritne, ale môžu sa postupom času vyskytnúť aj prejavy tzv. orálno-alergického syndrómu – kedy pacient reaguje na potraviny, ktoré majú podobné alergény. U paliny ide najmä o koreňovú zeleninu surovú, ale stretávame sa aj s reakciami na harmanček, surový slnečnicový olej, chili papričky. Mali by Ste sledovať peľový informačný servis a tak plánovať svoje aktivity napr. dovolenku v závislosti podľa predpokladaného výskytu vášho alergénu. Vo Vašej peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami, obmedzujte pobyt v prírode – hlavne v období suchého a veterného počasia. Je vhodné vetrať krátko – najmä krátko po daždi, nespať pri otvorenom okne, vhodné sú prímorské pobyty. Takisto sú vhodné krátke vlasy, zvýšte osobnú hygienu, sprchovanie, umývanie vlasov po návrate z prírody. Peľoví alergici majú dobré skúsenosti s preplachmi nosa slanou vodou aspoň 1x denne. Boli Ste upozornená na konzumáciu bylinných čajov. Môžu totiž obsahovať peľové zrnká. Rovnako ako aj med. Zásada je nepoužívať med a bylinné čaje aspoň v období peľovej sezóny. Pozdravujem na začiatku Vašej cesty životom s alergiou.

Môj 7-ročný syn má alergiu na pele tráv a burín, lieči sa u alergologa.Pri poslednej kontrole krvi mal zvýšené CD19ly (26,1%), zvýšený pomer CD4/CD8ly,(CD4:45,9%,CD8:18,7%, CD4/CD8:2,45),miernu eozinofíliu a opakovane trombocitémiu.(423tis.,n. do 350)čo to konkrétne znamená? Klinicky nemá príznaky zníženej imunity, nebýva chorý, naposledy bral atb v januári t.r keď mal šarlach, inak je chorý tak 3-4 krát v zime, aj to má len vir. nádchu a väčšinou nepotrebuje atb.Pri ktorých ochoreniach môže byť tombocytémia,KO má inak v poriadku, keď bol menší, mal aj anémiu, ale teraz je to v poriadku,okrem xyzalu počas peľovej sezóny neberie žiadne lieky. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk.Dobrý deň,u Vášho syna boli vyšetrované parametre bunkovej imunity (tzv. CD znaky) a krvný obraz. Vyšetrovanie bunkami sprostredkovanej imunity je v rukách špecialistu veľmi prínosným vyšetrením, vie odhaliť u pacienta určité poruchy imunitného systému, umožní sledovanie dynamiky zmien pri imunomodulačnej liečbe a podobne. Na strane druhej je toto vyšetrenie niekedy príliš preceňované a aj u zdravých jedincov môžu byť jednotlivé parametre často mimo laboratóriom udávaného rozpätia. Navyše pre imunológa je percentuálne uvedenie výsledkov nedostatočné, oveľa cennejším sú absolútne hodnoty týchto parametrov (presné počty buniek). Musím Vás teda ukľudniť a oznámiť Vám, že mierne zvýšenie B lymfocytov (CD 19) a Th lymfocytov (CD4) nemusí vôbec znamenať žiadnu poruchu imunity. Vami uvádzaný pomer medzi Th a Tc lymfocytmi (CD4/CD8) je v rámci normy. Imunológ všetky pomocné laboratórne hodnoty musí dávať do súvislosti s klinickým stavom pacienta. Nikdy totižto neliečime laboratórne hodnoty, ale konkrétneho človeka. Keďže uvádzate, že syn len sporadicky vyžaduje liečbu antibiotikami a nebýva často chorý – tým vlastne imunológovi dávate informáciu o dobrom fungovaní jeho imunitného systému.Mierna eozinofília (zvýšenie eozinofilov v periférnej krvi) nie je vzhľadom na alergiu Vášho syna neobvyklým výsledkom a oveľa cennejším údajom než hodnoty krvného obrazu je priebeh peľovej sezóny u Vášho syna – aké má príznaky a ako ovplyvňuje jeho alergické ochorenie kvalitu života.
  • Trombocytémia znamená v preklade zvýšený počet krvných doštičiek. Počet trombocytov závisí od dvoch faktorov. Na strane jednej je to ich produkcia v kostnej dreni a na strane druhej ich zánik v periférnej krvi. Hodnota 423 tisíc je hraničnou hodnotou, ktorá vôbec nemusí znamenať žiadne ochorenie a može byť pre Vášho syna fyziologickou hodnotou. Pýtate sa pri akých ochoreniach môže byť zvýšené počty trombocytov. Ako som spomenul – aj hodnoty nad 500 000/ ul môžu byť úplne fyziologické. Kostná dreň je veľmi dynamický orgán a v prípade pozreby vie zvýšiť produkciu krvných doštičiek aj 10 násobne. Zvýšenie ich počtu teda môže vzniknúť ako reakcia na krvácanie, ale aj pri najrozličnejších infekciách, úraze a pod. Prechodne sa môže objaviť po fyzickej záťaži, strese (vtedy sa vyplavia doštičky zo sleziny a pľúc účinkom stresového hormónu – adrenalínu). Aby som bol v odpovedi úplnejší – musím dodať, že dôvodom ich zvýšenia môžu byť aj malignity, alebo vrodené či získané poruchy doštičiek pri najrozličnejších krvných ochoreniach. Tieto poruchy patria do rúk hematológa, ktorý má k dispozícii arzenál rôznych metodík na vyšetrovanie funkcie trombocytov, na diagnostiku ochorení kostnej drene a pod. Vo väčšine prípadov sú zvýšenia trombocytov len laboratórnym výsledkom a nespôsobujú žiadne komplikácie v zmysle vzniku trombóz a pod. Váš imunoalergiológ určite podrobne analyzuje výsledky Vášho syna, berie do úvahy jeho klinický stav, a som si istý, že má ochorenie Vášho syna pod kontrolou.

Od detstva som mala atopický ekzém, ktorý v mladosti ustúpil do pozadia. Neskôr sa zhoršila moja peľová alergia v zlom období až do astmy. Na opuchy slzníc a hlasivky to malo tiež veľký vplyv. Začala som brať kortikoidný spray do nosa a antihistaminiká. Dýchacie ťažkosti veľmi ustúpili, ale ako sa alergia začala vyburovať na obnovenom veľmi zhoršenom atopickom ekzéme. Pravdepodobne som alergická na ovocie. Keďže mi bola odporučená diéta bez korenia, ovocia a rôznych ochutení hľadala som aj na internete, ale našla som kuchársku knihu len v Čechách odkiaľ ju, ale neviem objednať na Slovensko. Prosím o recepty, prípadne odkaz na knižnú publikáciu na Slovensku. Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň, je typické, že alergický proces v organizme najprv zasahoval kožu, potom nádcha, následne astma. Aj keď v súčasnosti už toto pravidlo neplatí tak, ako v nedávnej minulosti. Skúsila som Vám pohľadať kuchárku pre alergika – mala by byť dostupná aj na Slovensku, mala by sa dať objednať aj na dobierku, event. Vám odporúčam zavolať do Martinusu a poradiť sa. Je to kníhkupectvo s dlhoročnými skúsenosťami, možno Vám odporučia aj iné publikácie.
  • http://www.martinus.sk/?uItem=64687http://dnes.atlas.sk/kultura/literatura/559156/aj-alergici-sa-mozu-chutne-najest http://www.potravinova-alergie.info/recepty-alergie-hlavni-jidla.php Želám veľa zdravia.

Prekonala som rozne plesne a aj chlamidie,mam podviazany vajecnik, vyoperovanu stitnu zlazu. Tvoria sa mi krvne cysty. Preco?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, obráťte sa s týmito ťažkosťami na praktického lekára, endokrinológa, internistu event. hematológa. Vaša otázka nespadá do odbornosti alergológa.

Dobry den, velmi by som poprosila o radu. Alergolog mi predpisal tabl. Cezera a na imunitu Luivac a moja gynekologicka mi nasadila antikoncepciu. Je tam moznost zleho znasania antikoncepcia pri tychto dvoch preparatoch? Mozu sa navzajom ovplyvnovat alebo je to v poriadku? Dakujem Martina

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vami užívané preparáty by sa navzájom nemali ovplyvňovať. Želám všetko dobré.

cela by som Vás poprosiť o radu. Mám 3,5 mesačného chlapčeka,ktorý už od konca prvého mesiaca má nádchu. Lekárka mu najprv predpísala Pamykon,ten nepomohol. Potom sme boli odoslaní na nosno-ušno-krčnú ambulanciu. Tam lekárka odporučila preliečenie antibiotikami. Takže vybral Penbene a nejaké hnedé robené kvapky. To znova nepomohlo. Potom mám naša detská lekárka odporučila Mar a znova tie hnedé kvapky. Vybral aj Nasivin a nádcha stále pretrváva. Medzitým mu bol nasadený aj Fenistil. Lekárka nám povedala, že pokiaľ si nebude vedieť sám vyfúkať noštek, tak tie soplíky tam budú stále. Ale podľa mňa to bude ešte dosť dlho trvať. A nie je možné, že po toľkých liekoch nádcha neprešla. Takže Vás prosím o radu. Za pomoc ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň,2,5 mesiaca trvajúca nádcha u dojčaťa je dôvodom na dôkladné vyšetrenie. Nádcha u malého dieťaťa nie je vôbec banálne ochorenie. Dojčatá nevedia ešte dýchať ústami, majú iné anatomicko – fyziologické pomery v horných cestách dýchacích ako dospelí (zúženie prednej a zadnej časti nosa, široká a krátka komunikácia so stredným uchom,…). Deti so zle priechodným nosom sú často nekľudné, mrzuté, trpia nechutenstvom a majú problém s pitím. Často mávajú aj bolesti uška, či zahlienenie dolných dýchacích ciest. Väčšina infekčných príčin nádchy je vírusová, ale mnohokrát sa bežné nádchy komplikujú bakteriálnym zápalom. Je dobré, že ste boli na vyšetrení ORL, pretože len ORL lekár vie odborne vyhodnotiť možné anatomické odchýlky a iné chorobné stavy v oblasti nosa a uší u dieťaťa (polypy, možné cudzie teleso, zápal stredného ucha,…). Za chronickou nádchou sa ale môže skrývať aj začínajúce alergické ochorenia, porucha imunity, reflux a pod. Preto je namieste aj alergiologické vyšetrenie a na odporúčanie lekára aj gastroenterologické vyšetrenie. Jednoducho pátrať po príčine chronickej nádchy. Medzi všeobecné rady starostlivosti o dieťa s nádchou patrí aj úprava vlhkosti vzduchu v spálni, odsávanie hlienov najmä pred pitím, ošetrovanie sliznice soľnými roztokmi, inhalácie a používanie nosných kvapiek podľa rád a ordinácie lekára, ako aj polohovanie dojčaťa. Je treba si ale dávať pozor na nešetrené odsávanie, ktoré môže poškodiť sliznicu dieťaťa a neuvážené dlhodobé podávanie voľnopredajných uvoľňujúcich kvapiek do nosa, ale aj na kontakt dieťaťa s chorými či bacilonosičmi (častý problém ak má dojča starších súrodencov – škôlkarov…).
  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň,eozinofil je krvná bunka, ktorou hlavnou funkciou je bojovať proti parazitom. K tomuto boju ju príroda obdarila silnými zbraňami – rôznymi pôsobiskami, ktoré účinne zasahujú proti nepriateľom. Problémom je, že tieto obranné látky môžu za určitých okolnosti poškodzovať aj tkanivá človeka a zúčastňovať sa na rôznych chorobných stavoch. Eozonofil je kľúčovou bunkou práve pri alergických ochoreniach, keď organizmus mylne vyhodnotí situáciu a začne útočiť proti látkam, ktoré si tento útok nezaslúžia (napríklad alergická reakcia u alergika po konzumácii jahôd). Eozinofíliu (zvýšené hodnoty eozonofilov) nachádzame teda u pacientov s alergiami, parazitmi, ale aj pri autoimunitných ochoreniach, poruchách imunity, zriedkavo aj pri malignitách a iných vzácnejších ochoreniach. Poznáme aj stavy, keď nevieme objasniť príčinu zvýšeného počtu týchto krviniek a často býva mierne zvýšenie eozinofilov len laboratórnym nálezom – bez klinického dosahu. Lekár by mal pátrať po príčine eozonofílie – a tak je úplne namieste alergiologické vyšetrenie, ale aj vyšetrenie na parazity, pátranie po hematologických ochoreniach. Musíme myslieť aj na možný postih orgánov (srdce, koža, CNS, pľúca, pečeň, GIT …).
  • Vo Vašom prípade, najmä ak má Váš syn dlhoročné svrbenie očí, ktoré môže byť jedným z prejavov alergie sa ďalšia diagnostika nezaobíde bez alergiologického vyšetrenia.

 

Dobry den, som od mala alergicky na pele. Alergia sa mi prejavuje hlavne slzenim a svrbenim oci, podnebia a nepretrzitym smrkanim. Braval som inekcie, pred niekolkymi rokmi som presiel na uzivanie kvapiek, aby bolo lepsie cez sezonu. Nic vsak nepomaha, pocas sezony ani lieky, aby utlmili alergiu. Vedeli by ste poradit, ako obmezit alergicke reakcie? Hlavne neustale smrkanie obmedzuje vykon a sustredenie v praci a celkovo ‚spolocensky‘ zivot. Dakujem za rady.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Podľa Vášho popisu je možno predpokladať, že máte vyťaženú liečbu, no napriek tomu príznaky alergie sú výrazné. V liečbe alergie je zlatým štandardom vakcína, ktorej dávky sa v priebehu sezóny podľa potreby redukujú. Na obdobie najvýraznejších ťažkostí je možno podávať antihistaminiká – lieky na alergiu prechodne aj vo zvýšenej dávke, ale hlavne s dostatočným predstihom pred nástupom sezóny. Lokálna liečba nosa, očí by mala byť používaná pravidelne, osvedčuje sa najmä lokálny kortikosteroid, niekedy aj v kombinácii s lokálnym antihistaminikom. Niekedy siahame k prechodnému predpisu lieku s obsahom pseudoefedrínu. Čo sa týka režimových opatrení, boli aj na tomto fóre opakovane popísané – skúste sa zamerať v čase sezóny na elimináciu alergénu. Odporúčame našim pacientom preplachy nosovej sliznice soľnými roztokami. Skúsiť namontovať si protipeľové siete na okná, zotierať prach s obsahom peľov z nábytku na vlhko, v sezóne vetrať viac po daždi, obmedzovať vychádzky do prírody. Snažte sa byť v psychickej pohode, človek v strese je viac zraniteľný.

Dobrý deň! V poslednej dobe mám problém s dýchaním ale iba v noci. Akonáhle si ľahnem do postele tak sa mi zablokuje jedna nosná dierka. Ráno vstávam s plným nosom, bolia ma oči – nevládzem pozerať na slabé ranné slnko a som ešte viac unavený. Behom dňa nemám skoro žiadne problémy, vyskytne sa to iba po spánku resp. keď idem spať. V prípade ak je to príznak na alergiu tak Vás poprosím o radu aspoň približne na čo by to mohla byť alergia. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vami popisované ťažkosti mi pripadajú ako prejav alergie na roztoče. Pre ňu je typické, že v prostredí, kde je vyššia nálož roztočov – a to sú práve lôžkoviny – vankúš, paplón, posteľ, dokáže vyvolať príznaky. Či už na prieduškách, alebo nádchu, nepohodlie v očiach. Objednajte sa na imunoalergologické vyšetrenie, kde Vám alergiu môžu zistiť. Dovtedy sa dajte vyšetriť aj na ORL ambulancii, kde by sa mala vylúčiť iná príčina ťažkostí. Za pokus by možno stálo vyskúšať užitie voĺnopredajného antihistaminika – či zlepší stav, alebo nie. Prajem všetko dobré.

Dobrý deň. Mám 30 rokov a doteraz som nemala alergiu (ani v detstve pri kožných testoch nebola zistená). Počas druhého tehotenstva som mala stále nádchu a upchatý nos hlavne v noci. Myslela som, že po pôrode to ustúpi, no ostalo to ešte horšie. Každé ráno som kýchala aspoň 7krát, potom ma svrbelo podnebie a stále som mala plný nos. Išla som k lekárke ORL, ktorá mi po vyšetrení predpísala Nasonex. Liek mi veľmi pomohol, no keďže bolo leto a ja mimo bydliska liek mi došiel a potom všetky príznaky sa vrátili ešte horšie a do toho aj svrbenie očí (čo som nikdy nemala s očami problémy). Chystám sa späť na vyšetrenie na ORL po lieky a chcela by som vedieť, či by ste mi odporučili aj alergologické vyšetrenie. Ďakujem Mirka

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Milá Mirka, počas gravidity sa môže jednať o nádchu tehotenskú, ktorá sa prejavuje u istej skupiny žien a súvisí so zmenami hormonálneho profilu. Avšak, ako Ste správne predpokladali po istom čase po pôrode by mala ustúpiť a nemala by byť viazaná spolu s očnými príznakmi. Skôr si myslím, že záťaž, akou gravidita nesporne je, viedla k odkrytiu alergie. Vedú ma k tomu viaceré úvahy – jednak svrbenie podnebia, jednak spomínané očné ťažkosti, ale aj Váš údaj, že v detstve Ste boli testovaná na alergiu. Tá sa rokmi vyvíja, mení, preto si alergológovia pretestuvávajú pacientov s odstupom času znova. S prípadmi ako Ste Vy sa stretávam vo svojej praxi často, takže Vám odporúčam opätovne navštíviť imunoalergológa.

Chcela by som Vas poprosit o radu vysledky z krvi mi ukazali IgE:458,7 chcela by som vediet co najviac ohladom toho ige nikdy som take nieco vo vysledkoch nemala. Inak som uz 12 rokov alergicka mam totiz sennu nadchu na ktoru pouzivam lieky popripade aj vakciny. Prosim Vas o vasu odpoved velmi mi tym pomozete. Vopred vam velmi pekne dakujem. Martina

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, Martina.
  • IgE – imunoglobulíny E sú protilátky – bielkoviny. Majú veľký význam pri sprostredkovaní reakcií, ktoré sa vyskytujú u citlivých jedincov pod vplyvom alergénu. Približne polovica jedincov s alergickým zápalom nosovej sliznice alebo astmou má zvýšené hladiny IgE.
  • Na druhej strane mnoho jedincov s alergiou a zvýšenými hladinami IgE špecifických alergénov má normálne hladiny celkového IgE. Normálne hodnoty nevylučujú alergické ochorenie. Najčastejšími príčinami zvýšeného IgE je alergický zápal (ekzém, priedušková astma, senná nádcha), alebo parazitárne ochorenie.
  • Pre úplnosť dodávam aj iné príčiny – hladiny celkového IgE sú často zvýšené pri imunitnej nedostatočnosti (poruche imunity). Zvýšené hodnoty sa tiež môžu vyskytovať pri anafylaktickom šoku, reume, plesňovej chorobe pľúc (aspergilóza), nedostatku IgA, cystickej fibróze, hemosideróze, infekčných chorobách pečene, parazitárnych chorobách, infekcii cytomegalovírusom (CMV), kandidóze, rakovine lymfatických uzlín – m. Hodgkin (pokročilé štádium), m. Kawasaki, infekčnej mononukleóze, zápale obličiek, plazmocytóme, popáleninách, Guillainov–Barrého syndróme a Wiskottovom–Aldrichovom syndróme. Znížené hodnoty sa vyskytujú pri radiačnej liečbe, u pokročilých nádorov, poruchách bunkovej imunity, aj pri ťarchavosti. Dúfam, že som Vám pomohla pri zorientovaní sa ohľadom IgE.

Dobrý deň! Som alergička – mám alergiu potravinovú (med, orechy, banány, v tomto roku višne, čerešne, slnečnicové semiačka), celiakia, inlaktróza, alergia na peľ rôznych rastlín i stromov, alergia na prach, ekzémy… Z dôvodu ťažkej osteoporózy užívam Calcitonín alebo i Tonocalcin. Ráno si sprej vstreknem do nosa a okamžite sa u mňa objaví výrazné až neznesiteľné svrbenie, kýchanie aj 10 min., krvavý výtok z nosa. Môže ísť o alergiu na kalcitonín? Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Na Vašu otázku znie odpoveď môže, ale nemusí. Vaša reakcia organizmu môže byť spôsobená precitlivenosťou na samotnú účinnú látku kalcitonín. Ako iné liečivá aj ona môže byť u istého jedinca alergénom. To by sa mohlo objektivizovať pomocou kožného testu alebo odberom krvi. Takisto musíme brať do úvahy, že kalcitonín ako polypeptid môže vyvolať obrannú reakciu sliznice nosa – kýchanie, opuch sliznice, sekréciu hlienov ako cudzorodá iritujúca látka. Rovnako je možné, že ide o precitlivenosť na konzervans v nosových kvapkách – benzalkonium chlorid – je to látka pomerne dráždivá. Ako alergička máte sliznice nosa, oka, priedušiek viac zraniteľné, citlivejšie voči rôznym podnetom, dráždidlám. Nielen alergénom. Odporúčala by som Vám absolvovať ORL vyšetrenie, kde by sa zistilo, či nemáte iné ochorenie nosa. Napríklad nosové polypy, atd. Skúste sa zdôveriť s týmito ťažkosťami aj Vášmu alergológovi, ktorý Vám bude nápomocný pri vylúčení alergie na kalcitonín, alebo benzalkonium chlorid.

V septembri mi zistili alergiu napel trav,obilnin,astrovitych rast. a roztoce domasce a skladove.Mam alergicku nadchu a beriem zodac a levoceterizin teva.Pred tyzdnom som zacala kaslat , jedná sa o alergický kašeľ ?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Váš kašeľ môže byť spôsobený viacerými príčinami. Jednou z nich je infekcia, ale aj začínajúca priedušková astma. Ak máte alergiu na roztoče a dusí Vás v noci, skutočne môžeme uvažovať o alergickom kašli. Navrhujem, aby Ste sa dali vyšetriť na pľúcnej ambulancii, ORL alebo išli na kontrolu k Vášmu imunoalergológovi, ktorý by Vám zrejme naordinoval inhalačné lieky na zvádnutie kašľa, dusenia. Ak máte chronickú nádchu – v liečbe by Ste mali mať aj protizápalový sprej do nosa. Je možné, že kašeľ je spôsobený zatekaním hlienov z prínosových dutín. V každom prípade musím podotknúť, že nie je celkom štandartné, aby sa užívali 2 antihistaminiká naraz. K tomu sa uchyľujeme my alergológovia v prípadoch ako sú napr.ťažký ekzém. Skúste si pozrieť do správy, či Vám Zodac nebol zamieňaný za Levocetirizin Teva. V tom prípade by Ste si mali užívať len jeden liek na alergiu.
  • Želám všetko dobré.

Dobry den, prosim vas o radu. Mojmu 4 mesacnemu syncekovi zacalo cervenat a slzit lave ocko, popri tom aj vela kycha a tecie mu z nosteka. V ten den kosili travu okolo bytovky, tak by ma zaujimalo ci by to mahla byt alergia alebo nieco ine. Teplotu nema, dakujem za odpoved.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk ,Dobrý deň,alergické prejavy (slzenie očí, kýchanie, výtok z nosa) u dojčiat nie sú nezvyčajné, a skutočne by sa mohlo jednať o alergickú príčinu. Stanovenie diagnózy sa ale musí oprieť o vyšetrenie dieťaťa, odobratie anamnézy a diferenciálnu diagnostiku. Podobné prejavy sa totiž vyskytujú aj pri infekčných – najmä vírusových ochoreniach. Odporúčam preto vyšetrenie u Vášho detského lekára.

Dobrý deň. Môj syn má 6 rokov, nikdy nebral antibiotíká, nikdy nemal žiadne alergické reakcie ani na potraviny, či na zvieratá a pod. Chlapec nastúpil v septembri do školy, po dvoch dňoch prechladol a bol týždeň doma v posteli. /Prechladnutia sú u neho bežné – asi 4 krát do roka – takže v norme/. Poriadne sa preliečil – žiadne behanie po vonku. Teraz je október – u nás v Tatrách chladný mesiac. Pred pár dňami sa mu začali na chrbte objavovať vyrážky /teraz ich je asi 5/. Najprv som si myslela, že ho len poštípal komár v noci, lebo to tak vyzerá ako štípance. Ale na ďalši deň ďalšie a ďalšie vyrážky. Niektoré ustupujú, druhé sa objavia. Nie je ich veľa, sú aj na nohách /asi tri/ a na semenníkoch /tiež tri/. Máme si dať kvôli pár vyrážkam robiť kožné testy? Detská Dr. nám to zatiaľ nenavrhla. Predpísala tekutý púder a Zodac. V priebehu 24 hodín to pekne ustupuje, ale ja by so m chcela vedieť, čo to je a prečo to je. Ďakujem za odpoveď. Marianna

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,koža je významný imunologický orgán s množstvom buniek, ktoré zohrávajú zásadné mesto v obranyschopnosti človeka. Nezriedka práve zmeny na koži privedú lekára k diagnóze črevných, autoimunitných, infekčných a iných ochorení. Netreba ale robiť paniku, v prípade Vášho syna sa môže jednať o nekomplikovanú krátkodobú záležitosť (kožné prejavy po viróze, reakciu na potraviny, alebo ako spomínate štípance či infekčný charakter kožných eflorescencií). Mnohokrát sa pri krátkodobých epizódach výsevu na koži k pravej príčine ani nedopátrame. V prípade, že prejavy na koži nebudú ustupovať Váš lekár určite zváži vhodnosť vyšetrení, vrátane konziliárneho kožného či alergoimunologického vyšetrenia.

Mam otazku mam alergiu na psa a byvame u svokry, chcem sa opytat? Doteraz bol pes vnutry, kedze som mala priznaky a a alergolog mi zistil alergiu na psa, svokra po dlhom prehovarani ustupila, ze psika da teda von, jedna sa o vacsiu rasu psa. Prehovarali sme ju aby dala psa uplne prec, ale s tym nesuhlasi. Bude mi to aj tak skodit na moje zdravie? Aj ked bude pes vonku? Inu moznost nemam. Dakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Je pozitívne, že pes je odsunutý vonku. No musím upozorniť, že kontakt s ním by mohol mať nepriaznivý dopad na Vaše zdravie. Vaša alergia by sa mohla zhoršovať, event. v neskoršom období by sa mohla vyvinúť priedušková astma. Najlepšie by bolo, keby sa svokra psíka dokázala celkom vzdať, aj keď viem, že je to veľmi ťažké – čo môže mať zasa dopad na jej psychickú kondíciu. Do úvahy ešte prichádza aj odsťahovanie sa. Držím palce!

Dakujem za Vasu odpoved, zial odstahovanie nepripada do uvahy, mame dve deti, a vlastne kde? Mysllite, ze ked s nim nebudem vobec v kontake, ako hladkat ho, a v tesnej blizkosti, tak mi to nebude skodit? Svokra sa psa nevzda to viem, taky krok nespravi, a odstahovanie tiez neprichadza do uvahy, ja moc vztah k psom nemam, takze prosim, ked budem dalej od neho, a nebudem v jeho tesnej lizkosti? Aj tak to bude mat na moj zdravotny stav zly dopad? Moja alergia sa paveze prejavovala kaslom a dost intenzivnym.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Opäť dobrý deň. Ako alergologička by som mala odporúčať úplné odstránenie psa z Vášho rodinného prostredia. Najmä ak, ako píšete, problém už máte s prieduškami. Ale ako človek viem, že sú situácie, ktoré sa nedajú riešiť bez nadhľadu. Asi Vám nič iné neostáva, iba sa chrániť kontaktu s ním, nepúšťať ho do bytu. Ak sú deti, manžel s ním v kontakte, čím skôr im vymeniť oblečenie, aby alergény zo psa, ktoré Vám škodia neprinášali do Vašej blízkosti. Dbať, aby psíkov domček bol udržiavaný v čistote. Viaceré opatrenia sa spomínali aj na tomto fóre vo vyššie uvedených odpovediach. Verím, že sa podarí obnoviť správna symbióza vo vašom spolunažívaní.

Dobry den, este raz Vas prosim, mohli by ste mi odpovedat, co moze byt pricinou zvysenych eozinofilov? Moj 11.rocny syn je odmalicka alergikom, iziva xyzal a opatanol, jeho problemom je svrbenie oci od aprila az do oktobra. Kozne testy mu nepotvrdili ziadnu alergiu a z krvi ma vraj potvrdeny 3.stupen, co je vraj lahsi stupen alergie.Pani doktorka z alergologie nam odporucila urobit vysetrenie na parazity v stolici, helicobaktera a toxocarozu. vsetky vysledky boli negativne.Za vasu odpoved Vam vopred dakujem.Eozinofilov ma okolo 17 percent.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,ako som už uviedol pri predchádzajúcej odpovedi najpravdepodobnejšou príčinou zvýšeného počtu eozinofilov v periférnej krvi u Výšho syna je alergia. Ako píšete – odmalička je alergikom, má sezónne alergické prejavy od apríla do októbra a potvrdenú alergiu vyšetreniami z krvi (špecifické IgE). Pani doktorka správne pátra aj po iných príčinách eozinofílie, pretože tieto môžu byť zvýšené nielen pri alergiách. Príčinami môžu byť aj parazitárne ochorenia (preto sa u syna vyšetrovali parazity v stolici), ale aj autoimunitné ochorenia, poruchy imunity, zriedkavo aj malignity, Addisonova choroba, vzácnejšie aj určité ochorenia čreva. Všetky tieto vymenované „diagnózy“ majú svoj klinický obraz a Váš lekár by pri podozrení na tieto ochorenia určite vykonal príslušné diagnostické kroky – netreba sa preto báť výpočtu príčin zvýšeného počtu eozinofilov. Vrátim sa na začiatok – u Vášho syna je alergické ochorenie dostatočným dôvodom na zvýšenie týchto krvných buniek.

dobry den, chcem sa spytat, mam zistene vysoke hodnoty HP, celiakie, intol. laktozy, lekarka chce liecit najprv HP – vraj moze zapricinit tu celiakiu a intoleranciu, mam brat Lomac a Biogaju dokopy mesiac, potom na odber. ale citala som ze existuje aj Helicid – nebol by lepsi? Lomac ma vela neziad. ucinkov. a este sa chcem spyt. stale mam zniz. imunitu – malo B Krviniek a 3roky nemam menzes, mam 23rokov. suvisi to stym? nedrzim diety, naopak jim aj za 2,hoci len rano,potom cely den travim, velmi tazko mi travi, vrati sa mi menzes ked budem dodrz. bezlaktoz – bezlepkovu dietu? a ako? aby mi nechybala energia a vitaminy???? som uz zufala

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vaša otázka pozostáva z viacerých častí – takže skúsim odpovedať postupne. O infekcii Helicobacterom pylori (HP) sa písalo už aj na tomto fóre. Je fajn, že Vás pani doktorka chce v tomto smere preliečiť. Skutočne baktéria HP môže byť v pozadí ťažkostí s trávením, ale doteraz som sa nestretla s tým, že by mala zapríčiniť celiakiu a intoleranciu laktózy. Možno v teréne infekcie sa ťažkosti viac zvýraznia, a tým sa realizujú testy aj na tieto diagnózy. Principiálne celiakia je vrodené ochorenie, ktorého podstatou je tzv. autoimunitný zápal sliznice tenkého čreva. Príčinou prejavenia choroby je zaťažovanie organizmu lepkom u človeka, ktorý má prítomný gén pre celiakiu. Lepok je bielkovina, ktorá sa správa ako antigén – alergén a ktorá pochádza zo pšenice, (ale môže byť aj v iných obilninách) ktorú konzumujeme v pekárenských výrobkoch. Gén – je vrodená danosť. Z povahy ochorenia – zápal sliznice – výstelky tenkého čreva – vyplývajú klinické prejavy. Môžu byť tráviaceho charakteru lebo črevá nefungujú optimálne. Nastáva pocit netrávenia, ťažoby v oblasti brucha, hnačky, opakujúce sa ústne kútiky, nafukovanie… Ale celiakia môže byť príčinou aj širokej škály ťažkostí mimo tráviaci systém. Spomeniem napr. neplodnosť, chudokrvnosť, bolesti hlavy… Veľmi často ide ruka v ruke práve s intoleranciou mliečneho cukru – laktózy, ktorá je považovaná za pridruženú komplikáciu. Skúsenosť nás učí, že pri dôsledne dodržiavanej bezlepkovej diéte sa kravské mlieko v malom množstve môže po čase opäť zaviesť do jedálnička. Všetko toto píšem, aby Ste porozumeli, aké dôležité pre Vás je doživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty – pretože ak som dobre porozumela, bolo Vám zistené toto ochorenie. Biogaia je probiotikum, to by Ste mali užívať pravidelne dlhodobo, nielen jeden mesiac. Lomac a Helicid sú lieky s identickou účinnou látkou, takže tam je malá pravdepodobnosť, že by jeden bol výrazne lepší, ako druhý. Čo sa týka menštruačného cyklu, ja verím, že sa Vám po nasadení diéty a preliečení poruchy imunity upraví.

Dobry den. mam 2 rocneho syna. Asi 11 mesiacov mu vyteka z nosa cista voda, nic farebne. A z toho sustavne kasle. Aj ked uziva lieky proti kaslu ako olmucol, Mucosolvan. Lekar skonstatoval, ze sa jedna o alergiu, ale testy z krvi su negativne. Vsetky. Akurat mu zistili znizenu sliznicovu imunitu iba 0,26. Predpisany mu bol Bronchovaxon, Aerius. ORL vysetrenie dopadlo dobre, nosne mandle zvacsene nema, podla nej je to alergia. Ale ked testy su negativne? Teraz som presvedcila lekara, nech skusi testy na plucne chlamydie a potom este paratizty ako skrkavka… Som zufala. Mam doma dieta, ktore 11 mesiacov sopli a kasle. Proti pneumokokom zaockovany bol. Moze byt alergik napriek tomu, ze vysetrenia su negativne?

************************************************
Od detstva mávam často upchatý nos a hustý hlien. Na vyšetrení som bola až v tridsiatke, keď som začala mať každý deň zvýšenú teplotu. Vybrali mi krčné mandle, no nepomohlo. Vtedy zistili, že mám chronickú nádchu. Už niekoľko rokov beriem lieky na alergiu aj sprej do nosa, ale testy na alergiu som mala negatívne. Ako dlho môžem užívať spreje? Nebola by pre mňa lepšia laserová mukotómia?
čitateľka B.

MUDr. Martin Lešťan:Keďže testy na alergiu ste mali negatívne, pravdepodobne trpíte chronickou nealergickou nádchou, ktorá môže byť infekčná alebo neinfekčná. Príčin neinfekčnej nealergickej nádchy je veľa a neraz si ju pacient privodí sám nadmerným užívaním voľnopredajných kvapiek do nosa. Liečba a dĺžka jej podávania patrí výhradne do rúk špecialistu. Zápalovú reakciu v nose najúčinejšie potláčajú miestne podávané kortikosteroidy. Lokálne sa môžu podávať aj antihistaminiká, krátkodobo i látky slúžiace na odpuchnutie sliznice. K chirurgickému riešeniu, napríklad k laserovej mukotómii, pristupujeme až po nedostatočnom efekte medikamentóznej liečby, lebo zmohutnenie nosovej sliznice a tým spôsobená zlá priechodnosť nosa je často iba následkom, nie príčinou ochorenia. V takom prípade aj po chirurgickom zákroku bude pacient odkázaný na lieky a vylúčiť nemôžeme ani recidívu.
*****************************************
Mám štvormesačného syna. Jeho otec sa od malička lieči na atopický ekzém, ja mám seboroickú dermatitídu, sezónnu sennú nádchu a potravinovú i liekovú alergiu. Aká je pravdepodobnosť, že syn alergiu zdedí? Ako mám postupovať pri zavádzaní stravy, mám vynechať potraviny, na ktoré som sama alergická? Maličký má zatiaľ atópiu, natierame ho kortikoidmi, čo sa mi zdá priskoro, preto ma zaujíma váš názor na homeopatiu. Nebolo by namieste dať malého vyšetriť aj na alergiu, ktorá sa zatiaľ neprejavuje? Ako zistím, že má sennú nádchu?
Laura T.

MUDr. Martin Lešťan:Ak majú alergiu obaja rodičia, u dieťaťa je riziko jej vzniku 80 až 90 %. U dojčiat býva prvým prejavom práve atopický ekzém. Vášho syna musí vyšetriť imunoalergiológ. Po porade s ním si upravíte aj stravu, preventívne opatrenia už nestačia, bude treba dodržiavať cielený liečebný režim. Zbytočne dieťa nevystavujte pôsobeniu interiérových alergénov. Liečba kortikosteroidmi patrí do rúk odborníkov, no neobávajte sa, vždy sa snažíme o krátkodobé podávanie a prechádzame na inú liečbu. Senná nádcha sa u detí najčastejšie prejaví priesvitným výtokom z nosa, kýchaním, svrbením či pocitmi upchatia nosa. Často sa pridá kašeľ.
**************************************
Mám päťdesiatdva rokov. Asi pred dvomi mesiacmi som sa v noci zobudila na vodnatý vytok z nosa. Stalo sa to tri- či štyrikrát. Cez deň bolo všetko v poriadku. Potom som však začala kýchať a to neprestava ani teraz. Kýcham šesť až sedemkrát za sebou, najmä večer v posteli. Je možné, aby som v mojom veku dostala alergiu? Mám navštíviť lekára?
Viera M.

MUDr. Martin Lešťan:Nie je vôbec nezvyčajné stretnúť sa s pacientom, ktorý začal mať prejavy alergie až v zrelom veku. Vodnatý výtok a kýchanie môžu ale aj nemusia byť alergického pôvodu. Kým u ľudí do 25 rokov je na 90 % neinfekčná nádcha alergická, u starších pacientov alergia za podobné prejavy zodpovedá len v polovičke prípadov. Určite však navštívte alergiológa a ORL lekára a čím skôr začnite s účinnou liečbou.
***************************************

Ako dvadsaťročnej mi diagnostikovali alergiu na pele stromov a tráv, na mačky a psov. Mávala som migrénu – do mesiaca aj štyrikrát. Keď som mala dvadsaťsedem rokov, zjedla som raz surovú klobásu od toho dňa mám problém so žalúdkom aj s trávením. Dostávala som závrate a migréna sa stupňovala. Gastrovyšetrenia odhalili chronický zápal žalúdka a dispepsiu. Začalo mi puchnúť brucho, pri nafúknutí som mala v páse až 100 cm. Pritom meriam 173 cm, vážim 63 kg a stravujem sa veľmi zdravo. Žiadny doktor mi nevedel povedať z čoho mám ťažkosti.
Tridsaťročná som otehotnela. Počas materskej dovolenky som pracovala v pekárni a dlhé obdobie som žila v strese, doma i v práci. Stav sa mi zhoršil, mala som stále nafúknuté brucho a ešte častejšie migrény. Až mi kolegyňa povedala, že mám možno celiakiu. Dala som si urobiť testy, ale vyšli negatívne. Keď som aj napriek tomu začala dodržiavať bezlepkovú diétu všetky problémy ustúpili. Aj migréna. Akonáhle diétu poruším, vrátia sa. Alergiológ mi robil testy na potraviny. Pozitívne som mala len surové zemiaky, arašidy a horčicu. Čo mi je? Mám nejakú ťažko zistiteľnú alergiu?
Denisa B.

MUDr. Martin Lešťan:Je veľmi povzbudivé, že ste našli súvislosť medzi konzumáciou múky, obilovín a ťažkosťami. Fakt, že sa pri porušení bezlepkovej diéty problémy vrátili, svedčí o tom, že nešlo len o prechodnú záležisť. Naozaj môžete mať alergickú reakciu sprostredkovanú protilátkami IgE na lepok, alebo iné bielkoviny múky. Rovnako to môže byť aj reakcia na lepok sprostredkovaná bielymi krvinkami či autoprotilátkami, alebo môžu biele krvinky útočiť aj na iné zložky obilovín. Neraz sa za nejasnými tráviacimi problémami skrývajú aj rozmanité metabolické ochorenia či chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktoré druhotne navodia neznášanlivosť potravín. Obráťte sa na imunológa a gastroenterológa, ktorí spolu objasnia príčinu. Pravdepodobne vás čaká vyšetrenie vzorky tkaniva čreva po záťaži lepkom, vyšetrenie krvi a alergiologické testy.
**************************************************
Našej dvadsaťmesačnej dcérke diagnostikovali v siedmich mesiacoch atopickú dermatitídu. Po dlhšej fáze bezpríznakového obdobia sa jej výsev na líčkach objavil, keď jej začali rásť zúbky. Ekzém jej iba premasťujeme. Ešte ju pridájam materským mliekom. Rodinná anamnéza je pozitívna zo strany otca, ktorý prekonal sennú nádchu v mladosti, rovnako ako jeho otec. Našej staršej dcérke vymizla atopická dermatitída vo veku jeden a pol roka. Je možné zamedziť prechodu dermatitídy do ďalšieho štádia, výsevu na rúčky?
Mária D.

MUDr. Martin Lešťan:Malé deti zvyčajne vyrastú z ekzému počas prvých dvoch-troch rokov života, hoci to nemusí byť pravidlom. Je však veľmi dôležité pozerať sa na atopický ekzém ako na prvý príznak sklonu k respiračným alergiám. Keď ustúpi, môže sa začať obdobie chronickej nádchy či kašľa. Jednoducho atopický pochod vymenil kožné prejavy za prejavy alergickej nádchy alebo astmy. Čím skôr zverte malú do rúk odborníka, ktorý sa na ekzém pozerá komplexne. Kvalitnú diagnostiku a zisťovanie príčinného alergénu robíme už u niekoľkomesačných dojčiat. Keď zistíme na čo je dieťa alergické, máme vyhranú veľkú časť boja. Vynechanie alergénu zo stravy pôsobí na mnohé deti a ich kožu priam zázračne a bráni aj rozbehnutiu alergického pochodu. Každé dieťa s atopickým ekzémom musí sledovať imunoalergiológ, jednak pre možný rozvoj respiračných alergóz, jednak pre možné rozširovanie spektra alergénov. Dobre určená liečba, starostlivosť o kožu, zmena spôsobu života, úprava stravy, všeobecné režimové opatrenia a pravidelné sledovanie u špecialistu zabráni novým senzibilizáciám alebo spomalí ich rozvoj. Musím však zdôrazniť, že u detí s ekzémom sa nie vždy jedná o alergiu. Príčinou môže byť porucha štruktúry kože s oslabenou ochrannou bariérou či iné ochorenie. Aj preto je dôkladné vyšetrenie veľmi dôležité
***************************************.
Čo znamená, že mám zníženú celulárnu imunitu – znížené CD8 v relatívnom i absolútnom počte? Užívanie imunustimulačných liekov mi nepomohlo, prekonala som herpes zoster, recividuje mi herpes simplex a sústavne sa mi tvoria v ústach afty. Nezaberajú na ne žiadne bylinkové preparáty, gély ani tinktúry. Ako si môžem zvýšiť uvedené CD8? Čo zabezpečujú v organizme? Imunológ mi už nepredpisuje imunustimulačné lieky, odporučil mi probiotiká. Užívam ich pol roka, ale stav sa nezlepšil.
čitateľka M.

MUDr. Martin Lešťan:Neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému je odpoveď sprostredkovaná bunkami. Tie majú na povrchu takzvané diferenciačné antigény, lekármi nazývané CD znaky. Znak CD8 sa nachádza na dôležitých imunologických bunkách akými sú cytotoxické T lymfocyty a prirodzení zabíjači. Usmrcujú bunky nevhodné pre oranizmus, ale ich funkcie a význam sú omnoho komplexnejšie. Predpokladám, že ste mali na mysli znak cytotoxických T lymfocytov (CD3+CD8+). Pri ich znížení je organizmus náchylný na infekcie, medzi inými aj na herpetické infekty alebo opakujúce sa afty. Diagnostika opakujúcich sa áft je často veľmi zložitá a časovo náročná. Spomínam si na prípady, ked sme práve cez ňu zistili u pacieta ochorenie tráviaceho traktu, či prejavy potravinovej alergie. Afty môžu byť prejavom systémového ochorenia, môžu signalizovať zníženie obranyschopnosti či nedostatku minerálov a vitamínov. Akékoľvek rady na diaľku môžu byť veľmi nebezpečné, lebo oddialením správnej diagnostiky môžeme zanedbať závažné ochorenie.
***********************************************
Je nevyhnutné užívať lieky na alergiu, ktorú mi diagnostikovali iba na brezu, keď mám ťažkosti mám len mesiac v roku? Navyše sú veľmi mierne, sem-tam ma škriabe podnebie, sem-tam mierna nádcha. Lieky neberiem žiadne, lebo podľa mňa sú zbytočné, keď sa cítim dobre a z roka na rok sa prejavy alergie zmierňujú. Čítala som, že kto sa nelieči na alergiu, môže dostať astmu. Je to pravda? ň
Ema Š.

MUDr. Martin Lešťan:Píšete, že prejavy alergie máte len mierne. Uvedomte si však, že alergia je chronické zápalové ochorenie, mnohokrát veľmi variabilné a nie je nezvyčajné, že rokmi sa spektrum alergénov rozširuje. A naozaj existuje aj možnosť rozvoja astmy. Preto je dôležité, aby každého pacienta sledoval alergiológ, ktorý vie zabrániť expanzii ochorenia. Posledná generácia liekov neslúži len na potláčanie prejavov alergie, ale má aj preventívny protizápalový účinok, čomu je prispôsobená bezpečnosť ich dlhodobého užívania. Pri miernych a časovo limitovaných prejavoch odporúčam užívanie preventívnych liekov minimálne mesiac pred očakávaným obdobím klinických ťažkostí a následne aspoň počas celej doby výskytu alergénu.

 

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň, takmer rok trvajúca nádcha a kašeľ je dôvodom na opakované vyšetrenie u alergiológa a revíziu zdravotného stavu. Je veľmi náročné na diaľku sa vyjadriť k diagnóze alergie u Vášho synčeka. Nepoznám aký bol diagnostický algoritmus, čo všetko bolo vyšetrované. Údaj, že testy z krvi boli negatívne – je bohužiaľ nedostatočný. V skratke popíšem aký postup máme pri podobných stavoch nielen v našom centre. Na začiatku je odobratie podrobnej anamnézy vrátane zisťovania možnej genetickej záťaže. Nasleduje detailné fyzikálne vyšetrenie (kde je súčasťou aj pátranie po známkach možného alergického ochorenia, ale obrazne povedané – niekedy nás k diagnóze privedie aj vôňa dieťaťa a tak bez fyzikálneho vyšetrenia sa nedá zaobísť…). Súčasťou vyšetrenia je aj kožné testovanie na zisťovanie alergie a odber. Odber krvi je indikovaný individuálne a cielene (stav imunity, zisťovanie kauzálneho alergénu, zápalové, infekčné a iné parametre). V batolivom období myslíme aj na vylúčenie tzv. žalúdkovo – pažerákového refluxu a cystickej fibrózy, ale aj parazitárnych a mnohých infekčných príčin.
  • Radím Vám preto opätovne navštíviť imunológa a znovu vyšetriť Vášho synčeka.

chcela by som sa spytat, ci sa u mojej 12 mescnej dcerky moze jednat o alergiu na zltok. 2 krat po podani natvrdo uvareneho zltka (1x krat vo veku cca 9 mesiacov a 2x vo veku 11 mesiacov) dcerka zacala 1x po 2 hodinach a 2x po 4 hodinach zvracat. Myslim, ze ju bolelo aj brusko, zvracanie trvalo zakazdym 2 – 3 hodiny (zvracanie oblukom v intervale cca 10 minut). Ine priznaky alergie som nespozorovala )ziaden opuch, vyrazky ani horucka). Moze ist o alergiu? Vajecny bielok som jej este nepodavala. Dakujem velmi pekne Dobry den.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,teoreticky sa naozaj môže jednať o alergiu na vaječný žĺtok, ale skôr sa prikláňam k nealergickej príčine ťažkostí. Do mozaiky celkového stavu mi chýbajú údaje o výskyte alergií v rodine, o kožných prejavoch a chorobnosti Vašej dcérky od narodenia, o tolerovaní a reakciách po začatí príkrmov, o vracaní aj v minulosti pri iných príčinách. Rovnako neviem, či ste vajíčko podávali samostatne alebo v kombinácii s inými potravinami. 10 minútové opakované vracanie oblúkom je dôvodom na vyšetrenie u Vášho pediatra, ktorý zváži následné alergoimunologické, resp. gastroenterologické vyšetrenie.
Mám silnú alergiu na prach, peľ, roztoče a zvieracie chlpy. Ako sa mám chrániť keď budem kojiť? S manželom sa chystáme na chatu k starým rodičom, kde sa alergénom nevyhnem. Môžem v období dojčenia brať lieky proti alergii? Ak nie, ako zmiernim príznaky? Trápi ma kýchanie, opuch a slzenie očí. Najhoršie však je sťažené dýchanie. Mávam pocit ako pri astmatickom zachvate, opuchnú mi priedušky a neviem dýchať. Katarína H.
  • MUDr. Martin Lešťan: Dodržiavajte protiroztočové a protipeľové opatrenia a vyhýbajte sa kontaktu s prostredím, kde sú zvieratá. Na chate budete vystavení zvýšenému náporu roztočových alergénov, preto pošlite manžela dopredu, aby pripravil prostredie. Treba poriadne povysávať, odstrániť zo spálne kvety a z domu doniesť antialergické vankúše a prikrývky. Ak nemáte špeciálny povlak na matrac, dočasne ho zabaľte do igelitu a až naň dajte plachtu. Pred peľom sa chráňte najmä pri suchom a veternom počasí. Vetrajte len krátko, najmä po daždi, a nespite pri otvorenom okne. Častejšie sa sprchujte, po návrate z prírody si umyte aj vlasy a naučte sa preplachovať nos slanou vodou. V závislosti od vašich alergénov si dajte pozor aj na potraviny. Alergiológ vám poradí antihistaminikum pre obdobie dojčenia. Určite mu povedzete o problémoch s dýchaním. Po fyzikálnom vyšetrení a vyšetrení pľúcnych funkcií zváži liečbu.

Trápi ma celoročná nádcha, ktorá sa spúšťa najmä pri prechode zo zimy do tepla a opačne. Často sa mi stáva, že keď v noci spím a nie som dokonale prikrytý, už okolo tretej hodiny nadránom mám upchatý nos a nemôžem dobre dýchať. Ako sa to dá liečiť? Štefan Č.

  • MUDr. Martin Lešťan: Podľa vášho opisu s veľkou pravdepodobnosťou trpíte na nealergickú nádchu, ktorá môže byť infekčná alebo neinfekčná. Príčin jej vzniku je mnoho. Môže byť takzvaná postinfekčná, aspirínová, ale neraz je podmienená hormonálne aj emocionálne. Častým provokatérom problémov býva aj nadmerné užívanie voľnopredajných nosových kvapiek. Pomerne komplikovaná diagnóza chronickej nádchy sa musí opierať o podrobnú anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a celé spektrum testov. Pri diagnostike je dôležitá spolupráca alergiológa s ušno-nosno-krčným lekárom. Práve on pátra po prípadných anatomických anomáliách, akou je vybočená prepážka, tiež po tumoroch, cudzom telese, infekcii či polypoch. Pacienta môže odoslať na röntgen prínosových dutín, CT alebo endoskopické vyšetrenie. Alergiológ zasa pátra po alergickom pôvode ťažkostí.Čo sa týka liečby, zápalovú reakciu v nose účinne potláčajú lokálne kortikosteroidy. Sú bezpečné i pri dlhodobom používaní. Priamo do nosa môžeme podávať aj antihistaminiká či lieky, ktoré majú napomôcť odpuchnutiu sliznice.

Mám osemnásť rokov a neustále studené ruky, dokonca mi opuchajú prsty v oblasti kĺbov, čo bolí. Pomocou krvných testov mi vylúčili dnu, reumu a boreliózu, no diagnostikovali mi alergiu na chlad. Zrejme je to pravda, lebo keď je teplo, problémy nemám. Čo môžem urobiť preto, aby som sa cítila lepšie? Iveta Z.

  • MUDr. Martin Lešťan : Chladová alergia nepatrí medzi typické alergie, radíme ju skôr k takzvaným pseudoalergiám. Chlad sa postará o uvoľnenie výlučkov z buniek, ktoré zapríčinia sčervenanie kože, pocity pálenia, výsev vyrážok, kýchanie a niekedy až astmatický záchvat. Veľmi citlivo naňho reagujú najmä drobné cievky na rukách, preto príznaky ako zblednutie, bolestivosť či strata citu v prstoch, sú dosť časté. Vo vašom prípade je ale nutné myslieť aj na Raynaudov fenomén, syndróm studených rúk na základe ich zlého prekrvenia. Toto ochorenie sa nezriedka spája s chronickou infekciou v organizme, s autoimunitným alebo endokrinologickým ochorením. Ale veľakrát príčina ostáva neznáma. Odporúčam vylúčiť akýkoľvek zápal, urobiť autoimunitný skríning, vyšetriť cievy a hladiny hormónov. Aby ste minimalizovali vaše ťažkosti, nevystavujte sa nízkym teplotám a snažte sa vyhýbať stresu. Prínosom je aj primerané otužovanie, najmä sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou. Pri citlivých pacientoch sme však pri odporúčaní otužovania mnohokrát opatrní. Niektorým pomôžu prírodné doplnky, užívanie ginka, vitamíny, minerály, rehabilitačné cvičenia či akupunktúra. Časť pacientov výborne reaguje na takzvanú autohemoterapiu, čiže podávanie vlastnej krvi. Zvykneme predpisovať aj lieky zo skupiny anihistaminík alebo tie, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi. Zatiaľ však nie je k dispozícii úplne účinný liek a efekt liečby je u jednotlivých pacientov rozdielny. Niekedy je za neúspechom liečby skrýva neodhalenie pravej príčiny ochorenia.

Dobrý deň, dcéra bola na alergologických testoch a vyšla jej pozitívna reakcia na psa. My však doma psa máme a ona nemá žiadne príznaky alergie. Ako je to možné? Znamená to, že aj tak musíme dať psa preč z našej domácnosti? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková: Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ak sa u dcérky objektivizovala ( vyšla ) alergia na psa, bolo by vhodné, aby opustil Vašu domácnosť. Vysvetlím prečo. Nie je vhodné, ak v domácnosti alergika všeobecne žije domáce zviera, ktoré je s ním v bezprostrednom kontakte. To, že sa alergia navonok neprejavuje, neznamená, že sa to nemôže zmeniť. Napr. po infekcii, či po inom väčšom fyzickom, či psychickom vypätí. Alebo v súvislosti s hormonálnymi zmenami počas puberty. Viem si však predstaviť, že takéto rozhodnutie nie je ľahké. Možno by som na prechodné obdobie mohla odporučiť obmedzovanie alergénov psa. Tie pochádzajú zo slín, šupiniek kože a zvyškov moča. Preto navrhujem pravidelnú starostlivú hygienu psíka, nepúšťať ho do detskej izby, často navlhko utierať podlahu a nábytok, často mu čistiť miesto, kde spí. Vhodná je práčka vzduchu s HEPA filtrom, rovnako ako používanie kvalitného vysávača s HEPA filtrom. Sú dostupné aj prípravky na neutralizáciu zvieracích alergénov, ktoré ich obalia a dajú sa následne odstrániť. Ešte raz chcem zdôrazniť – najlepším riešením je odstránenie domáceho miláčika.

Dobrý deň. Lekár mi kedysi dávno povedal, že som alergická na oriešky. Z tohto dôvodu som ich celkom prestala jesť. Nedávno som však omylom nejaké zjedla a nemala som žiadne zdravotné ťažkosti. Mohol sa lekár pomýliť? Alebo to znamená, že mi alergia jednoducho prešla? Za odpoveď vopred ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková:Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Alergia nemôže jednoducho prejsť- je celoživotná. Je otázkou, či v minulosti išlo o pravú alergickú reakciu. Nežiadúcu, netoxickú reakciu na potravinu môže spôsobiť imunitný alebo neimunitný mechanizmus – v tom prípade ide o tzv. pseudoalergiu. Príznaky sú pritom podobné. Bolo by vhodné, aby ste absolvovali alergologické vyšetrenie za účelom opätovného prešetrenia vašich ťažkostí.

Dobrý deň, synovi zistili alergiu na jablká. Znamená to, že nemôže ani piť jablkový džús, prípadne jesť jablkové koláče? Prosím, poraďte mi. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková:Dobrý deň, ďakujeme za otázku Alergiu na jablko spôsobujú najmä bielkoviny ( látky ), ktoré sú termolabilné – teda účinkom tepla ich účinnosť klesá. Preto niektorí alergici tolerujú potraviny z jabĺk, ktoré prešli tepelným spracovaním. Obsah hlavného alergénu kolíše v závislosti aj od iných podmienok – napr. stúpa skladovaním v chladnom prostredí, preto niektorí citliví jedinci stolerujú aj konzumáciu čerstvo odtrhnutého plodu. Keďže sa nedá určiť presná molekula na ktorú je váš syn citlivý, je namieste, aby sa vyhýbal konzumovaniu nielen jablk, ale aj výrobkom z nich.

Mám 32 rokov, od malička mám na atopický ekzém, dva roky užívam antikoncepciu (Regulon) a na dlaniach obidvoch rúk sa mi objavujú najprv vodnaté pľuzgieriky, ktoré popraskajú a koža je veľmi suchá odlupuje sa, čo je veľmi nepríjemné. Opakované testy mi robili v roku 2004, kde sa zistilo že alergiu nemám. Chcela by som vedieť, či má nejakú súvislosť užívanie hormonálnej antikoncepcie a atopického ekzému. Ďakujem za skorú odpoveď

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Píšete, že sa opakovane nepodarilo zistiť alergiu. Takzvaný kauzálny alergén (teda príčinná látka) je v mnohých prípadoch atopického ekzému, žiaľ neznáma. Preto sa mnohokrát stretáme s tým, že kožnými testami sa ho nedarí vyšetriť a škála laboratórnych možností je takisto obmedzená. Príznaky, ktoré opisujete – suchá olupujúca sa koža – sú typické pre atopický ekzém. Vo svete sú realizované štúdie – sledovania pacientov , ktoré skúmali vzťah medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a zhoršením kožného nálezu. Jedna z nich dokázala, že došlo k vývoju pozitivity špecifických IgE (krvných známok alergie) a spusteniu alergického pochodu, alebo aj k zhoršeniu prejavov ekzému. Iné práce zasa dokázali, že užívanie HAK môže oslabiť imunitný systém a stáť v pozadí objavenia sa takzvaných systémových ochorení, napr. lupus erytematodes. Podľa môjho názoru by bolo vhodné, aby Ste na istý čas – napr pol roka si vysadili antikoncepciu. Vaše telo, koža Vám dá odpoveď, či dôjde k zlepšeniu ekzému, alebo nie. Takisto by som Vám odporúčala poradiť sa so svojim dermatológom a alergológom a pokúsiť sa opakovať nielen kožné, ale aj krvné testy.

Dobry vecer, chem Vas poprosim o zhodnotenie vysledkov anti milk >viac ako 100 U/ml, gluiadin negat anti negat, CRP negat, RF negat, Aslo negat, >IgG 11 IgA 2,24 IgM 3,39 IgE v norme Z tychto vysledkov mi bolo povedane, ze >mam iba alergiu na mlieko ostatne vysledky su zevraj v norme. Su v norme aj >vysledky tych IgG,IgA a IgM? Dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Každé laboratórium používa pri vyšetrovaní vzorky krvi svoju metodiku so svojimi referenčnými hodnotami, preto neviem celkom objektívne odpovedať. Navrhujem, aby Ste sa obrátili pri najbližšej kontrole na Vášho imunoalergológa, aby Ste mu položili túto otázku. Ak totiž interpretoval výsledky vyšetrení, že sú v norme, asi by bolo vhodné mu veriť. V opačnom prípade je potrebné zamyslieť sa nad mierou dôvery k Vášmu lekárovi.

Som dlhoročný alergik, vek 40 rokov, bez kašľa a zadýchavania sa, nedávno zistená obštrukcia ľahkého stupňa – krivka prietok objem pod normál, následný BD test s výsledkom okolo 6,6. RTG – zvýraznená priedušková kresba. Nasadený Ecobec, bez efektu, teraz Foster- po mesiaci bez efektu, s cieľom vylúčenia astmy, resp. so zámerom zlepšiť parametre. Foster mi p. doktorka ešte o mesiac predĺžila. V dávnejšej minulosti provokačný test na histamín – bez pozitívnej reakcie. Dá sa povedať, čo mi je a čo sa od toho dá očakávať? Som nefajčiar a nikdy som ním nebol. Stretávate sa s takýmito prípadmi často? Ďakujem za odpoveď. Karol

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Mali Ste nasadený inhalačný liek za účelom zlepšenia ventilačných parametrov pľúc. Najprv sólo protizápalový preparát, potom aj s uvoľňujúcou zložkou. Myslím, že podľa vývoja stavu budete ďalej vyšetrovaný. Na dodiferencovanie diagnózy je možné Vás odoslať na pľúcne vyšetrenie – tam sa dá zrealizovať bronchoskopické vyšetrenie priedušiek. Ide o endoskopické vizualizačné vyšetrenie, počas ktorého vyšetrujúci jednak posudzuje makroskopicky sliznice dýchacích ciest, jednak je možné odobrať vzorku sliznice, vzorku z bronchoalveolárnej laváže za účelom mikroskopického vyšetrenia v laboratóriu. Okrem toho prichádza do úvahy vyšetrenie obsahu dusíka vo vydychovanom vzduchu. Bolo by vhodné opäť zopakovať bronchoprovokačný test- ten Ste mali robený v minulosti. A takisto aj bronchodilatačný test po preliečení inhalačnými liekmi. Keďže Ste dlhoročný alergik, je pravdepodobné, že Vaše aktuálne ťažkosti sú známkami nastupujúcej astmy. Vaša pani doktorka je veľmi obozretná a myslí na ňu, o čom svedčí, že aj napriek tomu, že nemáte sťažené dýchanie či kašeľ, preverila Vám prieduškové funkcie. S prípadmi ako Ste Vy sa stretávame často, perspektíva vývoja ochorenia je individuálna. Ale myslím, že nemáte sa čoho obávať, vidno, že Ste v dobrých rukách

dostala som alergickú reakciu 1. krát po kontakte s čerstvou odrezanou čečinou z jedle. Neskôr po čistení petržlenu v záhrade, po zbere byliniek. Mám červené opuchy tváre, krku aj rúk. Trvajú asi 1 týždeň. Nikde som sa však o týchto alergénoch nedočítala. Je to vôbec alergia?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Vami opísané červené opuchy tváre, krku a rúk by skutočne mohli svedčiť pre alergickú reakciu. Tu by som mohla napísať, že je potrebné dať sa vyšetriť na alergológii a skončiť. No nedá mi, aby som neuviedla pár botanických poznámok. Petržlen patrí do čeľade ( skupiny ) mrkvovitých rastlín spolu s mrkvou, paštrnákom , zelerom. Má podobné sekvencie aminokyselín ( látky ) ako koreniny – fenykel a kôpor. A rovnako je významná aj skrížená alergenicita – schopnosť vyvolať alergickú reakciu s peľom bylín astrovitých – kam patria palina a ambrózia ako najvýznamnejší zástupcovia. Preto je potrebné uvažovať o súvislosti reakcie na zdanlivo nesúvisiace rastliny. Čo sa týka čerstvo odrezanej čečiny z jedle, tu by bolo namieste rozlíšiť – išlo o iritujúcu, či skôr alergickú reakciu ? Na to by dalo odpoveď fyzikálne vyšetrenie v čase kožných prejavov skúseným dermatológom, či alergológom. Ako sami vidíte, špecialista musí byť zorientovaný napríklad aj v botanike, aby vedel správne interpretovať výsledok vyšetrenia. Preto je ars medicinae ( umenie liečiť ) tak zaujímavé a zároveň ťažké …

akonáhle mám zápal horných alebo dolných dýchacích ciest a po vybratí antibiotík hneď musím navštíviť gynekológa lebo mám výtoky a po kultivačnom vyšetrení mi vždy zisti streptokoka. Mala by som navštíviť alergológa?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Užívanie antibiotík je v opodstatnených prípadoch jednou z metód na zvládnutie infekcie, no na druhej strane v neodôvodnených prípadoch pre imunitný systém doslova pohromou. Imunitný stav sliznice pošvy je spoluvytváraný aj mikroorganizmami, ktoré tu žijú. K porušeniu ich rovnováhy môže dôjsť po užití antibiotík. Premnožia sa mikroorganizmy ( baktérie ), ktoré sú v normálnom stave držané pod kontrolou. K tomuto môže prispieť zaiste aj porucha imunity. Bolo by teda vhodné, aby Ste navštívili imunológa, ktorý Vás vyšetrí, zdiagnostikuje prípadný imunodeficit, event odporúča ďalšie vyšetrenia a postupy, aby Vám pomohol. Vy dovtedy môžete skúsiť užívať napr. probiotiká – voľne dostupné preparáty na úpravu mikroflóry.

Dobrý deň, mám problém. Už asi rok (t.j. každé ročné obdobie) mi stále RÁNO keď idem do práce, slzia oči a dosť posmrkávam. Predtým sa mi to vôbec nestávalo. Keď prídem do miestnosti, automaticky mi to prestane. Všimla som si, že mi nerobí dobre ranný ostrý vzduch (a to aj v lete), studenší vietor a keď je príliš slnečno(a to aj cez deň). Pár krát v roku sa mi stane že mi aj na niekoľko dní celodenne mierne slzí jedno oko, prípadne jedno viac, druhé menej a vtedy pociťujem pálenie a rezanie. Nie je to vôbec príjemné, keď prídem do práce doslova uplakaná a rozmazaná od líčenia. Bola som u oftamológa, a oči mám v poriadku. Taktiež po krčnej stránke. V rodine alergie nemáme. Zaujímavé je to, že sú dni, keď mi nič nie je. Zvyčajne vtedy, keď je vonku daždivo, pod mrakom, alebo vlhko. Alebo keď už je v podvečer, večer. Doma jem cesnak, a všetko jedlo čo posilňuje imunitu. Užívam aj Cetirizin. A nič. Prosím o odbornú radu. Určite to je alergia, ale na čo? Ako dlho sa lieči? Rada by som sa toho zbavila čo najskôr. Mám 21 rokov, je to veľmi nepríjemné, keď sa nemôžete kvôli tomu pozerať ani na ľudí. Mohla som si to privodiť líčením a oslabiť tak oči (nakoľko sa líčim už od puberty)? Ako si môžem pomôcť okrem návštevy alergológie? Akými konkrétnymi liekmi, aj protiinfekčnými, alebo kvapkami voľno-predajnými v lekárni? Som už zúfalá. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Vaše príznaky by mohli byť prejavom alergického zápalu, ktorý sa prejavuje pod vplyvom pridružených okolností rôzne. Zhoršovanie môže byť výsledkom napríklad fyzikálneho dráždenia chladom. Takisto používaná kozmetika v danej oblasti patrí medzi mechanicko-chemické dráždidlá. Navyše aj samotná alergická reakcia môže byť podľa imunitného mechanizmu, ktorý v nej hrá hlavnú úlohu rôzna. Ale okrem alergie (či už ide o inhalačnú, kontaktnú) nesmieme zabúdať na infekciu, ktorá môže byť zapríčinená baktériou, vírusom alebo aj plesňou. Je celá škála chorôb s postihnutím štruktúr oka, ktoré by sa mohli prejavovať podobne. Návšteve oftalmológa a imunoalergológa sa nevyhnete, pretože iba v medziodborovej súčinnosti sa dá zistiť pravá príčina Vašich ťažkostí a navrhnúť adekvátna liečba. Oko je veľmi vzácny orgán tela a premeškanie včasného odhalenia príčiny ťažkostí nemusí, ale môže viesť k ďalším komplikáciám.

Dobrý deň, vyše mesiaca mám problémy s očami, pálenie, rezanie, pocit cudzieho telieska v oku. Bola som u očnej lekárky, tá mi povedala že tieto príznaky mám z každodennej práci s počítačom. Oči mi neslzia, práve naopak mám pocit že ich mám suché, tak mi predpísala umelé slzy a očný gél. Potom som bola na týždeň na dovolenke a príznaky vôbec neustúpili, naopak, zhoršili sa. Momentálne požívam Sensilux, aj umelé slzy, ale príznaky pálenia stále pretrvávajú, oči mam mierne sčervenané, viečka viac, sem tam aj opuchnú. Objednala som sa teda k alergologičke, ale termín mám najskôr v polovici augusta. Môžete mi prosím poradiť, čo by bolo vhodné si dávať do tej doby na oči? A či je to vôbec alergia? Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Keďže Vám očné kvapky nepomáhajú, skúste si kúpiť voľnopredajné malé balenie antihistaminika – lieku na alergiu. Ak by Vaše ťažkosti súviseli s alergiou, tento liek by mohol zlepšiť Váš stav. Je veľmi dobré, že už Ste objednaní na alergologické vyšetrenie. Je dôležité myslieť aj na infekčný pôvod príznakov, preto by bolo fajn dať si urobiť výtery zo spojovkového vaku – ale to sa dá aj u praktického lekára. Ak by sa zachytila baktéria, preliečenie je antibiotikovými očnými kvapkami. Do úvahy prichádzajú aj iné infekcie, či ochorenia oka – to by odhalilo opakované očné vyšetrenie

príjemný letný deň prajem, zaujímalo by ma jedná vec. Som alergička s prieduškovou astmou. Mohlo by v budúcnosti nejako skomplikovať tehotenstvo môj zdravotný stav, a hlavne bábätko, ak som stále na liekoch a inhalátore. Jedno dieťa už mám, ale počas tehotenstva som nemala tak, ťažkú astmu. Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Pekný letný deň aj Vám. Je celý rad liekov, ktoré sa dajú užívať v období tehotenstva. Je potrebné, aby alergia a priedušková astma boli pod kontrolou. Naopak, nie adekvátne liečenie astmy zvyšuje riziko, že sa plod nevyvíja dobre. Bolo by vhodné, aby Ste podľa možnosti naplánovali graviditu tak, aby prvá tretina – 1. trimester prebiehal mimo Vašej peľovej sezóny – kedy je predpoklad, že bude potrebné užívanie viacerých liekov. Podľa našich skúseností niektorým pacientkám sa v tehotenstve astma veľmi zlepší, niektorým zhorší a niektorým nemení. Držím palce, aby Ste patrili do prvej skupiny.

Dobry den, uz dlhsi cas ma trapilo opuchanie sliznice nosa, slzenie a svrbenie oci. Nedavno som bola na alergologii na vysetreni, testy ukazali malu reakciu na srsť morčata, histamín. Povodne som predpokladala alergiu na prach a roztoce, pretoze vnútri sa alergicke prejavy zhorsili…Lieky od obvodnej doktorky Loranol, Zodac, Erolin – nezabrali…ani Xyzal…Na alergologii mi bolo povedane ze mam alergiu na zmenu mikroklímy – teplo/chlad….nikdy som o takej alergii nepocula, preto by som sa Vás chcela spytat o co vlastne ide, dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň aj Vám. Zmena teploty mikroklímy je fyzikálny podnet, ktorý môže pôsobiť ako spúšťač alergickej reakcie. Podobne ako je napríklad roztoč, peľ… Dôjde k vyplaveniu látok, ktoré vyvolávajú zvýšenú reaktivitu – citlivosť slizníc dýchacích ciest – v nose, nosohltane, prieduškách , očných spojoviek. Mohli by Ste vyskúšať napr. otužovanie a možno lieky z inej skupiny antihistaminík – liekov na alergiu. Okrem cetirizínu, loratadínu a levocetirizínu, ktoré Ste doteraz užívali, existujú aj iné. ( napr zo skupiny rupatadin, desloratadine… ) . Do úvahy prichádza aj zopakovanie kožných a krvných testov s odstupom času.

Dobrý deň chcela by som sa vás spýtať kúpili sme yorkshíra a bola som 3 krat za mesiac chorá. Vyšlo mi že mám nanho alergiu, teda na všetky psy. Dali sme ho preč. Po 2 až 3 mesiacoch sme znova vyskúšali kúpiť ďalšieho yorkshíra. Mám ho už mesiac a ani raz som neochorela. Mám síce malú nádchu ale tá mi neprekáža. Neviem ako je to možné chcem sa spýtať na vysvetlenie. Mám 12 rokov. A horšie je že aj nábeh na astmu. Ďakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Ahoj, viem si predstaviť smútok 12 ročnej slečny, ktorej oznámia, že má alergiu na obľúbeného psíka. Ako sama píšeš- bola si pred diagnostikovaním alergie na psa často chorá. Aj teraz spomínaš, že máš „malú nádchu“. Predpokladám, že ako alergička užívaš aj preventívne lieky, ktoré možné prejavy alergie potláčajú – aj to je možný dôvod, prečo máš svoje ochorenie ako tak pod kontrolou. Pravda je ale taká, že kontakt s alergénmi pochádzajúcimi z Tvojho psíka Ti môžu ochorenie do budúcnosti skomplikovať. Pri dokázanej alergii na psa je pre alergika nevhodný kontakt nielen so psom, ale mal by sa vyhýbať aj prostrediu, kde sa tento pes zdržiava. Rozhodnutie dať preč zvieracieho miláčika nie je ľahké, skús poprosiť rodičov, aby si tento problém vydiskutovali s Tvojim alergiológom, ktorý rodičom a Tebe rád vysvetlí súvis Tvojej alergie s Tvojou častou chorobnosťou a ako spomínaš aj s „nábehom na astmu“. Spoločne dáte hlavy dokopy a skĺbite Tvoju lásku k zvieratám s hlavným cieľom Tvojich rodičov – a tým je určite Tvoje pevné zdravie a dobrý vývoj. Veľa šťastia.

Dobry den, ako je prosim Vas mozne, ze moja dcera mala pozitivnu alergiu na macku ked jej robili testy na kozu, ale z krvi uz alergiu nezistili. A Ked robili testy na kozi nic ine nezistili ale z krvi este zistili inhalacnu alergiu na spory alternarie. Dakujem. Da sa teda doverovat testom? Ktore su teda pravdivejsie, testy na ruku, alebo z krvi?

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, alergénové testy sú doménou alergiológie a v rukách odborníka sú nenahraditeľnou diagnostickou metódou. Asi píšete o kožných – tzv. prick testoch, ktoré boli pozitívne na mačací epitelový alergén. Pri správnom testovaní kvalitným alergénom a využití dvoch kontrol (negatívnej a pozitívnej) sú výsledky veľmi spoľahlivé. Tieto sa ale stále musia konfrontovať s klinickým stavom – vo Vašej otázke mi chýba údaj o zdravotných ťažkostiach dcérky. V medicíne je diagnóza postavená nielen na laboratórnych vyšetreniach ale aj na anamnéze, klinickom vyšetrení. Hoci sú kožné testy veľmi presným vyšetrením, majú aj svoje obmedzenia. Kožná reaktívnosť je u jednotlivých ľudí rôzna, stretávame sa s falošne pozitívnymi aj negatívnymi výsledkami. Mnohé lieky, ale aj chorobné stavy môžu ovplyvňovať výsledok testovania, veľa záleží aj od stavu kože (napr. prítomnosť ekzému). Podobne by som mohol písať aj o vyšetreniach z krvi. V rukách odborníka sú tieto metódy veľmi cenné, ale ako mnohé iné metodiky sú aj tieto zaťažené určitou mierou chybovosti (falošná pozitivita a negativita).Pýtate sa, či sa dá dôverovať testom a ktoré sú pravdivejšie? Ak by sa diagnózy stanovovali len na základe testovania – asi by sme nepotrebovali lekárov špecialistov. Nahradil by ich veľký automat, ktorý by po niekoľkých sekundách rozanalyzoval zdravotný stav a určil by liečbu. Alergiológiu a medicínu ja osobne vnímam z veľkej časti aj ako umenie. Umenie – kde na základe vyšetrení, rozhovoru, rôznych diagnostických metód lekár určí tú správnu príčinu ťažkostí človeka a tieto potom lieči. Takže skôr ako dôverovať testom by som Vám radil dôverovať Vášmu lekárovi, ktorý sa s Vašou pomocou ako aj s pomocou rôznych diagnostických metód bude snažiť Vám pomôcť.

chcela by som sa opytat ci suvisi s krvou staloral 300,pretoze mam zvysene triglyceridy 4,11 a cholesterol 5,6 no aj kyselinu mocovu 419 a som citala ze staloral obsahuje sol a cukor.Glukozu v krvi mam 6,00.Dakujem.Staloral beriem od februara.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Staloral je preparát, ktorý obsahuje Váš alergén, natrium chloridum (iný názov aj fyziologický roztok), glycerol a aqua purificata. Skúsim rozptýliť Vaše obavy z užívania vakcíny. Roztok soli – NaCl-natrium chloridum je obsiahnutý skoro v každom liečive, ktoré je v tekutej forme, zabezpečuje rozpustenie hlavnej látky a jej prestup do bunky, kde má pôsobiť. V jednej 10 ml fľaštičke vakcíny je 590 miligramov NaCl a to je obsah 100 dávok. Toto množstvo by som považovala za zanedbateľne zaťažujúce organizmus, ak berieme do úvahy, že NaCl prijímame dennodenne v bežnej strave, vode v omnoho vyšších množstvách. (Denný príjem je približne 5-14 gramov NaCl.) Pri slabej funkcii obličiek alebo pri významnom poškodení srdca síce môže byť problémom, ale vtedy je celkovo vakcína kontraindikovaná, takže predpokladám, že to nie je Váš prípad. Vakcína neobsahuje cukor, asi Ste mali na mysli glycerol – takže Vaše obavy v tomto smere sú neopodstatnené. Váš praktický lekár alebo internista Vás zaiste poučí o diéte a iných opatreniach, ktoré by viedli k zníženiu hodnoty triglyceridov, cholesterolu a kys. močovej v krvi. Tieto parametre s užívaním Staloralu nesúvisia.

Dobrý deň, prosím Vás čo si myslíte o prírodných produktoch značky Starlife. Sú bezpečné. Môžu pomôcť aj pri alergiách a ekzéme? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. S produktami značky Starlife nemám osobné skúsenosti, neviem ani o žiadnom z našich pacientov, žeby ich užíval. Bolo by vhodné pozrieť si zloženie toho, čo chcete užívať, pretože ak Ste alergická na konkrétnu bylinu a produkt by obsahoval Váš alergén, nie je pre Vás vhodný. V každom prípade odporúčam urobiť si malý prieskum u ľudí, ktorí majú s ním skúsenosť, nielen u firmy, ktorá ho propaguje. Veľa šťastia!

Pani doktorka,ďakujem Vám za odpoveď na moju otázku. Predpokladáte, že u mňa ide o nastupujúcu astmu. Prečo potom kortikosteroidová i kombinovaná inhalačná liečba parameter FEV1 neovplyvnila? Pri astme zvyknú tieto lieky zaberať, nie? Môže ísť o dôsledok staršieho zápalu, ktorý už stihol na prieduškách vytvoriť štrukturálne zmeny? Je niečo také možné, aj keď si to pacient nevšimne? Zaujíma ma čiste váš osobný názor, s liečbou a postupom svojej p. doktorky som spokojný.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň. Áno, štrukturálne zmeny sa mohli vytvoriť, pod vplyvom zápalu z rôznych faktorov. Napr. v akom pracovnom a životnom prostredí sa pohybujete, bývate… Koľko infekčných zápalov dýchacích ciest Ste prekonali, ako dôsledne boli preliečené… Stav sa môže vyvíjať plíživo, bez povšimnutia – najmä ak nie Ste často konfrontovaný s veľkou fyzickou námahou, kedy by sa znížená dychová výkonnosť mohla prejaviť. Ale ako som Vám písala minule, bolo by fajn, keby Ste boli dovyšetrovaní, aby sa diagnóza stanovila podľa možnosti čo najexaktnejšie, pretože je možné, že ide o kombináciu ešte s iným ochorením. Nie vždy hneď prvý nasadený liek zaberie ideálne – preto je na výber taká široká škála inhalačných preparátov v rôznych inhalačných systémoch, aby liečba bola ušitá takpovediac na mieru. Čaro nás ľudí je v tom, že sme jedineční.

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o odbornú radu. Mám alergiu na buriny, pele, niektoré druhy ovocia, zeleniny a pod. Na tvári v oblasti okolo nosa a brady sa mi už viac ako 4 roky robia vyrážky, viečka očí mávam opuchnuté, červené a svrbia ma. Užívala som tabl. Cezera 1xdenne,Advantanom som si natierala vyrážky pod nosom a očné viečka v nutných prípadoch Ultracortenolom. Ale žiadne zmeny k pozitívnemu. Preto som sa rozhodla liečiť rôznymi bylinnými kvapkami, ale vyrážky na tvári sa mi zhoršili – rozšírili, javí sa to už ako ekzém. Neviem sa toho už dlhé roky zbaviť. Ale ani neviem, či vyrážky a opuchnuté viečka súvisia s alergiou. Prosím poraďte mi. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň aj Vám. Veľmi dobre Vás chápem. Máte chronický problém a konvenčná liečba u Vás neviedla k zlepšeniu prejavov. Skúsili Ste bylinné kvapky. Ale ako Vám aj Vaša vlastná skúsenosť ukázala – užívanie bylinného preparátu u alergika na buriny, pele je krajne nevhodné. Vaše ťažkosti by si podľa môjho názoru vyžadovali opäť komplexné prešetrenie a prehodnotenie liečby. Môže ísť totiž nielen o alergiu, ale aj prejavy tzv. fokálnej bakteriálnej infekcie tonzíl (mandlí), zubné ložiská, infekcie v pošve, v žalúdku, alebo plesne v črevách… Toto by vylúčilo vyšetrenie na ORL, stomatológii, gynekológii, gastroenterológii. Skúste užívať probiotiká, dodržujte prísnu diétu bez alergizujúcich potravín, najmä farbív, konzervantov, prijímajte viac vlákniny. A obrňte sa trpezlivosťou na zabsolvovanie všetkých vyšetrení. Pevne verím, že odmenou Vám bude zlepšenie stavu.

Dobry den, liecim sa na alergiu asi vsetkeho- od pelov, cez potraviny, roztoce, prach, chlpy a moja lekarka mi predpisala Telfast 120 a kvapky do nosa. Tabletky mi ucinkovali celkom dobre, ale v poslednej dobe sa to zacalo velmi zhorsovat- nemozem poriadne dychat cez nos pretoze mam taku opuchnutu sliznicu, aj hrdlo ma boli a mam ho spuchnute. Kazdu noc za budim na astmaticke zachvaty a svrbi ma vsetko- oci, nos a hlavne usi. Uz ma to vazne vycerpava… chcem pocut nezavisly nazor, ci si myslite ze Telfast, kvapky do nosa (ktore mi aj tak nepomahaju) a Ventolin su dostatocna liecba? (moja lekarka vie o vsetkych tu uvedenych symptomoch) Dakujem pekne za odpoved. Adrienne

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Milá Adrienne. Od pacientov viem, ako veľmi sa znižuje kvalita života, ak človeka kvária takéto problémy. Myslím, že by bolo namieste skúsiť sa poradiť s pani doktorkou o ďalších možnostiach liečby, keď je evidentné, že v tomto období nestačí. Skúsiť zvýšiť dávku, alebo vymeniť antihistaminikum, no ale podstatné je, aby sa do liečby pridal inhalačný protizápalový liek na priedušky, ak trpíte astmatickými záchvatmi ako píšete. Je nevyhnutnosťou kvalitná vyťažená lokálna liečba, teda preparáty do nosa, očí. Nápomocným môže byť aj pravidelné praktizovanie preplachov nosa, dodržiavanie diéty, s dôrazom na skrížené peľovo-potravinové reakcie.

som v 9t tehotenstva a mam problem s kychanim smrkam mozem >užívat lieky ako zodak alebo niečo podobné? dakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Ako som písala v odpovedi vyššie, lieky z etických dôvodov nie sú testované na tehotných ženách, preto alibisticky sa neodporúčajú užívať v gravidite. Skúste radšej Dithiaden – prvogeneračný liek na alergiu, desaťročiami preverený u tehotných žien. Po nástupe druhej tretiny – trimestra , môžete aj Zodac – je to liek zo skupiny B – je pomerne bezpečný. Aplikujte si preplachy nosa, ak viete konkrétne na čo Ste alergická, skúste dodržiavať prísnejšie režimové opatrenia.

Dobrý deň, prosím vás o radu, sme už zúfalí zo susedových včiel, ktoré nás štípu. Už sme sa opätovne sťažovali na OU, pretože sused ma 20 a viac úľov blízko záhrady a dvora mojich rodičov. Máme potvrdenú alergiu na včelí jed a tak jeden vnuk nosí so sebou tabletky v prípade uštipnutia. Stalo sa to včera keď ho uštipla, tabletku užil a dnes mu tvár opuchla takmer nevidel na oko, boli s ním na pohotovosti kde mu pichli 2 injekcie. Chcem sa opýtať či časté užívanie liekov po poštípaní neškodí? Prečo tabletka nebola účinná? Je časté uštipnutie včelou u alergika nebezpečne pre zdravie? Ďakujem. Daniela

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň pani Daniela, ak máte potvrdenú alergiu na včelí jed – tak je potrebné, aby ste znížili riziko opätovného bodnutia včelou na čo najnižšiu možnú mieru. Ľahko sa to píše, ale ťažšie realizuje, keďže bývate v blízkosti úľov. Minimalizovať možnosť bodnutia môžeme aj nepoužívaním parfémov, pestrého oblečenia, nekonzumovaním potraviny vonku, nechodením bosí, nedráždením včiel. V každom prípade musíme mať pri sebe aj balíček prvej pomoci, ktorý obsahuje adrenalínový autoinjektor, antihistaminikum a kortikosteroid. Píšete, že vnuk nosí so sebou tabletky, určite si okrem nich žiadajte aj adrenalín, ktorý je liekom voľby u pacientov po prekonaní alergickej (najmä celkovej) reakcie po bodnutí blanokrídlym hmyzom. Pýtate sa na škodlivosť častého užívania liekov po bodnutiach. Ak si uvedomíme, že každoročne evidujeme úmrtia po bodnutí včelou, a že nevieme odhadnúť stupeň reakcie popri opätovnom bodnutí – tak užitie záchranných liekov je nevyhnutné. Ďalšou Vašou otázkou neúčinnosť tabletky u vnuka. Neviem, či máte na mysli antihistaminikum, alebo kortikoidnú tabletku. O dávkovaní týchto liekov a podaní adrenalínu sa poraďte s vnukovým alergiológom. Veľmi účinnou liečbou je podávanie alergénovej imunoterapie, ktorá najmä ak je vysoké riziko budnutia včelami – je perspekívne najlepším riešením. Lekár Vám povie presný postup užívania pohotovostného balíka, poinformuje Vás o alergénovej imunoterapii – ale asi Vám neporadí – ako zlepšiť medziľudské vzťahy so susedom.

Dobrý deň. Môj malý syn má atopický ekzém od 3 mesiacov. Teraz má 19 mesiacov. Používame Lipobase, Oilatum a Dermatop na ekzém, ale ten Dermatop používame už 2 mesiace prerušovane a ekzém sa mu stále obnovuje ( týždeň mastíme a o 2 dni je tu znova). Premasťujem ho každý deň, obmedzujeme potraviny, ktoré by mohli spôsobovať alergiu. Volala som svojej kožnej doktorke na ambulanciu, no sestrička má len odbila, že ho mám len poriadne premasťovať. Prosím Vás poraďte mi ako ďalej pokračovať. Dermatop už nechcem používať, dočítala som sa, že to škodí. Je potrebné ísť aj k alergológovi na krvné testy? Čo viete o produktoch firmy Starlife? Stretli ste sa s tým? Využívajú prístroj elktroakupunktúrny (EAV prístroj). Dá sa tomu veriť. Počula som, že ich výrobky už pomohli niektorým ľuďom. Ďakujem. Zuzana.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň pani Zuzana, o atopickom ekzéme sme v tejto poradni už opakovane písali. Jednoznačne všetky deti s atopickým ekzémom by mali byť vyšetrené u alergiológa. Som rád, že v našom regióne sa neodborné fámy, že vyšetrenie u alergiológa má byť až od dvoch či dokonca troch rokov veku dieťaťa, už vytratili. V našom centre liečime už niekoľkotýždňové deti s týmto ochorením. Správna diagnostika, skoré vylúčenie kauzálneho alergénu zo stravy vie dramaticky zlepšiť klinický stav detí. Preto je skoré vyšetrenie týchto detí alergiológom nutné. Nie všetky deti s ekzémom majú alergický pôvod ochorenia, ale bez vyšetrenia to nevieme potvrdiť. O produktoch firmy Starlife nemám informácie, moja rada je dať sa vyšetriť alergiológom, ktorý spolu s kožným lekárom a Vašou rodičovskou starostlivosťou budú nápomocní pri liečbe Vášho synčeka.

Môj syn – 11 ročný, má skríženú peľovo-potravinovú elrgiu. V septembri máme prísť na pretestovanie a nasadenie liečby. Ale posledné 2 týždne po celé dni mu tečú hlieny z nosa, hoci nie je chorý. Predpokladám, že je to prejav nejakej alergie. Momentálne užíva 1 tbl Zodacu vždy večer. Mám mu zmeniť dávkovanie Zodacu? Dávať ešte 1 tbl aj ráno? Prosím Vás o radu, ak je to možné. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Ďakujem za otázku. Keďže Váš syn má peľovú alergiu a práve posledné týždne sa mu zhoršili prejavy nádchy – Váš predpoklad o alergickom pôvode jeho ťažkostí je veľmi pravdepodobný. Hoci máte termín kontroly u Vášho alergiológa stanovený na september, je vhodné ho navštíviť skôr. Po vyšetrení Vášho syna lekár upraví liečbu. Do úvahy prichádza zvýšenie dávok synom užívaného antihistaminika (napríklad z 1 tbl. 1x denne na 2×1 tbl.), poprípade jeho zmena na iné antihistaminikum. Lekár Vám predpíše aj vhodnú lokálnu liečbu do nosa. V tomto období je nutné zintenzívniť režimové protipeľové opatrenia (zamedzenie kontaktu s peľom), nezabúdať na diétne obmedzenia (skrížená peľovo – potravinová alergia), ako aj na pravidelné preplachy nosa. V kompetencii Vášho lekára je aj vylúčiť prípadný infekčný pôvod nádchy. Kým sa dostanete k lekárovi – zvýšte dávkovanie Zodacu na 2×1, používajte antialergické kvapky do nosa a dodržiavajte režimové opatrenia.

Po nanesení maskary mi opuchnú horné viečka, po odpuchnutí je koža veľmi suchá a svrbí. Aká látka v maskare túto reakciu spôsobuje a akú maskaru (akej značky) môžem používať? Mám alergiu na nikel, kovové predmety (okrem zlata a striebra) mi vyvolajú na koži pluzgieriky, ktoré svrbia. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Máte dokázanú alergiu na nikel. Táto alergia môže mať skríženú alergenicitu – teda ide veľmi často ruka v ruke s kontaktnou alergiou na chróm. Chróm je jedným z najfrekventnejších kontaktných alergénov. Zlúčeniny chrómu sú súčasťou mnohých druhov farieb – napr. na sklo, náterových farieb na drevo, topánky. Pridávajú sa do farieb na textil – ako impregnačné činidlá látok, najmä khaki zelená, čierna farba. Čo nás ale asi najviac zaujíma, že je významnou prímesou atramentovej čiernej farby a môže sa vyskytovať aj v maskare. Či súvisia Vaše ťažkosti s chrómom, sa nedá presne určiť. V každom prípade je jasné, že máte precitlivenosť na kov a to je predispozícia, že môžete reagovať na rôzne iné chemické substancie. Navrhovala by som sledovať, či sa v kozmetike nevyskytuje chróm, nikel, kobalt ani v stopovom množstve, vyhýbať sa potravinám s obsahom niklu – to sú napr. vnútornosti, sója, špenát, cesnak, kel, figy, čokoláda, oriešky, prášok na pečenie, strukoviny. Skúste užívať probiotiká a antihistaminiká – lieky na alergiu. Viečka si premasťujte stredne mastným krémom, aby sa Vám netvorili ragády – prasklinky kože a nedošlo k následnej infekcii. Držte sa.

Chcela by som sa opytat-mam taky problem moja dcera ktora ma dva a pol roka ma alergiu na slnko.ked vyjdeme von do 10 min.mame na nohach v oblasti lytok cervene flaky v urovni koze.ked s nou pridem do tiena do 15min.nema na nohach nic.chodime na alergiu k lekarke uz od 3 mesiacov berieme xyzal 2krat denne 2,5ml.do nosa flixonaze lebo mame dost casto velke sople.testovana nieje lebo lekarka povedala ze je este na to mala.az ked bude mat okolo 5 rokov urobi jej testy.najviac ma trapi ta alergia na slko davam jej daylong 30.ale zatial mi nepomohlo nic iba s nou nechodit von.najzaumavejsie je ze inde sa to neprejavuje.ved vystavene slnku ma aj ruky a ona to ma iba na lytkach.chcela by som poprosit o radu ci sa s tym nieco neda viac urobit a ci sa jej to nebude zhorsovat.nasa doktorka povedala ze sa s tym nic neda viac robit dakujem za radu. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň, u ľudí s kožnými reakciami na slnečné žiarenie je bežné, že reakcie sú najmä na miestach, ktoré sú v zime menej vystavené slnku – takže výsev na lýtkach u Vašej dcérky nie je vôbec výnimočný. Koža na tvári, či rukách zvyčajne reaguje menej, keďže je slniečku vystavená celoročne. Máte pravdu, že u ľudí s precitlivenosťou na slnečné žiarenie nie sú ochranné prostriedky – hoc aj s vysokou ÚV ochranou – spásonosným riešením, rovnako ako tradované recepty s užívaním betakaroténu a pod. Naopak niekedy citlivá koža môže nevhodne zareagovať na určité zložky týchto ochranných krémov… Postihnutým skutočne najviac pomáha vyhnúť sa pobytu na slnku. Koža dva a polročného dieťaťa je veľmi jemný dynamický orgán s mnohými imunitnými bunkami. Najmä koža alergických detí, či detí s genetickou predispozíciou a nepriaznivým fototypom kože býva veľmi vnímavá na najrozličnejšie podnety (infekcia, alergia, nadmerné slnečné žiarenie…) a reaguje na záťaž vo forme ekzému, vyrážok, žihľavky. Čo teda odporúčať dcérke: vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu najmä v čase od 10 – 15. 00 hodiny, chrániť citlivé plochy na koži vhodným oblečením (je známe, že ani ľahký odev nebráni agresívnemu žiareniu v jeho pôsobení), používať ochranné prostriedky z lekárne určené pre citlivú detskú pokožku. Povzbudivé je, že u mnohých detí sa časom tieto reakcie zmiernia, rovnako je známe, že časť detí reaguje len na jarné slniečko a v priebehu sezóny sú reakcie menej prudké. Toto ale nebýva pravidlom a v ambulanciách máme aj pacientov s celoročnými reakciami na slnečné lúče. Farmakologická liečba zahŕňa užívanie antihistaminík vo zvýšenom dávkovaní, či dokonca užívanie kortikodov. Ľudia s nadmernými reakciami majú byť v dispenzári odborníka, niekedy práve takéto reakcie nás privedú k diagnóze síce zriedkavých ale o to závažnejších systémových ochorení (napr. systémový lupus, …). Pri riešení týchto ťažkostí spolupracujeme s kožnými lekármi. Niektoré pracoviská sa snažia u starších pacientov využívať v liečbe solárnych urtík aj liečbu svetlom, v rukách špecialistu môže byť takáto liečba prínosom, hoci doterajšie výsledky nie sú úplne uspokojivé. Keďže Vaša dcérka užíva lokálny kortikoid do nosa, predpokladám, že má ťažkosti s chronickou nádchou. Jej zdravotný stav vyžaduje diagnostiku (kožné testy, vyšetrenie krvi, vylúčenie zápalových procesov,…) a určite vek 2,5 roka nie je prekážkou na podrobnú diagnostiku. Veľa šťastia.

Prajem dobry den, uz vyse 2 mesiacov mam neprestavujuci kasel, a som hrozne zahieney mam zahliene priedusky a furt si potrebujem tie hlieny odkaslat. Zacalo to ale suchym kaslam a preslo to do tohoto stadia. Nefajcim. Mam 27 rokov. Moja obvodna lekarka ma poslala na alergologiu, tam mi predpisali zodac lieky, ale vobec ziadne zlepsie. Na plucnom som bol, lekarka spravila spirometriu. Zhodnotila ze je to to OK. Len som dost prekvapeny, ze mi neurobili ani RTG pluc nic. Kasla som zacal zo dna na den. Je to take pokasliavanie, s tvorbou hlienu. Dost sa mi stava, ze po jedle som neskutocne zahlieney a tych hlienov musim ozaj vela odkasliavat a je jedno ci je to chlieb, alebo zelenina. Alergiu mam len na plesne zistene aspon tak mi bolo povedane. Robili mi ci nemam alergiu aj na lepok a mlieko nezistili nic. Dost ma to obmedzuje aj v sporte, ja som uz zufaly.Prosim pomozte a poradte na koho a kde sa mam obratit? Alebo ake vysetrenia?

  • Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Aj Vám prajem dobrý deň. V prvom rade prijmite moje ospravedlnenie, že odpovedám s časovým odstupom, ale rovnako ako asi väčšina ľudí aj ja som dovolenkovala. Teraz k Vašej otázke. Pokašliavanie a zahlienenie v súvislosti s akoukoľvek potravinou u mňa jednoznačne evokuje podozrenie na gastroezofageálny reflux (GER). Principiálne ide o to, že počas jedla a po ňom sa tvoria žalúdočné kyseliny. Tie oslabeným mechanizmom zadržania v žalúdku vystupujú cez pažerák až do hrtana a následne zatekajú do dýchacích ciest . To môže spôsobiť dráždenie ich výstelky so žliazkami a produkciu hlienov aj v takomto veľkom množstve ako popisujete . Vzhľadom na opakované poškodzovanie epitelu dýchacích ciest aj kašeľ. Takže čo by som Vám navrhovala ? Kvalitné gastroenterologické vyšetrenie na vylúčenie GER. Pôjde o endoskopickú vizualizáciu výstelky pažeráka a určenie zápalu (ezofagitídy). Ak by bolo toto vyšetrenie negatívne, bolo by vhodné uvažovať o tzv. zmiešanom type GER – kedy sa na chorobe podieľa kyslá ale aj zásaditá zložka (neutralizačné šťavy pri trávení). Vtedy by ezofagitída nemusela byť zreteľná. V diagnostike by som odporúčala pokračovať ďalej realizáciou pHmetrie. Určite si dať vyšetriť chloridy v pote, pátrať po poruche pankreasu, či sa nemôže jednať o počiatočnú fázu cystickej fibrózy, ktorá môže byť novodiagnostikovaná nielen v detskom veku. Určite treba opäť kultivačne preveriť prípadné osídlenie dýchacích ciest baktériami. Zrealizovať RTG (pľúcna ambulancia) na vylúčenie zápalu, ktorý môže byť infekčného pôvodu, alebo aj pátrať po ložisku , či nedošlo pred začiatkom ťažkostí k vdýchnutiu cudzieho telesa, ktoré Ste nemuseli ani zaregistrovať (reagujem na Váš údaj náhleho objavenia ťažkostí). Napadajú ma ešte ezymatické poruchy, ale to by som videla ako jednu z posledných možností v diferenciálnej diagnostike – dajú sa realizovať na špecializovaných gastroenterologických pracoviskách . Zopakovať rozbory krvi, spirometrické vyšetrenie, vylúčiť chronickú infekciu v prínosových dutinách cestou ORL vyšetrenia… Toto sú možnosti diagnostiky. Ale kým toto všetko zabsolvujete je fér, aby som Vám navrhla istú možnosť liečby. Navrhujem dať si predpísať liek (dá sa aj u praktického lekára) na znižovanie vylučovania kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku (omeprazol alebo pantoprazol) v dávke 2x 20 mg aspoň na 3 týždne. Užívať antihistaminikum (vzhľadom na atopický terén – alergia na plesne), skúsiť užívanie inhalačných liekov (od alergológa) – anticholinergikum v sólo terapii, event v kombinácii s protizápalovým preparátom. Na podporu trávenia skúste aj probiotiká s prebiotickou zložkou. Ak by išlo o latentnú cystickú fibrózu – význam by mohlo mať užívanie tráviacich enzýmov (pancreatinum). Za pokus by možno stálo kúpiť si lieky na riedenie hlenov – mukolytiká a skúsiť aplikovať si inhalácie s Vincentkou. Neviem, či som Vám aspoň trocha pomohla a navigovala Vás v ďalšom postupe. Priznám sa, že v kútiku duše tajne dúfam, že v čase čakania na odpoveď Vaše ťažkosti odozneli tak náhle ako sa objavili. Zostávam s prianím všetkého dobrého, najmä zdravia.

Dobrý deň. Beriem Staloral 300 a už prišiel ten prekliaty čas, to svrbenie, výtok z nosa, kýchanie. Chcem sa opýtať, či mám pri týchto príznakoch brať tú udržiavaciu dávku v menšom množstve kvapiek napr. 3 kvapky trikrát do týždňa? Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý  deň. V období Vašich sezónnych ťažkostí je vhodné, aby Ste  si  znížili  množstvo užívaného  Staloralu.  Dávkovanie  v tomto  záťažovom období je síce individuálne, ale v praxi sa  všeobecne  snažíme počas  sezóny udržať 3x v týždni 4  vstreky za obvyklých  podmienok – ráno  nalačno s minimálne 2  minútovým podržaním lieku pod  jazykom.  Pri vyťaženej sprievodnej  liečbe ( – antihistaminikum, lokálna  liečba kvalitnými prípravkami do nosa, očí) a podporných opatreniach (napr. preplachy nosa soľnými roztokmi…)  Ak by prejavy alergie boli priveľmi obťažujúce, je možné znížiť  si  dávku na 3, minimálne však 2 dávky 3 x v týždni. Držím palce, aby  v budúcej  sezóne Ste mali minimálne alergické ťažkosti a mohli užívať Staloral v plnej  dávke.

Môžu lieky ktoré užívam proti alergii ovplyvniť menštruáciu? Lieky Fixit užívam od jari do jesene a už minulého roku som mala nepravidelnú menštruáciu, tohto roku sa to opakuje zas.Vyšetrenie u gynekologa bolo v poriadku vrátane hormonálneho profilu a citologie.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, doteraz som sa v praxi nestretla s takýmto vplyvom na menštruáciu. Pokiaľ sa nepravidelnosť jednoznačne viaže na dobu užívania Fixitu, navrhujem vymeniť antihistaminikum za liek z inej skupiny a pozorovať, či dôjde k zmene mensesu. Pokiaľ nie, pátrať ďalej po gynekologickej stránke. Dalo by sa tiež uvažovať, či nejde o rozkolísanie cyklu pod vplyvom alergie.

Dobry den! Chcela by som sa spytat,asi tak rok uzivam rupafin a teraz sa citim niekedy taka unavena,ci to moze byt z toho lieku. Lebo na zaciatku uzivania som sa citila v pohode. A este by ma zaujimalo,ci sa pribera z rupafinu. Je dovod prestat uzivat tento liek? Ak ano je nejaky z ktoreho sa nepribera? Vopred dakujem. Erika

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, pani Erika. S únavou počas užívania Rupafinu som sa stretla, ale bolo to poväčšine po začatí liečby. Veľká skupina pacientov sa na užívanie antihistaminika adaptovala a tento nežiadúci účinok sa postupne eliminoval. U niektorých bolo nutné vymeniť preparát, ale opäť musím zdôrazniť, že hlavne na začiatku medikácie. Po ročnom užívaní je síce možné, že došlo ku zníženiu tolerancie, no skôr by som uvažovala o inom dôvode. V pozadí ťažkostí by mohla byť prekonávaná infekcia, nástup iného systémového ochorenia. Prejav poruchy imunity… Navrhovala by som komplexné imunologické a aspoň interné vyšetrenie, ktoré podľa nálezu môže navigovať ďalej na napr. endokrinologické vyšetrenie. Váhový prírastok by teoreticky mohol (ale nemusel) súvisieť s Rupafinom, po niektorých antihistaminikách je taká skúsenosť. Skúste si rozanalyzovať, či nedošlo v poslednom čase aj k zmene Vášho životného štýlu – viac prijatých kalórií, menej pohybu…

Dobrý večer, som po operácii hlasiviek /Reinkeho edém/ , ktorú som absolvovala vo februári 2009.Od toho času mám problémy so zvierajúcim hrdlom, zachrípnutie, stekajúce hlieny. Na ORL si so mnou už nevedia rady tak ma poslali na logopédiu.Môj stav sa stále zhoršuje, myslím si , že ide o alergiu. Nerobili mi žiadne vyšetrenie či už kultivačné alebo vyšetrenie krvi. Ďakujem za odpoveď

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, je namieste, aby Ste sa objednali na imunoalergologické vyšetrenie čo najskôr. Zatekanie hlienov, zachrípnutie môže byť prejavom alergie. A tá sa mohla spustiť, prejaviť pod vplyvom záťaže – operačného výkonu. Určite je vhodné aj vylúčenie iných príčin Vašich ťažkostí – infekcia, gastroezofageálny reflux (GER) – vyšetruje sa na gastroenterológii.

Prosím o radu, lebo som už zúfalá. Dlhodobo cca 10 rokov sa mi cca 5 krát do roka vytvoria na lícach a pod bradou na krku červené fľaky-prvý deň, druhý deň vstanem s opuchnutými očami a na fľakoch sa objavia vodnaté pľuzgieriky – tretí deň začnú príznaky ustupovať. Doteraz som nezistila, na čo mám túto reakciu. Kožná lekárka povedala, že je to na krém alebo porucha metabolizmu, ale nie som si istá. Predpísala mi Helacit a Entizol, dva krémy a vodičky. Lieky mi nevadia, ale tie krémy a vodičky môj stav zhoršili. Z trojdňovej záležitosti sa stala týždňová. Dnes som krémy a vody vylúčila a prešla som na svoj systém-kozmetická vazelína, studené obklady. Potrebujem vedieť, čo to je a ako sa tomu vyhnúť. Príznaky prídu z ničoho-nič. Robila som si aj záznamy čo som ten deň jedla, ale súvislosť som nenašla-vždy to bolo niečo iné. Poraďte mi prosím, lebo intervaly mezi jednotlivými výskytmi sa začali skracovať. Aké vyšetrenia by som mala podstúpiť? Ďakujem za pomoc. Anna

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, takto na diaľku je veľmi ťažké odpovedať na otázku, čo Vám je . Môžem iba navrhnúť istý postup. Navrhovala by som Vám zopakovať dermatologické vyšetrenie v čase výsevu pľuzgierikov s event. odobratím vzorky kože na exaktnú histologickú analýzu. Zrealizovať náplasťové testy na vylúčenie kontaktnej alergie. Pátrať po vnútornom ložisku infekcie – eventuálne preliečiť takzvané fokálne infekcie – napomôže ORL, stomatologické, gynekologické vyšetrenie. Vylúčiť infekciu baktériou, ktorá sa volá Helicobacter pylori. A samozrejme objednať sa na imunoalergologické vyšetrenie na vylúčenie alergickej príčiny. V spolupráci jednotlivých odborníkov verím, že sa podarí objasniť pôvod ťažkostí a hlavne správne Vás liečiť.

Dobry den chcem sa spytat kupily sme si psika a mojmu synovy sa vyhodila na tvari vyrazka ale taka obycajna ktoraho ani nesvrby ale aj tak sa bojim ci to nieje alergia na psika, dakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň,
  • rozptýliť Váš strach môže praktický lekár Vášho syna, ktorý na základe vyšetrenia zváži liečbu kožného problému. Nemusí sa jednať o alergiu na psa, podstata ťažkostí môže byť infekčná a pod. Detský lekár následne rozhodne o vhodnosti kožného alebo alergiologického vyšetrenia.

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som na kožnom vyšetrení, nakoľko som mala rozsiahlu alergickú reakciu na chrbte a ramenách, červené až fialové veľké fľaky a tiež dlhodobé tráviace ťažkosti. Na zákalde testov mi lekárka zistila alergiu na papriku, pšenicu, kravské mlieko a kuracie a hovädzie mäso. Viete mi poradiť čo mám vlastne jesť a či sa dá nájsť niekde zoznam potravín, ktoré neobsahujú tieto látky. Ďakujem Miriam

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, Miriam. Mať diagnostikovanú alergiu na niekoľko v základných potravín znamená veľmi výrazný zásah do jedálnička pacienta. Žiaľ potravinová alergia patrí medzi najťažšie diferenciálnodiagnostické problémy. Preto si myslím, že by bolo namieste, aby tak závažná skutočnosť, akou je polyvalentná potravinová alergia bola vyšetrená aj u imunoalergológa a gastroenterológa. Nemožno totiž vylúčiť, že ide o prejav netolerancie istých potravín v teréne ochorenia tráviaceho systému, prechodnej poruchy imunity alebo prejav fokálnej infekcie… Ale Vy Ste sa pýtali, čo by Ste mohli jesť. Nepoteším Vás, hlavná ťarcha sledovania obsahu potravín zostáva na Vás. Zloženie jedného druhu potraviny od rôznych výrobcov sa totiž môže výrazne líšiť. Univerzálny zoznam dobre znášaných potravín neexistuje. V literatúre sa uvádza, že medzi menej alergizujúce patrí jahňacie mäso, králičie mäso, kvalitný olivový olej,biela ryža. Z pečiva je prípustný ražný chlieb. Málokedy ešte vyvolávajú alergiu potraviny ako pohánka, brokolica . Asi Vám bolo odporúčané eliminovať inkriminované potraviny. Keďže sa jedná o bežné druhy jedálnička, je vhodné, aby Ste prijímali dostatok bielkovín, minerálov a vitamínov z iných zdrojov, aby Vaša strava bola vyvážená . Okrem diéty by Ste mali mať k dispozícii antihistaminikum – liek proti alergii, event. liek, ktorý sa užíva pred každým jedlom, na zabránenie uvoľnenia pôsobkov z buniek sliznice čreva, a tým znižuje vstrebávanie alergénov. Mnohokrát pacient ani nemusí vedieť, že prijíma záťažovú potravinu, ktorá sa vyskytuje ako nepoznaná prímes. V každom prípade by Ste mali byť s odstupom času opätovne vyšetrená kontrolnými testami.

Dobrý deň, môj 12 ročný syn asi pred rokom začal v noci zle spať, po čase som zistila,že sa mu upcháva nos. ORL lekár vyskúšal rôzne masti a kvapky,nepomohlo nič. Na testy na alergiu sme objednaní až 2.12.09, pritom testy na potraviny sa nepotvrdili,ktoré absolvoval na jar. Myslela som,že je alergický na perie, keď má z neho vankúš, ale cez prázdniny spal u babky v staršej vlhkej chalupe, kde má z peria aj paplóny a tam sa mu spalo výborne. Nerozumiem tomu, môže mu vadiť v byte suchý vzduch? Cez deň nesmrká vôbec, začne len v noci,ked si ľahne, a to nevysmrká nič, lebo má upchatý nos. Môže to byť alergia? Som z toho nešťastná, lebo cez noc sa nevyspí, a to ráno vstáva do školy,kde sa musí sústrediť. Prosím o radu. Ďakujem

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň. Sťažené dýchanie nosom vie veľmi negatívne ovlyvniť kvalitu života. Všetci tí, ktorí majú pocit, že majú nos akoby zovretý štipcom by s týmto tvrdením určite súhlasili. Predpokladám, že vyšetrenia u ORL lekára nepotvrdili žiadne anatomické odchýlky, že sa nezistil ani žiadny chronický zápal. Potešiteľné je, že Váš syn nemá tieto ťažkosti permanentne a v každom prostredí. Fakt, že u babky sa mu spí výborne, a že na strane druhej sú jeho nočné problémy viazané na určité prostredie (jeho detskú izbu) by mohli naozaj svedčiť o alergickej pričine, poprípade o reakcii sliznice nosa na faktory prostredia (suchý vzduch, vône, chemikálie…). Nemôžeme vylúčiť ani sezónny vplyv alergénov, keďže počas prázdnin u babky mohli mať „ jeho alergény“ tiež dovolenku… Čo teda robiť do doby, kým sa nezistí príčinná súvislosť upchatia nosa? Vhodné je upraviť spálňu syna – najmä jeho posteľ (aplikovať mnohokrát dopodrobna popísané protiroztočové opatrenia), odstrániť z izby kvety a rastlinky, upraviť kvalitu vzduchu použitím vhodnej čističky vzduchu, sledovať peľový servis a hľadať súvislosti medzi ťažkosťami a výskytom alergénov. Popri tejto úprave prostredia je žiadúce poradiť sa s lekárom ohľadom liečby. Antihistaminiká (tabletky) v kombinácii s lokálnou liečbou nos. kvapkami sú u mnohých ľudí veľmi účinné. Rýchly efekt dosiahnete aj u kombinovaných tabletiek antihistaminika s pseudoefedrínom, ktorý pomerne rýchlo spriechodní nos. Pozor táto účinná záchranná liečba je na lekársky predpis, a môže sa užívať len pár dní. Krátkodobú úľavu prinesú aj voľne predajné kvapky do nosa, ktoré sú určené len na párdňové použitie. V rukách špecialistu je aj predpis zlatého štandardu liečby opuchnutej sliznice nosa kortikoidnými kvapkami. Našich pacientov učíme aj techniky preplachu nosa, ktoré sú veľmi účinné a zároveň nezaťažujú organizmus nadbytočnou chemickou liečbou, prospešné sú aj inhalácie soľných roztokov. Najlepšou radou je ísť na kontrolné vyšetrenie za Vašim alergiológom a rýchle riešenie ťažkostí Vášho syna. V našom centre, tak ako aj v iných ambulanciách, máme vypracovanú stratégiu zvládania týchto stavov, ktorá po dôkladnom vyšetrení a vylúčení iných príčin – zahŕňa kombináciu medikamentóznej (tabletky, kvapky) a podpornej liečby: preplachy nosa, kúry inhalácií zameraných na horné cesty dýchacie, poprípade liečby svetlom. Na základe doterajšej praxe musím povedať, že tieto postupy sú u väčšiny pacientov veľmi účinné. Po zvládnutí akútneho stavu u Vášho syna – a spriechodnení horných dýchacích ciest je potrebné dotiahnuť v spolupráci s ORL lekárom diagnostiku chronickej nádchy, ktorá je v niektorých prípadoch dosť komplikovaná. Držím palce a verím, že Váš syn bude vstávať do školy riadne odpočinutý a sústredený. Terajšie možnosti liečby mu to dozaista umožnia.

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 38 rokov a problém s opakovanými zápalmi hrdla a upchatým nosom. V r. 2005 mi na alergologickej ambulancii diagnostikovali: RHINITIS chron. vasomotorica so stredne závažnou bakteriálnou alergiou. Doktorka mi nasadila liečbu ZODAC 1 tbl. a IRS 19 sprej do nosa. Tabletky užívam odvtedy pravidelne, ale môj stav sa nezlepšil. Najhoršie problémy mám ráno: upchatý nos, kýchanie, priesvitný výtok z nosa. Trvá to asi hodinu, cez deň je to už vcelku dobré. V auguste 2008 som bola vyšetrená na ORL ambulancii, pretože asi 3 mesiace som rozprávala „na nos“ (ako keby som mala silnú nádchu). Doktorka odporučila telerinoepifaryngoskopiu – záver: bez hypertrofických zmien na sliznici nosa a nosohltana, nosová priehradka bez deformity. Naordinovala mi Avamys sprej. Trošku sa to upravilo, ale stále som rozprávala „na nos“. V júli 2009 mi doktorka na ORL zmenila tabletky ZODAC a naordinovala mi AERIUS. Moje problémy s rozprávaním „na nos“ sú stále väčšie. Reč je huhňavá, ako keby som mala silnú nádchu. Ráno mám pravidelne upchatý nos, kýcham a z nosa vyteká číry výtok. Poraďte mi, prosím, ako sa mám zbaviť tej „huhňavej reči“, aké tabletky, sprej, prípadne aké vyšetrenie ešte absolvovať. Ďakujem.

  • Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň. Myslím, že by bolo vhodné zopakovať opäť testy na určenie alergie. Vaše ranné ťažkosti s kýchaním, upchatým nosom a výtokom u mňa totiž evokujú podozrenie na inhalačnú alergiu na roztoče. Tak ako sme na tomto fóre už spomínali, jedná sa o významnú zložku prachu. Práve v lôžkovinách – posteľné prádlo majú ideálne podmienky pre svoj život. Teplo, optimálnu vlhkosť, zdroj potravy – živia sa odlúpenými bunkami našej kože. Opakované zápaly hrdla a huhňavý hlas by takisto mohli byť znakom alergického pochodu vo Vašom organizme. Huhňavosť – zmena Vášho prirodzeného zafarbenia hlasu je zaiste pre Vás veľmi obťažujúca. Je to porucha zvuku reči pri patologicky zmenenej rezonancii zvukov prechádzajúcich cez nosohltan a nos. Je niekoľko druhov huhňavosti. ORL vyšetrenie by malo najprv trochu špecifikovať o aký typ huhňavosti ide. Či je zmenený zvuk len niektorých alebo všetkých hlások. Následne posúdiť, či ide o problém vyplývajúci z dlhotrvajúcej nádchy, zmenených pomerov na slizniciach nielen v nosovej dutine ale najmä v prínosových dutinách. Možno ide o tzv. návykovú huhňavosť, kedy sa nesprávny vzor reči zafixoval z obdobia výraznejších ťažkostí s nádchou – ako pozostatok napr. prekonanej infekcie. Napr. aj neurotické ladenie osobnosti môže napomôcť tejto fixácii hlások. V rámci diferenciálnej diagnostiky by malo byť vykonané aj neurologické vyšetrenie za účelom vylúčenia poruchy inervácie svalstva mäkkého podnebia – čo môže byť takisto najčastejšie výsledkom zápalu v danej oblasti. Keďže Ste mali vykonanú telerinoepifaryngoskopiu – do úvahy asi neprichádzajú príčiny ako sú napr. cysty, polypy, nádory, zväčšené krčné mandle, deformity. Zhrniem to. Potrebné opakované alergologické, ORL vyšetrenie s rinomanometriou, dôkladným vyšetrením prínosových dutín, event. neurologické, logopedické vyš. Ako opatrenia – kvalitné antihistaminikum, lokálna liečba protizápalovým preparátom, preplachy nosa so soľnými roztokmi, psychohygiena. Po určení alergénu – eliminácia, eventuálna vakcinácia, imunomodulácia napr bakteriálnymi lyzátmi, realizácia výterov – pri kultivačnom náleze patogénu v horných dýchacích cestách – dôsledné preliečenie. Držím palce, aby Ste na základe spolupráce Vašich rajónnych špecialistov boli opäť v pohode.

Dobry den. Prave dnes som bola prvykrat yvsetrena na alergologii, mam 25r. Zistila mi lekarka alergiu:povedala na pupavu a palinu (neviem, zaraduje sa to ako alergia na pel?) a taktiez na roztoce. Zarazilo ma ze nesmiem bylinkove caje a med. Kde by som si mohla preciat co vsetko smiem a co nie?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Pri diagnostikovanej alergii na roztoče je nutné dodržiavať tieto pravidlá: zaobstarať si lôžkoviny – paplóny, vankúše vhodné pre alergikov, ráno ich dobre vyvetrať, cca 1x za 3 mesiace vyprať paplón aj vankúš, nechávať ich v zime vymrznúť, v lete prehriať pod vplyvom vysokých teplôt počas pekných slnečných dní. Meniť posteľnú bielizeň raz za dva týždne, mať upravené domáce prostredie s čo najmenším obsahom prachu – teda eliminovať zachytávače – kožušiny dekoratívne, huňaté prikrývky, koberce, nepoužívať vlnené bytové doplnky, postupne vymeniť čalúnený nábytok za vhodnejší (koža,..), často vysávať kvalitnými vysávačmi, najlepšie s obsahom HEPA filtrov, nemať v spálni kvetiny, teplotu a vlhkosť udržiavať skôr na nižších hodnotách. Teraz k Vašej otázke o paline a púpave. Ide o byliny z jednej botanickej skupiny, a tak vídame často ich skríženú reaktivitu. Ak Ste na nich alergická, znamená to, že Ste alergická na ich peľ prioritne, ale môžu sa postupom času vyskytnúť aj prejavy tzv. orálno-alergického syndrómu – kedy pacient reaguje na potraviny, ktoré majú podobné alergény. U paliny ide najmä o koreňovú zeleninu surovú, ale stretávame sa aj s reakciami na harmanček, surový slnečnicový olej, chili papričky. Mali by Ste sledovať peľový informačný servis a tak plánovať svoje aktivity napr. dovolenku v závislosti podľa predpokladaného výskytu vášho alergénu. Vo Vašej peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami, obmedzujte pobyt v prírode – hlavne v období suchého a veterného počasia. Je vhodné vetrať krátko – najmä krátko po daždi, nespať pri otvorenom okne, vhodné sú prímorské pobyty. Takisto sú vhodné krátke vlasy, zvýšte osobnú hygienu, sprchovanie, umývanie vlasov po návrate z prírody. Peľoví alergici majú dobré skúsenosti s preplachmi nosa slanou vodou aspoň 1x denne. Boli Ste upozornená na konzumáciu bylinných čajov. Môžu totiž obsahovať peľové zrnká. Rovnako ako aj med. Zásada je nepoužívať med a bylinné čaje aspoň v období peľovej sezóny. Pozdravujem na začiatku Vašej cesty životom s alergiou.

Môj 7-ročný syn má alergiu na pele tráv a burín, lieči sa u alergologa.Pri poslednej kontrole krvi mal zvýšené CD19ly (26,1%), zvýšený pomer CD4/CD8ly,(CD4:45,9%,CD8:18,7%, CD4/CD8:2,45),miernu eozinofíliu a opakovane trombocitémiu.(423tis.,n. do 350)čo to konkrétne znamená? Klinicky nemá príznaky zníženej imunity, nebýva chorý, naposledy bral atb v januári t.r keď mal šarlach, inak je chorý tak 3-4 krát v zime, aj to má len vir. nádchu a väčšinou nepotrebuje atb.Pri ktorých ochoreniach môže byť tombocytémia,KO má inak v poriadku, keď bol menší, mal aj anémiu, ale teraz je to v poriadku,okrem xyzalu počas peľovej sezóny neberie žiadne lieky. Ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk.Dobrý deň,u Vášho syna boli vyšetrované parametre bunkovej imunity (tzv. CD znaky) a krvný obraz. Vyšetrovanie bunkami sprostredkovanej imunity je v rukách špecialistu veľmi prínosným vyšetrením, vie odhaliť u pacienta určité poruchy imunitného systému, umožní sledovanie dynamiky zmien pri imunomodulačnej liečbe a podobne. Na strane druhej je toto vyšetrenie niekedy príliš preceňované a aj u zdravých jedincov môžu byť jednotlivé parametre často mimo laboratóriom udávaného rozpätia. Navyše pre imunológa je percentuálne uvedenie výsledkov nedostatočné, oveľa cennejším sú absolútne hodnoty týchto parametrov (presné počty buniek). Musím Vás teda ukľudniť a oznámiť Vám, že mierne zvýšenie B lymfocytov (CD 19) a Th lymfocytov (CD4) nemusí vôbec znamenať žiadnu poruchu imunity. Vami uvádzaný pomer medzi Th a Tc lymfocytmi (CD4/CD8) je v rámci normy. Imunológ všetky pomocné laboratórne hodnoty musí dávať do súvislosti s klinickým stavom pacienta. Nikdy totižto neliečime laboratórne hodnoty, ale konkrétneho človeka. Keďže uvádzate, že syn len sporadicky vyžaduje liečbu antibiotikami a nebýva často chorý – tým vlastne imunológovi dávate informáciu o dobrom fungovaní jeho imunitného systému.Mierna eozinofília (zvýšenie eozinofilov v periférnej krvi) nie je vzhľadom na alergiu Vášho syna neobvyklým výsledkom a oveľa cennejším údajom než hodnoty krvného obrazu je priebeh peľovej sezóny u Vášho syna – aké má príznaky a ako ovplyvňuje jeho alergické ochorenie kvalitu života.
  • Trombocytémia znamená v preklade zvýšený počet krvných doštičiek. Počet trombocytov závisí od dvoch faktorov. Na strane jednej je to ich produkcia v kostnej dreni a na strane druhej ich zánik v periférnej krvi. Hodnota 423 tisíc je hraničnou hodnotou, ktorá vôbec nemusí znamenať žiadne ochorenie a može byť pre Vášho syna fyziologickou hodnotou. Pýtate sa pri akých ochoreniach môže byť zvýšené počty trombocytov. Ako som spomenul – aj hodnoty nad 500 000/ ul môžu byť úplne fyziologické. Kostná dreň je veľmi dynamický orgán a v prípade pozreby vie zvýšiť produkciu krvných doštičiek aj 10 násobne. Zvýšenie ich počtu teda môže vzniknúť ako reakcia na krvácanie, ale aj pri najrozličnejších infekciách, úraze a pod. Prechodne sa môže objaviť po fyzickej záťaži, strese (vtedy sa vyplavia doštičky zo sleziny a pľúc účinkom stresového hormónu – adrenalínu). Aby som bol v odpovedi úplnejší – musím dodať, že dôvodom ich zvýšenia môžu byť aj malignity, alebo vrodené či získané poruchy doštičiek pri najrozličnejších krvných ochoreniach. Tieto poruchy patria do rúk hematológa, ktorý má k dispozícii arzenál rôznych metodík na vyšetrovanie funkcie trombocytov, na diagnostiku ochorení kostnej drene a pod. Vo väčšine prípadov sú zvýšenia trombocytov len laboratórnym výsledkom a nespôsobujú žiadne komplikácie v zmysle vzniku trombóz a pod. Váš imunoalergiológ určite podrobne analyzuje výsledky Vášho syna, berie do úvahy jeho klinický stav, a som si istý, že má ochorenie Vášho syna pod kontrolou.

Od detstva som mala atopický ekzém, ktorý v mladosti ustúpil do pozadia. Neskôr sa zhoršila moja peľová alergia v zlom období až do astmy. Na opuchy slzníc a hlasivky to malo tiež veľký vplyv. Začala som brať kortikoidný spray do nosa a antihistaminiká. Dýchacie ťažkosti veľmi ustúpili, ale ako sa alergia začala vyburovať na obnovenom veľmi zhoršenom atopickom ekzéme. Pravdepodobne som alergická na ovocie. Keďže mi bola odporučená diéta bez korenia, ovocia a rôznych ochutení hľadala som aj na internete, ale našla som kuchársku knihu len v Čechách odkiaľ ju, ale neviem objednať na Slovensko. Prosím o recepty, prípadne odkaz na knižnú publikáciu na Slovensku. Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.skDobrý deň, je typické, že alergický proces v organizme najprv zasahoval kožu, potom nádcha, následne astma. Aj keď v súčasnosti už toto pravidlo neplatí tak, ako v nedávnej minulosti. Skúsila som Vám pohľadať kuchárku pre alergika – mala by byť dostupná aj na Slovensku, mala by sa dať objednať aj na dobierku, event. Vám odporúčam zavolať do Martinusu a poradiť sa. Je to kníhkupectvo s dlhoročnými skúsenosťami, možno Vám odporučia aj iné publikácie.
  • http://www.martinus.sk/?uItem=64687http://dnes.atlas.sk/kultura/literatura/559156/aj-alergici-sa-mozu-chutne-najest http://www.potravinova-alergie.info/recepty-alergie-hlavni-jidla.php Želám veľa zdravia.

Prekonala som rozne plesne a aj chlamidie,mam podviazany vajecnik, vyoperovanu stitnu zlazu. Tvoria sa mi krvne cysty. Preco?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, obráťte sa s týmito ťažkosťami na praktického lekára, endokrinológa, internistu event. hematológa. Vaša otázka nespadá do odbornosti alergológa.

Dobry den, velmi by som poprosila o radu. Alergolog mi predpisal tabl. Cezera a na imunitu Luivac a moja gynekologicka mi nasadila antikoncepciu. Je tam moznost zleho znasania antikoncepcia pri tychto dvoch preparatoch? Mozu sa navzajom ovplyvnovat alebo je to v poriadku? Dakujem Martina

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vami užívané preparáty by sa navzájom nemali ovplyvňovať. Želám všetko dobré.

cela by som Vás poprosiť o radu. Mám 3,5 mesačného chlapčeka,ktorý už od konca prvého mesiaca má nádchu. Lekárka mu najprv predpísala Pamykon,ten nepomohol. Potom sme boli odoslaní na nosno-ušno-krčnú ambulanciu. Tam lekárka odporučila preliečenie antibiotikami. Takže vybral Penbene a nejaké hnedé robené kvapky. To znova nepomohlo. Potom mám naša detská lekárka odporučila Mar a znova tie hnedé kvapky. Vybral aj Nasivin a nádcha stále pretrváva. Medzitým mu bol nasadený aj Fenistil. Lekárka nám povedala, že pokiaľ si nebude vedieť sám vyfúkať noštek, tak tie soplíky tam budú stále. Ale podľa mňa to bude ešte dosť dlho trvať. A nie je možné, že po toľkých liekoch nádcha neprešla. Takže Vás prosím o radu. Za pomoc ďakujem.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň,2,5 mesiaca trvajúca nádcha u dojčaťa je dôvodom na dôkladné vyšetrenie. Nádcha u malého dieťaťa nie je vôbec banálne ochorenie. Dojčatá nevedia ešte dýchať ústami, majú iné anatomicko – fyziologické pomery v horných cestách dýchacích ako dospelí (zúženie prednej a zadnej časti nosa, široká a krátka komunikácia so stredným uchom,…). Deti so zle priechodným nosom sú často nekľudné, mrzuté, trpia nechutenstvom a majú problém s pitím. Často mávajú aj bolesti uška, či zahlienenie dolných dýchacích ciest. Väčšina infekčných príčin nádchy je vírusová, ale mnohokrát sa bežné nádchy komplikujú bakteriálnym zápalom. Je dobré, že ste boli na vyšetrení ORL, pretože len ORL lekár vie odborne vyhodnotiť možné anatomické odchýlky a iné chorobné stavy v oblasti nosa a uší u dieťaťa (polypy, možné cudzie teleso, zápal stredného ucha,…). Za chronickou nádchou sa ale môže skrývať aj začínajúce alergické ochorenia, porucha imunity, reflux a pod. Preto je namieste aj alergiologické vyšetrenie a na odporúčanie lekára aj gastroenterologické vyšetrenie. Jednoducho pátrať po príčine chronickej nádchy. Medzi všeobecné rady starostlivosti o dieťa s nádchou patrí aj úprava vlhkosti vzduchu v spálni, odsávanie hlienov najmä pred pitím, ošetrovanie sliznice soľnými roztokmi, inhalácie a používanie nosných kvapiek podľa rád a ordinácie lekára, ako aj polohovanie dojčaťa. Je treba si ale dávať pozor na nešetrené odsávanie, ktoré môže poškodiť sliznicu dieťaťa a neuvážené dlhodobé podávanie voľnopredajných uvoľňujúcich kvapiek do nosa, ale aj na kontakt dieťaťa s chorými či bacilonosičmi (častý problém ak má dojča starších súrodencov – škôlkarov…).
  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Dobrý deň,eozinofil je krvná bunka, ktorou hlavnou funkciou je bojovať proti parazitom. K tomuto boju ju príroda obdarila silnými zbraňami – rôznymi pôsobiskami, ktoré účinne zasahujú proti nepriateľom. Problémom je, že tieto obranné látky môžu za určitých okolnosti poškodzovať aj tkanivá človeka a zúčastňovať sa na rôznych chorobných stavoch. Eozonofil je kľúčovou bunkou práve pri alergických ochoreniach, keď organizmus mylne vyhodnotí situáciu a začne útočiť proti látkam, ktoré si tento útok nezaslúžia (napríklad alergická reakcia u alergika po konzumácii jahôd). Eozinofíliu (zvýšené hodnoty eozonofilov) nachádzame teda u pacientov s alergiami, parazitmi, ale aj pri autoimunitných ochoreniach, poruchách imunity, zriedkavo aj pri malignitách a iných vzácnejších ochoreniach. Poznáme aj stavy, keď nevieme objasniť príčinu zvýšeného počtu týchto krviniek a často býva mierne zvýšenie eozinofilov len laboratórnym nálezom – bez klinického dosahu. Lekár by mal pátrať po príčine eozonofílie – a tak je úplne namieste alergiologické vyšetrenie, ale aj vyšetrenie na parazity, pátranie po hematologických ochoreniach. Musíme myslieť aj na možný postih orgánov (srdce, koža, CNS, pľúca, pečeň, GIT …).
  • Vo Vašom prípade, najmä ak má Váš syn dlhoročné svrbenie očí, ktoré môže byť jedným z prejavov alergie sa ďalšia diagnostika nezaobíde bez alergiologického vyšetrenia.

 

Dobry den, som od mala alergicky na pele. Alergia sa mi prejavuje hlavne slzenim a svrbenim oci, podnebia a nepretrzitym smrkanim. Braval som inekcie, pred niekolkymi rokmi som presiel na uzivanie kvapiek, aby bolo lepsie cez sezonu. Nic vsak nepomaha, pocas sezony ani lieky, aby utlmili alergiu. Vedeli by ste poradit, ako obmezit alergicke reakcie? Hlavne neustale smrkanie obmedzuje vykon a sustredenie v praci a celkovo ‚spolocensky‘ zivot. Dakujem za rady.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Podľa Vášho popisu je možno predpokladať, že máte vyťaženú liečbu, no napriek tomu príznaky alergie sú výrazné. V liečbe alergie je zlatým štandardom vakcína, ktorej dávky sa v priebehu sezóny podľa potreby redukujú. Na obdobie najvýraznejších ťažkostí je možno podávať antihistaminiká – lieky na alergiu prechodne aj vo zvýšenej dávke, ale hlavne s dostatočným predstihom pred nástupom sezóny. Lokálna liečba nosa, očí by mala byť používaná pravidelne, osvedčuje sa najmä lokálny kortikosteroid, niekedy aj v kombinácii s lokálnym antihistaminikom. Niekedy siahame k prechodnému predpisu lieku s obsahom pseudoefedrínu. Čo sa týka režimových opatrení, boli aj na tomto fóre opakovane popísané – skúste sa zamerať v čase sezóny na elimináciu alergénu. Odporúčame našim pacientom preplachy nosovej sliznice soľnými roztokami. Skúsiť namontovať si protipeľové siete na okná, zotierať prach s obsahom peľov z nábytku na vlhko, v sezóne vetrať viac po daždi, obmedzovať vychádzky do prírody. Snažte sa byť v psychickej pohode, človek v strese je viac zraniteľný.

Dobrý deň! V poslednej dobe mám problém s dýchaním ale iba v noci. Akonáhle si ľahnem do postele tak sa mi zablokuje jedna nosná dierka. Ráno vstávam s plným nosom, bolia ma oči – nevládzem pozerať na slabé ranné slnko a som ešte viac unavený. Behom dňa nemám skoro žiadne problémy, vyskytne sa to iba po spánku resp. keď idem spať. V prípade ak je to príznak na alergiu tak Vás poprosím o radu aspoň približne na čo by to mohla byť alergia. Ďakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vami popisované ťažkosti mi pripadajú ako prejav alergie na roztoče. Pre ňu je typické, že v prostredí, kde je vyššia nálož roztočov – a to sú práve lôžkoviny – vankúš, paplón, posteľ, dokáže vyvolať príznaky. Či už na prieduškách, alebo nádchu, nepohodlie v očiach. Objednajte sa na imunoalergologické vyšetrenie, kde Vám alergiu môžu zistiť. Dovtedy sa dajte vyšetriť aj na ORL ambulancii, kde by sa mala vylúčiť iná príčina ťažkostí. Za pokus by možno stálo vyskúšať užitie voĺnopredajného antihistaminika – či zlepší stav, alebo nie. Prajem všetko dobré.

Dobrý deň. Mám 30 rokov a doteraz som nemala alergiu (ani v detstve pri kožných testoch nebola zistená). Počas druhého tehotenstva som mala stále nádchu a upchatý nos hlavne v noci. Myslela som, že po pôrode to ustúpi, no ostalo to ešte horšie. Každé ráno som kýchala aspoň 7krát, potom ma svrbelo podnebie a stále som mala plný nos. Išla som k lekárke ORL, ktorá mi po vyšetrení predpísala Nasonex. Liek mi veľmi pomohol, no keďže bolo leto a ja mimo bydliska liek mi došiel a potom všetky príznaky sa vrátili ešte horšie a do toho aj svrbenie očí (čo som nikdy nemala s očami problémy). Chystám sa späť na vyšetrenie na ORL po lieky a chcela by som vedieť, či by ste mi odporučili aj alergologické vyšetrenie. Ďakujem Mirka

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk Milá Mirka, počas gravidity sa môže jednať o nádchu tehotenskú, ktorá sa prejavuje u istej skupiny žien a súvisí so zmenami hormonálneho profilu. Avšak, ako Ste správne predpokladali po istom čase po pôrode by mala ustúpiť a nemala by byť viazaná spolu s očnými príznakmi. Skôr si myslím, že záťaž, akou gravidita nesporne je, viedla k odkrytiu alergie. Vedú ma k tomu viaceré úvahy – jednak svrbenie podnebia, jednak spomínané očné ťažkosti, ale aj Váš údaj, že v detstve Ste boli testovaná na alergiu. Tá sa rokmi vyvíja, mení, preto si alergológovia pretestuvávajú pacientov s odstupom času znova. S prípadmi ako Ste Vy sa stretávam vo svojej praxi často, takže Vám odporúčam opätovne navštíviť imunoalergológa.

Chcela by som Vas poprosit o radu vysledky z krvi mi ukazali IgE:458,7 chcela by som vediet co najviac ohladom toho ige nikdy som take nieco vo vysledkoch nemala. Inak som uz 12 rokov alergicka mam totiz sennu nadchu na ktoru pouzivam lieky popripade aj vakciny. Prosim Vas o vasu odpoved velmi mi tym pomozete. Vopred vam velmi pekne dakujem. Martina

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň, Martina.
  • IgE – imunoglobulíny E sú protilátky – bielkoviny. Majú veľký význam pri sprostredkovaní reakcií, ktoré sa vyskytujú u citlivých jedincov pod vplyvom alergénu. Približne polovica jedincov s alergickým zápalom nosovej sliznice alebo astmou má zvýšené hladiny IgE.
  • Na druhej strane mnoho jedincov s alergiou a zvýšenými hladinami IgE špecifických alergénov má normálne hladiny celkového IgE. Normálne hodnoty nevylučujú alergické ochorenie. Najčastejšími príčinami zvýšeného IgE je alergický zápal (ekzém, priedušková astma, senná nádcha), alebo parazitárne ochorenie.
  • Pre úplnosť dodávam aj iné príčiny – hladiny celkového IgE sú často zvýšené pri imunitnej nedostatočnosti (poruche imunity). Zvýšené hodnoty sa tiež môžu vyskytovať pri anafylaktickom šoku, reume, plesňovej chorobe pľúc (aspergilóza), nedostatku IgA, cystickej fibróze, hemosideróze, infekčných chorobách pečene, parazitárnych chorobách, infekcii cytomegalovírusom (CMV), kandidóze, rakovine lymfatických uzlín – m. Hodgkin (pokročilé štádium), m. Kawasaki, infekčnej mononukleóze, zápale obličiek, plazmocytóme, popáleninách, Guillainov–Barrého syndróme a Wiskottovom–Aldrichovom syndróme. Znížené hodnoty sa vyskytujú pri radiačnej liečbe, u pokročilých nádorov, poruchách bunkovej imunity, aj pri ťarchavosti. Dúfam, že som Vám pomohla pri zorientovaní sa ohľadom IgE.

Dobrý deň! Som alergička – mám alergiu potravinovú (med, orechy, banány, v tomto roku višne, čerešne, slnečnicové semiačka), celiakia, inlaktróza, alergia na peľ rôznych rastlín i stromov, alergia na prach, ekzémy… Z dôvodu ťažkej osteoporózy užívam Calcitonín alebo i Tonocalcin. Ráno si sprej vstreknem do nosa a okamžite sa u mňa objaví výrazné až neznesiteľné svrbenie, kýchanie aj 10 min., krvavý výtok z nosa. Môže ísť o alergiu na kalcitonín? Ďakujem

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Na Vašu otázku znie odpoveď môže, ale nemusí. Vaša reakcia organizmu môže byť spôsobená precitlivenosťou na samotnú účinnú látku kalcitonín. Ako iné liečivá aj ona môže byť u istého jedinca alergénom. To by sa mohlo objektivizovať pomocou kožného testu alebo odberom krvi. Takisto musíme brať do úvahy, že kalcitonín ako polypeptid môže vyvolať obrannú reakciu sliznice nosa – kýchanie, opuch sliznice, sekréciu hlienov ako cudzorodá iritujúca látka. Rovnako je možné, že ide o precitlivenosť na konzervans v nosových kvapkách – benzalkonium chlorid – je to látka pomerne dráždivá. Ako alergička máte sliznice nosa, oka, priedušiek viac zraniteľné, citlivejšie voči rôznym podnetom, dráždidlám. Nielen alergénom. Odporúčala by som Vám absolvovať ORL vyšetrenie, kde by sa zistilo, či nemáte iné ochorenie nosa. Napríklad nosové polypy, atd. Skúste sa zdôveriť s týmito ťažkosťami aj Vášmu alergológovi, ktorý Vám bude nápomocný pri vylúčení alergie na kalcitonín, alebo benzalkonium chlorid.

V septembri mi zistili alergiu napel trav,obilnin,astrovitych rast. a roztoce domasce a skladove.Mam alergicku nadchu a beriem zodac a levoceterizin teva.Pred tyzdnom som zacala kaslat , jedná sa o alergický kašeľ ?

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Váš kašeľ môže byť spôsobený viacerými príčinami. Jednou z nich je infekcia, ale aj začínajúca priedušková astma. Ak máte alergiu na roztoče a dusí Vás v noci, skutočne môžeme uvažovať o alergickom kašli. Navrhujem, aby Ste sa dali vyšetriť na pľúcnej ambulancii, ORL alebo išli na kontrolu k Vášmu imunoalergológovi, ktorý by Vám zrejme naordinoval inhalačné lieky na zvádnutie kašľa, dusenia. Ak máte chronickú nádchu – v liečbe by Ste mali mať aj protizápalový sprej do nosa. Je možné, že kašeľ je spôsobený zatekaním hlienov z prínosových dutín. V každom prípade musím podotknúť, že nie je celkom štandartné, aby sa užívali 2 antihistaminiká naraz. K tomu sa uchyľujeme my alergológovia v prípadoch ako sú napr.ťažký ekzém. Skúste si pozrieť do správy, či Vám Zodac nebol zamieňaný za Levocetirizin Teva. V tom prípade by Ste si mali užívať len jeden liek na alergiu.
  • Želám všetko dobré.

Dobry den, prosim vas o radu. Mojmu 4 mesacnemu syncekovi zacalo cervenat a slzit lave ocko, popri tom aj vela kycha a tecie mu z nosteka. V ten den kosili travu okolo bytovky, tak by ma zaujimalo ci by to mahla byt alergia alebo nieco ine. Teplotu nema, dakujem za odpoved.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk ,Dobrý deň,alergické prejavy (slzenie očí, kýchanie, výtok z nosa) u dojčiat nie sú nezvyčajné, a skutočne by sa mohlo jednať o alergickú príčinu. Stanovenie diagnózy sa ale musí oprieť o vyšetrenie dieťaťa, odobratie anamnézy a diferenciálnu diagnostiku. Podobné prejavy sa totiž vyskytujú aj pri infekčných – najmä vírusových ochoreniach. Odporúčam preto vyšetrenie u Vášho detského lekára.

Dobrý deň. Môj syn má 6 rokov, nikdy nebral antibiotíká, nikdy nemal žiadne alergické reakcie ani na potraviny, či na zvieratá a pod. Chlapec nastúpil v septembri do školy, po dvoch dňoch prechladol a bol týždeň doma v posteli. /Prechladnutia sú u neho bežné – asi 4 krát do roka – takže v norme/. Poriadne sa preliečil – žiadne behanie po vonku. Teraz je október – u nás v Tatrách chladný mesiac. Pred pár dňami sa mu začali na chrbte objavovať vyrážky /teraz ich je asi 5/. Najprv som si myslela, že ho len poštípal komár v noci, lebo to tak vyzerá ako štípance. Ale na ďalši deň ďalšie a ďalšie vyrážky. Niektoré ustupujú, druhé sa objavia. Nie je ich veľa, sú aj na nohách /asi tri/ a na semenníkoch /tiež tri/. Máme si dať kvôli pár vyrážkam robiť kožné testy? Detská Dr. nám to zatiaľ nenavrhla. Predpísala tekutý púder a Zodac. V priebehu 24 hodín to pekne ustupuje, ale ja by so m chcela vedieť, čo to je a prečo to je. Ďakujem za odpoveď. Marianna

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,koža je významný imunologický orgán s množstvom buniek, ktoré zohrávajú zásadné mesto v obranyschopnosti človeka. Nezriedka práve zmeny na koži privedú lekára k diagnóze črevných, autoimunitných, infekčných a iných ochorení. Netreba ale robiť paniku, v prípade Vášho syna sa môže jednať o nekomplikovanú krátkodobú záležitosť (kožné prejavy po viróze, reakciu na potraviny, alebo ako spomínate štípance či infekčný charakter kožných eflorescencií). Mnohokrát sa pri krátkodobých epizódach výsevu na koži k pravej príčine ani nedopátrame. V prípade, že prejavy na koži nebudú ustupovať Váš lekár určite zváži vhodnosť vyšetrení, vrátane konziliárneho kožného či alergoimunologického vyšetrenia.

Mam otazku mam alergiu na psa a byvame u svokry, chcem sa opytat? Doteraz bol pes vnutry, kedze som mala priznaky a a alergolog mi zistil alergiu na psa, svokra po dlhom prehovarani ustupila, ze psika da teda von, jedna sa o vacsiu rasu psa. Prehovarali sme ju aby dala psa uplne prec, ale s tym nesuhlasi. Bude mi to aj tak skodit na moje zdravie? Aj ked bude pes vonku? Inu moznost nemam. Dakujem.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Je pozitívne, že pes je odsunutý vonku. No musím upozorniť, že kontakt s ním by mohol mať nepriaznivý dopad na Vaše zdravie. Vaša alergia by sa mohla zhoršovať, event. v neskoršom období by sa mohla vyvinúť priedušková astma. Najlepšie by bolo, keby sa svokra psíka dokázala celkom vzdať, aj keď viem, že je to veľmi ťažké – čo môže mať zasa dopad na jej psychickú kondíciu. Do úvahy ešte prichádza aj odsťahovanie sa. Držím palce!

Dakujem za Vasu odpoved, zial odstahovanie nepripada do uvahy, mame dve deti, a vlastne kde? Mysllite, ze ked s nim nebudem vobec v kontake, ako hladkat ho, a v tesnej blizkosti, tak mi to nebude skodit? Svokra sa psa nevzda to viem, taky krok nespravi, a odstahovanie tiez neprichadza do uvahy, ja moc vztah k psom nemam, takze prosim, ked budem dalej od neho, a nebudem v jeho tesnej lizkosti? Aj tak to bude mat na moj zdravotny stav zly dopad? Moja alergia sa paveze prejavovala kaslom a dost intenzivnym.

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Opäť dobrý deň. Ako alergologička by som mala odporúčať úplné odstránenie psa z Vášho rodinného prostredia. Najmä ak, ako píšete, problém už máte s prieduškami. Ale ako človek viem, že sú situácie, ktoré sa nedajú riešiť bez nadhľadu. Asi Vám nič iné neostáva, iba sa chrániť kontaktu s ním, nepúšťať ho do bytu. Ak sú deti, manžel s ním v kontakte, čím skôr im vymeniť oblečenie, aby alergény zo psa, ktoré Vám škodia neprinášali do Vašej blízkosti. Dbať, aby psíkov domček bol udržiavaný v čistote. Viaceré opatrenia sa spomínali aj na tomto fóre vo vyššie uvedených odpovediach. Verím, že sa podarí obnoviť správna symbióza vo vašom spolunažívaní.

Dobry den, este raz Vas prosim, mohli by ste mi odpovedat, co moze byt pricinou zvysenych eozinofilov? Moj 11.rocny syn je odmalicka alergikom, iziva xyzal a opatanol, jeho problemom je svrbenie oci od aprila az do oktobra. Kozne testy mu nepotvrdili ziadnu alergiu a z krvi ma vraj potvrdeny 3.stupen, co je vraj lahsi stupen alergie.Pani doktorka z alergologie nam odporucila urobit vysetrenie na parazity v stolici, helicobaktera a toxocarozu. vsetky vysledky boli negativne.Za vasu odpoved Vam vopred dakujem.Eozinofilov ma okolo 17 percent.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,ako som už uviedol pri predchádzajúcej odpovedi najpravdepodobnejšou príčinou zvýšeného počtu eozinofilov v periférnej krvi u Výšho syna je alergia. Ako píšete – odmalička je alergikom, má sezónne alergické prejavy od apríla do októbra a potvrdenú alergiu vyšetreniami z krvi (špecifické IgE). Pani doktorka správne pátra aj po iných príčinách eozinofílie, pretože tieto môžu byť zvýšené nielen pri alergiách. Príčinami môžu byť aj parazitárne ochorenia (preto sa u syna vyšetrovali parazity v stolici), ale aj autoimunitné ochorenia, poruchy imunity, zriedkavo aj malignity, Addisonova choroba, vzácnejšie aj určité ochorenia čreva. Všetky tieto vymenované „diagnózy“ majú svoj klinický obraz a Váš lekár by pri podozrení na tieto ochorenia určite vykonal príslušné diagnostické kroky – netreba sa preto báť výpočtu príčin zvýšeného počtu eozinofilov. Vrátim sa na začiatok – u Vášho syna je alergické ochorenie dostatočným dôvodom na zvýšenie týchto krvných buniek.

dobry den, chcem sa spytat, mam zistene vysoke hodnoty HP, celiakie, intol. laktozy, lekarka chce liecit najprv HP – vraj moze zapricinit tu celiakiu a intoleranciu, mam brat Lomac a Biogaju dokopy mesiac, potom na odber. ale citala som ze existuje aj Helicid – nebol by lepsi? Lomac ma vela neziad. ucinkov. a este sa chcem spyt. stale mam zniz. imunitu – malo B Krviniek a 3roky nemam menzes, mam 23rokov. suvisi to stym? nedrzim diety, naopak jim aj za 2,hoci len rano,potom cely den travim, velmi tazko mi travi, vrati sa mi menzes ked budem dodrz. bezlaktoz – bezlepkovu dietu? a ako? aby mi nechybala energia a vitaminy???? som uz zufala

  • MUDr. Slávka Belvončíková, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk
  • Dobrý deň. Vaša otázka pozostáva z viacerých častí – takže skúsim odpovedať postupne. O infekcii Helicobacterom pylori (HP) sa písalo už aj na tomto fóre. Je fajn, že Vás pani doktorka chce v tomto smere preliečiť. Skutočne baktéria HP môže byť v pozadí ťažkostí s trávením, ale doteraz som sa nestretla s tým, že by mala zapríčiniť celiakiu a intoleranciu laktózy. Možno v teréne infekcie sa ťažkosti viac zvýraznia, a tým sa realizujú testy aj na tieto diagnózy. Principiálne celiakia je vrodené ochorenie, ktorého podstatou je tzv. autoimunitný zápal sliznice tenkého čreva. Príčinou prejavenia choroby je zaťažovanie organizmu lepkom u človeka, ktorý má prítomný gén pre celiakiu. Lepok je bielkovina, ktorá sa správa ako antigén – alergén a ktorá pochádza zo pšenice, (ale môže byť aj v iných obilninách) ktorú konzumujeme v pekárenských výrobkoch. Gén – je vrodená danosť. Z povahy ochorenia – zápal sliznice – výstelky tenkého čreva – vyplývajú klinické prejavy. Môžu byť tráviaceho charakteru lebo črevá nefungujú optimálne. Nastáva pocit netrávenia, ťažoby v oblasti brucha, hnačky, opakujúce sa ústne kútiky, nafukovanie… Ale celiakia môže byť príčinou aj širokej škály ťažkostí mimo tráviaci systém. Spomeniem napr. neplodnosť, chudokrvnosť, bolesti hlavy… Veľmi často ide ruka v ruke práve s intoleranciou mliečneho cukru – laktózy, ktorá je považovaná za pridruženú komplikáciu. Skúsenosť nás učí, že pri dôsledne dodržiavanej bezlepkovej diéte sa kravské mlieko v malom množstve môže po čase opäť zaviesť do jedálnička. Všetko toto píšem, aby Ste porozumeli, aké dôležité pre Vás je doživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty – pretože ak som dobre porozumela, bolo Vám zistené toto ochorenie. Biogaia je probiotikum, to by Ste mali užívať pravidelne dlhodobo, nielen jeden mesiac. Lomac a Helicid sú lieky s identickou účinnou látkou, takže tam je malá pravdepodobnosť, že by jeden bol výrazne lepší, ako druhý. Čo sa týka menštruačného cyklu, ja verím, že sa Vám po nasadení diéty a preliečení poruchy imunity upraví.

Dobry den. mam 2 rocneho syna. Asi 11 mesiacov mu vyteka z nosa cista voda, nic farebne. A z toho sustavne kasle. Aj ked uziva lieky proti kaslu ako olmucol, Mucosolvan. Lekar skonstatoval, ze sa jedna o alergiu, ale testy z krvi su negativne. Vsetky. Akurat mu zistili znizenu sliznicovu imunitu iba 0,26. Predpisany mu bol Bronchovaxon, Aerius. ORL vysetrenie dopadlo dobre, nosne mandle zvacsene nema, podla nej je to alergia. Ale ked testy su negativne? Teraz som presvedcila lekara, nech skusi testy na plucne chlamydie a potom este paratizty ako skrkavka… Som zufala. Mam doma dieta, ktore 11 mesiacov sopli a kasle. Proti pneumokokom zaockovany bol. Moze byt alergik napriek tomu, ze vysetrenia su negativne?

************************************************
Od detstva mávam často upchatý nos a hustý hlien. Na vyšetrení som bola až v tridsiatke, keď som začala mať každý deň zvýšenú teplotu. Vybrali mi krčné mandle, no nepomohlo. Vtedy zistili, že mám chronickú nádchu. Už niekoľko rokov beriem lieky na alergiu aj sprej do nosa, ale testy na alergiu som mala negatívne. Ako dlho môžem užívať spreje? Nebola by pre mňa lepšia laserová mukotómia?
čitateľka B.

MUDr. Martin Lešťan:Keďže testy na alergiu ste mali negatívne, pravdepodobne trpíte chronickou nealergickou nádchou, ktorá môže byť infekčná alebo neinfekčná. Príčin neinfekčnej nealergickej nádchy je veľa a neraz si ju pacient privodí sám nadmerným užívaním voľnopredajných kvapiek do nosa. Liečba a dĺžka jej podávania patrí výhradne do rúk špecialistu. Zápalovú reakciu v nose najúčinejšie potláčajú miestne podávané kortikosteroidy. Lokálne sa môžu podávať aj antihistaminiká, krátkodobo i látky slúžiace na odpuchnutie sliznice. K chirurgickému riešeniu, napríklad k laserovej mukotómii, pristupujeme až po nedostatočnom efekte medikamentóznej liečby, lebo zmohutnenie nosovej sliznice a tým spôsobená zlá priechodnosť nosa je často iba následkom, nie príčinou ochorenia. V takom prípade aj po chirurgickom zákroku bude pacient odkázaný na lieky a vylúčiť nemôžeme ani recidívu.
*****************************************
Mám štvormesačného syna. Jeho otec sa od malička lieči na atopický ekzém, ja mám seboroickú dermatitídu, sezónnu sennú nádchu a potravinovú i liekovú alergiu. Aká je pravdepodobnosť, že syn alergiu zdedí? Ako mám postupovať pri zavádzaní stravy, mám vynechať potraviny, na ktoré som sama alergická? Maličký má zatiaľ atópiu, natierame ho kortikoidmi, čo sa mi zdá priskoro, preto ma zaujíma váš názor na homeopatiu. Nebolo by namieste dať malého vyšetriť aj na alergiu, ktorá sa zatiaľ neprejavuje? Ako zistím, že má sennú nádchu?
Laura T.

MUDr. Martin Lešťan:Ak majú alergiu obaja rodičia, u dieťaťa je riziko jej vzniku 80 až 90 %. U dojčiat býva prvým prejavom práve atopický ekzém. Vášho syna musí vyšetriť imunoalergiológ. Po porade s ním si upravíte aj stravu, preventívne opatrenia už nestačia, bude treba dodržiavať cielený liečebný režim. Zbytočne dieťa nevystavujte pôsobeniu interiérových alergénov. Liečba kortikosteroidmi patrí do rúk odborníkov, no neobávajte sa, vždy sa snažíme o krátkodobé podávanie a prechádzame na inú liečbu. Senná nádcha sa u detí najčastejšie prejaví priesvitným výtokom z nosa, kýchaním, svrbením či pocitmi upchatia nosa. Často sa pridá kašeľ.
**************************************
Mám päťdesiatdva rokov. Asi pred dvomi mesiacmi som sa v noci zobudila na vodnatý vytok z nosa. Stalo sa to tri- či štyrikrát. Cez deň bolo všetko v poriadku. Potom som však začala kýchať a to neprestava ani teraz. Kýcham šesť až sedemkrát za sebou, najmä večer v posteli. Je možné, aby som v mojom veku dostala alergiu? Mám navštíviť lekára?
Viera M.

MUDr. Martin Lešťan:Nie je vôbec nezvyčajné stretnúť sa s pacientom, ktorý začal mať prejavy alergie až v zrelom veku. Vodnatý výtok a kýchanie môžu ale aj nemusia byť alergického pôvodu. Kým u ľudí do 25 rokov je na 90 % neinfekčná nádcha alergická, u starších pacientov alergia za podobné prejavy zodpovedá len v polovičke prípadov. Určite však navštívte alergiológa a ORL lekára a čím skôr začnite s účinnou liečbou.
***************************************

Ako dvadsaťročnej mi diagnostikovali alergiu na pele stromov a tráv, na mačky a psov. Mávala som migrénu – do mesiaca aj štyrikrát. Keď som mala dvadsaťsedem rokov, zjedla som raz surovú klobásu od toho dňa mám problém so žalúdkom aj s trávením. Dostávala som závrate a migréna sa stupňovala. Gastrovyšetrenia odhalili chronický zápal žalúdka a dispepsiu. Začalo mi puchnúť brucho, pri nafúknutí som mala v páse až 100 cm. Pritom meriam 173 cm, vážim 63 kg a stravujem sa veľmi zdravo. Žiadny doktor mi nevedel povedať z čoho mám ťažkosti.
Tridsaťročná som otehotnela. Počas materskej dovolenky som pracovala v pekárni a dlhé obdobie som žila v strese, doma i v práci. Stav sa mi zhoršil, mala som stále nafúknuté brucho a ešte častejšie migrény. Až mi kolegyňa povedala, že mám možno celiakiu. Dala som si urobiť testy, ale vyšli negatívne. Keď som aj napriek tomu začala dodržiavať bezlepkovú diétu všetky problémy ustúpili. Aj migréna. Akonáhle diétu poruším, vrátia sa. Alergiológ mi robil testy na potraviny. Pozitívne som mala len surové zemiaky, arašidy a horčicu. Čo mi je? Mám nejakú ťažko zistiteľnú alergiu?
Denisa B.

MUDr. Martin Lešťan:Je veľmi povzbudivé, že ste našli súvislosť medzi konzumáciou múky, obilovín a ťažkosťami. Fakt, že sa pri porušení bezlepkovej diéty problémy vrátili, svedčí o tom, že nešlo len o prechodnú záležisť. Naozaj môžete mať alergickú reakciu sprostredkovanú protilátkami IgE na lepok, alebo iné bielkoviny múky. Rovnako to môže byť aj reakcia na lepok sprostredkovaná bielymi krvinkami či autoprotilátkami, alebo môžu biele krvinky útočiť aj na iné zložky obilovín. Neraz sa za nejasnými tráviacimi problémami skrývajú aj rozmanité metabolické ochorenia či chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktoré druhotne navodia neznášanlivosť potravín. Obráťte sa na imunológa a gastroenterológa, ktorí spolu objasnia príčinu. Pravdepodobne vás čaká vyšetrenie vzorky tkaniva čreva po záťaži lepkom, vyšetrenie krvi a alergiologické testy.
**************************************************
Našej dvadsaťmesačnej dcérke diagnostikovali v siedmich mesiacoch atopickú dermatitídu. Po dlhšej fáze bezpríznakového obdobia sa jej výsev na líčkach objavil, keď jej začali rásť zúbky. Ekzém jej iba premasťujeme. Ešte ju pridájam materským mliekom. Rodinná anamnéza je pozitívna zo strany otca, ktorý prekonal sennú nádchu v mladosti, rovnako ako jeho otec. Našej staršej dcérke vymizla atopická dermatitída vo veku jeden a pol roka. Je možné zamedziť prechodu dermatitídy do ďalšieho štádia, výsevu na rúčky?
Mária D.

MUDr. Martin Lešťan:Malé deti zvyčajne vyrastú z ekzému počas prvých dvoch-troch rokov života, hoci to nemusí byť pravidlom. Je však veľmi dôležité pozerať sa na atopický ekzém ako na prvý príznak sklonu k respiračným alergiám. Keď ustúpi, môže sa začať obdobie chronickej nádchy či kašľa. Jednoducho atopický pochod vymenil kožné prejavy za prejavy alergickej nádchy alebo astmy. Čím skôr zverte malú do rúk odborníka, ktorý sa na ekzém pozerá komplexne. Kvalitnú diagnostiku a zisťovanie príčinného alergénu robíme už u niekoľkomesačných dojčiat. Keď zistíme na čo je dieťa alergické, máme vyhranú veľkú časť boja. Vynechanie alergénu zo stravy pôsobí na mnohé deti a ich kožu priam zázračne a bráni aj rozbehnutiu alergického pochodu. Každé dieťa s atopickým ekzémom musí sledovať imunoalergiológ, jednak pre možný rozvoj respiračných alergóz, jednak pre možné rozširovanie spektra alergénov. Dobre určená liečba, starostlivosť o kožu, zmena spôsobu života, úprava stravy, všeobecné režimové opatrenia a pravidelné sledovanie u špecialistu zabráni novým senzibilizáciám alebo spomalí ich rozvoj. Musím však zdôrazniť, že u detí s ekzémom sa nie vždy jedná o alergiu. Príčinou môže byť porucha štruktúry kože s oslabenou ochrannou bariérou či iné ochorenie. Aj preto je dôkladné vyšetrenie veľmi dôležité
***************************************.
Čo znamená, že mám zníženú celulárnu imunitu – znížené CD8 v relatívnom i absolútnom počte? Užívanie imunustimulačných liekov mi nepomohlo, prekonala som herpes zoster, recividuje mi herpes simplex a sústavne sa mi tvoria v ústach afty. Nezaberajú na ne žiadne bylinkové preparáty, gély ani tinktúry. Ako si môžem zvýšiť uvedené CD8? Čo zabezpečujú v organizme? Imunológ mi už nepredpisuje imunustimulačné lieky, odporučil mi probiotiká. Užívam ich pol roka, ale stav sa nezlepšil.
čitateľka M.

MUDr. Martin Lešťan:Neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému je odpoveď sprostredkovaná bunkami. Tie majú na povrchu takzvané diferenciačné antigény, lekármi nazývané CD znaky. Znak CD8 sa nachádza na dôležitých imunologických bunkách akými sú cytotoxické T lymfocyty a prirodzení zabíjači. Usmrcujú bunky nevhodné pre oranizmus, ale ich funkcie a význam sú omnoho komplexnejšie. Predpokladám, že ste mali na mysli znak cytotoxických T lymfocytov (CD3+CD8+). Pri ich znížení je organizmus náchylný na infekcie, medzi inými aj na herpetické infekty alebo opakujúce sa afty. Diagnostika opakujúcich sa áft je často veľmi zložitá a časovo náročná. Spomínam si na prípady, ked sme práve cez ňu zistili u pacieta ochorenie tráviaceho traktu, či prejavy potravinovej alergie. Afty môžu byť prejavom systémového ochorenia, môžu signalizovať zníženie obranyschopnosti či nedostatku minerálov a vitamínov. Akékoľvek rady na diaľku môžu byť veľmi nebezpečné, lebo oddialením správnej diagnostiky môžeme zanedbať závažné ochorenie.
***********************************************
Je nevyhnutné užívať lieky na alergiu, ktorú mi diagnostikovali iba na brezu, keď mám ťažkosti mám len mesiac v roku? Navyše sú veľmi mierne, sem-tam ma škriabe podnebie, sem-tam mierna nádcha. Lieky neberiem žiadne, lebo podľa mňa sú zbytočné, keď sa cítim dobre a z roka na rok sa prejavy alergie zmierňujú. Čítala som, že kto sa nelieči na alergiu, môže dostať astmu. Je to pravda? ň
Ema Š.

MUDr. Martin Lešťan:Píšete, že prejavy alergie máte len mierne. Uvedomte si však, že alergia je chronické zápalové ochorenie, mnohokrát veľmi variabilné a nie je nezvyčajné, že rokmi sa spektrum alergénov rozširuje. A naozaj existuje aj možnosť rozvoja astmy. Preto je dôležité, aby každého pacienta sledoval alergiológ, ktorý vie zabrániť expanzii ochorenia. Posledná generácia liekov neslúži len na potláčanie prejavov alergie, ale má aj preventívny protizápalový účinok, čomu je prispôsobená bezpečnosť ich dlhodobého užívania. Pri miernych a časovo limitovaných prejavoch odporúčam užívanie preventívnych liekov minimálne mesiac pred očakávaným obdobím klinických ťažkostí a následne aspoň počas celej doby výskytu alergénu.

 

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň, takmer rok trvajúca nádcha a kašeľ je dôvodom na opakované vyšetrenie u alergiológa a revíziu zdravotného stavu. Je veľmi náročné na diaľku sa vyjadriť k diagnóze alergie u Vášho synčeka. Nepoznám aký bol diagnostický algoritmus, čo všetko bolo vyšetrované. Údaj, že testy z krvi boli negatívne – je bohužiaľ nedostatočný. V skratke popíšem aký postup máme pri podobných stavoch nielen v našom centre. Na začiatku je odobratie podrobnej anamnézy vrátane zisťovania možnej genetickej záťaže. Nasleduje detailné fyzikálne vyšetrenie (kde je súčasťou aj pátranie po známkach možného alergického ochorenia, ale obrazne povedané – niekedy nás k diagnóze privedie aj vôňa dieťaťa a tak bez fyzikálneho vyšetrenia sa nedá zaobísť…). Súčasťou vyšetrenia je aj kožné testovanie na zisťovanie alergie a odber. Odber krvi je indikovaný individuálne a cielene (stav imunity, zisťovanie kauzálneho alergénu, zápalové, infekčné a iné parametre). V batolivom období myslíme aj na vylúčenie tzv. žalúdkovo – pažerákového refluxu a cystickej fibrózy, ale aj parazitárnych a mnohých infekčných príčin.
  • Radím Vám preto opätovne navštíviť imunológa a znovu vyšetriť Vášho synčeka.

chcela by som sa spytat, ci sa u mojej 12 mescnej dcerky moze jednat o alergiu na zltok. 2 krat po podani natvrdo uvareneho zltka (1x krat vo veku cca 9 mesiacov a 2x vo veku 11 mesiacov) dcerka zacala 1x po 2 hodinach a 2x po 4 hodinach zvracat. Myslim, ze ju bolelo aj brusko, zvracanie trvalo zakazdym 2 – 3 hodiny (zvracanie oblukom v intervale cca 10 minut). Ine priznaky alergie som nespozorovala )ziaden opuch, vyrazky ani horucka). Moze ist o alergiu? Vajecny bielok som jej este nepodavala. Dakujem velmi pekne Dobry den.

  • MUDr. Martin Lešťan, Alergoimunologické centrum, www.alergoimun.sk,Dobrý deň,teoreticky sa naozaj môže jednať o alergiu na vaječný žĺtok, ale skôr sa prikláňam k nealergickej príčine ťažkostí. Do mozaiky celkového stavu mi chýbajú údaje o výskyte alergií v rodine, o kožných prejavoch a chorobnosti Vašej dcérky od narodenia, o tolerovaní a reakciách po začatí príkrmov, o vracaní aj v minulosti pri iných príčinách. Rovnako neviem, či ste vajíčko podávali samostatne alebo v kombinácii s inými potravinami. 10 minútové opakované vracanie oblúkom je dôvodom na vyšetrenie u Vášho pediatra, ktorý zváži následné alergoimunologické, resp. gastroenterologické vyšetrenie.